MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej uchodźców z Ukrainy w Polsce. „Tendencja została złamana pierwszy raz od 9 miesięcy". Czeka nas kolejna fala Ukraińców?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Polsce po raz pierwszy od 9 miesięcy wzrosła liczba zarejestrowanych uchodźców, czyli osób posiadających status ochrony tymczasowej – tłumaczy w rozmowie z nami Anatoliy Zymnin z EWL. Jego zdaniem trend ten może się utrzymać w najbliższym czasie. – Dopóki trwa wojna, możemy spodziewać się, że uchodźcy z Ukrainy będą kontynuować swoją podróż do Polski – przyznaje Zymnin.

Spis treści

W Polsce przybywa uchodźców z Ukrainy

– Jak wynika z październikowych danych opublikowanych przez Eurostat, w Polsce, po raz pierwszy od 9 miesięcy wzrosła liczbazarejestrowanych uchodźców, czyli osób posiadających status ochrony tymczasowej – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Anatoliy Zymnin z EWL.

–  Zauważamy wzrost liczby przybywających uchodźców – mówi ekspert.
– W obliczu nadejścia chłodniejszych miesięcy, trwającej wojny i intensyfikacji ataków Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, zauważamy wzrost liczby przybywających uchodźców – mówi ekspert. 123RF

Jak podaje, na koniec października 2023 roku liczba ukraińskich uchodźców wynosiła w naszym kraju ponad 957 tys., co stanowi wzrost o ok. 2 tys. w stosunku do września tego roku. Z kolei marcu 2023 roku liczba ukraińskich uchodźców w Polsce wynosiła 995 tys. i stopniowo malała.

Zymnin w rozmowie z nami przypomina, że jeszcze „kilka miesięcy temu byliśmy świadkami rosnącej fali wyjazdów obywateli Ukrainy z Polski, a obecnie widzimy, że trend ten się odwraca”. – Ta tendencja spadkowa, malejąca została przełamana i to wyraźnie widać – mówi i dodaje, że w tym samym okresie w roku ubiegłym odnotowywany był spadek liczby uchodźców zarejestrowanych w Polsce.

Czym spowodowany jest napływ uchodźców z Ukrainy do Polski?

Zdaniem Zymnina jest to spowodowane nadejściem chłodniejszych miesięcy, trwającej wojny i intensyfikacji ataków Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

– Dodatkowo, koniec roku tradycyjnie przynosi większą liczbę ofert pracy w sektorach, takich jak logistyka czy e-commerce, które są dostępne także dla osób bez wysokich kwalifikacji czy zaawansowanej znajomości języka – dodaje.

Firmy z branży logistycznej, już w tej chwili zatrudniają przede wszystkim osoby do centów logistycznych, mowa tutaj o pracownikach magazynowych, pakowaczach.

Co to jest praca dodatkowa. Sprawdź, gdzie znajdziesz zatrud...

Zdaniem eksperta powyższe okoliczności mogą przyczynić się do utrzymania trendu przyjazdów uchodźców do Polski, jednak dopiero nadchodzące miesiące pokażą, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja.

– Dopóki trwa wojna, możemy spodziewać się, że uchodźcy z Ukrainy będą kontynuować swoją podróż do naszego kraju – dodaje.

Uchodźcy z Ukrainy w Unii Europejskiej

Z danych Eurostatu wynika, że wzrost liczby obywateli Ukrainy objętych ochroną tymczasową zaobserwowano w całej Unii Europejskiej. W październiku 2023 roku liczba ta przekroczyła 4,162 mln osób, co oznacza wzrost o ponad 50 tys. w ciągu miesiąca.

Głównymi krajami UE przyjmującymi beneficjentów ochrony czasowej z Ukrainy były:

  • Niemcy (1,176 mln),
  • Polska (0,957 mln)
  • Czechy (0,364 mln).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej uchodźców z Ukrainy w Polsce. „Tendencja została złamana pierwszy raz od 9 miesięcy". Czeka nas kolejna fala Ukraińców? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński