MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W 2024 roku Święto Trzech Króli wypada w sobotę. Czy i komu należy się wolne za 6 stycznia? Sprawdź, jak zaplanować urlop w 2024 roku

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Święto Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia. W 2024 roku wypada ono w sobotę. Czy pracodawca odda nam dodatkowy dzień wolny w tygodniu za święto w sobotę? Wyjaśniamy, jakie są zasady odbioru wolnego za święto przypadające w weekend. Podpowiadamy także, jak zaplanować urlop na 2024 rok, żeby skorzystać z długich weekendów w przyszłym roku. Pokusa jest spora, ponieważ wykorzystując 7 dni urlopu na koniec roku, możemy mieć nawet 17 dni wolnego.

Spis treści

Czy za 6 stycznia 2024 należy się wolne?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca za dzień świąteczny wypadający w sobotę musi oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny w tygodniu. Inaczej byłoby, gdyby była to niedziela.

6 stycznia w 2024 roku wypada w sobotę, za co pracownikom przysługuje dzień wolny, zgodnie z Kodeksem pracy.
Jak wynika z Kodeksu Pracy, za dzień świąteczny wypadający w sobotę, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikami dodatkowego dnia wolnego w tygodniu. 6 stycznia w 2024 roku wypada właśnie w sobotę. Unsplash/ Jordane Mathieu

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin – możemy przeczytać w art. 130. § 2 Kodeksu pracy.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy, wolnymi są niedziele oraz niektóre święta narodowe i kościelne. Ponadto, jeśli święto wypada w dzień roboczy, pracodawca ma obowiązek udzielić w tym dniu pracownikowi wolnego lub umożliwić odebranie dnia wolnego w innym, wybranym terminie. Kolejną możliwością jest otrzymanie przez zatrudnionego, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku o równowartości 100 proc. wynagrodzenia za ten dzień.

Dni wolne w 2024 roku

 • 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek)
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (sobota, dzień wolny)
 • 31 marca – Wielkanoc (sobota, dzień wolny)
 • 1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek, dzień wolny)
 • 1 maja – Święto Pracy (środa)
 • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja (piątek)
 • 19 maja – Zielone Świątki (środa)
 • 30 maja – Boże Ciało (czwartek)
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (środa)
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek)
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek)
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie (środa)
 • 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (czwartek)

Sprawdź jak zaplanować długie weekendy w 2024 roku?

 • 1-6 stycznia – Nowy Rok i Święto Trzech Króli – biorąc 3 dni wolnego (2,3,4 stycznia) i odbierając dzień wolny za 6 stycznia, możemy cieszyć się 9 dniami wolnymi już na początku roku.
 • 1-5 maja – Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja, czyli tzw. majówka. Biorąc 3 dni urlopu (30 i 31 kwietnia oraz 2 maja), możemy łącznie mieć 9 dni wolnego.
 • 30 maja - 2 czerwca – Boże Ciało. Jeżeli wykorzystamy 1 dzień urlopu (31 maja), możemy cieszyć się 4- dniowym weekendem.
 • 15-18 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Podobnie jak w czerwcu, biorąc 1 dzień urlopu (16 sierpnia), nasz weekend będzie trwał 4 dni.
 • 1-11 listopada – Wszystkich świętych i Narodowe Święto Niepodległości również umożliwiają przedłużenie wolnego, jednak w tym przypadku trzeba poświęcić 5 dni urlopowych (4,5,6,7,8 listopada) aby zyskać łącznie 11 dni wolnego.
 • 23 grudnia -6 stycznia – Boże Narodzenie i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Wykorzystując 7 dni z przysługującego nam urlopu (23,24, 27,30 i 31 grudnia oraz 2 i 3 stycznia) możemy mieć nawet 17 dni wolnego, aż do Święta Trzech Króli.

Kto decyduje o urlopie? Pracownik czy pracodawca?

– Pracodawcy muszą pamiętać o tym, że wybór terminu urlopu wypoczynkowego nie jest jednostronną decyzją pracownika, a pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na skorzystanie z urlopu – wyjaśnia adwokat CMS Maciej Andrzejewski, specjalizujący się w prawie pracy.

– Dlatego jeśli pracownik planuje urlop w konkretnym terminie, a pracodawca ma ważne, obiektywne powody, aby zatrzymać w tym czasie pracownika w pracy, może odmówić udzielenia urlopu i zaproponować wypoczynek w innym terminie – dodaje.

Skorzystanie przez pracownika z urlopu bez zgody pracodawcy będzie nieusprawiedliwioną nieobecnością i może się wiązać nawet z dyscyplinarnym rozwiązaniem umowy o pracę. Andrzejewski podkreśla, że „w uzasadnionych przypadkach pracodawca może także przywołać do pracy pracownika przebywającego na urlopie".

– Musi to jednak być sytuacja wyjątkowa, w której zagrożony jest ważny interes firmy, a pracownik nie może być zastąpiony przez innego zatrudnionego. W takim przypadku pracownik może domagać się od pracodawcy zwrotu kosztów poniesionych w związku z przerwanym urlopem oraz udzielenia urlopu w innym terminie – wyjaśnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W 2024 roku Święto Trzech Króli wypada w sobotę. Czy i komu należy się wolne za 6 stycznia? Sprawdź, jak zaplanować urlop w 2024 roku - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński