MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co to jest praca dodatkowa. Sprawdź, gdzie znajdziesz zatrudnienie od ręki oraz ile możesz zarobić jeszcze w tym roku

Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Praca sezonowa to dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Jednak jak przyznaje w rozmowie z nami Mateusz Żydek z Randstad, na rynku pracy dorywczej obserwujemy sytuację podobną do tej z roku ubiegłego. – Firmy mają mniej zakrojone plany jeśli chodzi o zatrudnienie dodatkowych pracowników na ten okres przedświąteczny – mówi. Jednak, jak podkreśla nie brakuje branż, które już od jakiegoś czasu prowadzą rekrutacje pracowników tymczasowych. Jakie stawki oferują firmy? Gdzie zarobisz najwięcej?

Spis treści

– Obecnie mamy sytuację podobną do tej z zeszłego roku, co znaczy, że firmy mają mniej zakrojone plany jeśli chodzi o zatrudnienie dodatkowych pracowników na ten okres przedświąteczny – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Mateusz Żydek, Randstad Polska. – Wynika to przede wszystkim z koniunktury gospodarczej – dodaje.

Pracownicy handlu czy logistyki zarobią o 10 proc. więcej niż przed rokiem.
Jeśli chodzi o pracowników w handlu, czy w branży przemysłowej lub logistycznej, to te stawki będą wyższe niż w zeszłym roku ale przede wszystkim wynika to ze wzrostu płacy minimalnej. Chodzi o mniej więcej 10 proc. w górę. Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse

Zatrudnienie w listopadzie i grudniu. Znalezienie pracy dorywczej może być nieco trudniejsze

Ekspert przyznaje, że wśród firm pojawia się „ostrożność”, w momencie, kiedy przedsiębiorcy nie są pewni, czy poziom konsumpcji, czyli tego jak kupujemy produkty i usługi przed świętami będzie dobry, czy raczej neutralny i obecnie w większości przypadków stawiają na tę drugą opcję. – To oznacza, że to zapotrzebowanie w sklepach, w przemyśle czy w logistyce może być niecno mniejsze niż w poprzednich latach – mówi i dodaje, że nawet 1/4 firm może poszukiwać w najbliższym okresie dodatkowego zatrudnienia.

– Widzimy to trochę po doświadczeniach z przemysłem, który te rekrutacje zaczął nawet wczesną jesienią i one cały czas trwają. Widzimy, że to zapotrzebowanie cały czas jest mniejsze, niż to, które obserwowaliśmy w rekordowych latach – tłumaczy.

Żydek podkreśla, że nie wpływają na to nawet lepsze sygnały z gospodarki mówiące o potencjalnym odbiciu pod koniec roku. – Te plany, szczególnie w dużych firmach, są bardzo często dokonywane w okresie wakacyjnym, a więc nie uwzględniają tych nowych wyników – mówi.

Sprawdź w naszej galerii oferty pracy dorywczej 2023!

W efekcie branża produkcyjna zatrudniała i wciąż zatrudnia, chociaż ta skala już nie jest tak duża. Zdaniem eksperta, podobną sytuację będziemy mieć w branży logistycznej, która już w tej chwili zatrudnia przede wszystkim osoby do centów logistycznych, mowa tutaj o pracownikach magazynowych, pakowaczach. Jednak coraz większe zapotrzebowanie widać w przypadku kierowców, co szczególnie widoczne jest w firmach kurierskich. – Bardzo często jest to taka doraźna praca, czyli np., podejmują ją osoby, które na co dzień prowadzą taką działalność ale dodatkowo jeżdżą jeszcze dla wspomnianych firm kurierskich – tłumaczy.

Najpopularniejsze prace dorywcze 2023

Na przełomie listopada i grudnia mamy zwiększone zapotrzebowanie w handlu, w większości przypadków chodzi o osoby, które pomagają w zakupach: hostessy, dodatkowe osoby do obsługi kas, czy do obsługi magazynów przysklepowych.

– Na sam koniec roku, czyli już w grudniu, pojawia się zapotrzebowanie pracowników gastronomii. W dużych miastach ma to związek z dużymi spotkaniami świątecznymi, a także z produkcją cateringu świątecznego – wymienia. – Widzimy, że te zwyczaje Polaków się zmieniają i część osób świąteczne potrawy zamawia – dodaje.

Żydek podkreśla, że w tym okresie pojawia się także przestrzeń dla osób, które zajmują się animacją, zajęciami z dziećmi. – Pojawia się zapotrzebowanie na śnieżynki, na Mikołajów, co ma związek z pracą w szkołach, czy w centrach handlowych – przyznaje.

Firmy z branży logistycznej, już w tej chwili zatrudniają przede wszystkim osoby do centów logistycznych, mowa tutaj o pracownikach magazynowych, pakowaczach.

Co to jest praca dodatkowa. Sprawdź, gdzie znajdziesz zatrud...

– Te ogłoszenia jeszcze się nie pojawiają, więc trudno powiedzieć, jak będą wyglądały stawki, jednak w przypadku animatorów, w takie wyjątkowe dni, jak mikołajki czy wigilia, potrafią przekraczać nawet 100 zł za godzinę pracy – podaje i jednocześnie zaznacza, że to zapotrzebowanie może być mniejsze niż w latach poprzednich.

Jeśli chodzi o pracowników handlu, czy w branży przemysłowej lub logistycznej, to te stawki będą wyższe niż w zeszłym roku ale przede wszystkim wynika to ze wzrostu płacy minimalnej. – Szacujemy, że te stawki mogą poszybować w górę o około 10 proc., ponieważ w większości dotyczy to stanowisk podstawowych, to w wielu lokalizacjach, szczególnie wschodniej Polski, czy poza dużymi miastami będą to właśnie te stawki podstawowe. Ewentualnie mogą się pojawić dodatkowe premie za obecność pracy, za gotowość w pracy w okresie przedświątecznym – wymienia i dodaje, że tego typu rozwiązania pojawiały się w latach ubiegłych, co może wpłynąć na ostateczne wynagrodzenie dla pracowników.

– W większych miastach, te stawki mogą być nieco wyższe od tej minimalnej płacy – przyznaje.

Oferty dla pracowników dorywczych. Sprawdź zanim klikniesz!

– W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić legalność naszego pracodawcy. Takim podstawowym „testem” będzie jego obecność czy to w KRS, czy w jakichkolwiek rejestrach przedsiębiorców – podpowiada Żydek. – Skupmy się także na tym, co dany pracodawca nam oferuje: jaką umowę, jakie warunki, czy wręcz nie próbuje się dogadywać „pod stołem”, zamiast zgodnie z prawem przedstawić nam warunki zatrudnienia – dodaje.

Ekspert podkreśla, że powinniśmy uważać już na etapie poszukiwania zatrudnienia i sprawdzania ofert. Jak wyjaśnia, bardzo często możemy natrafić na nieuczciwych pośredników, którzy w rzeczywistości nie prowadzą działalności pośrednika zatrudnienia.

Praca dorywcza i sezonowa. Jaką formę zatrudnienia najlepiej wybrać?

Żydek podkreśla, że największe gwarancje daje nam umowa pisemna. – Warto o tym od razu otwarcie mówić i komunikować – podpowiada. Jednocześnie zwraca uwagę, że w przypadku pracy dorywczej bardzo często proponowana jest umowa o pracę tymczasową i takie rozwiązanie nie powinno nas zaskoczyć, ponieważ umowa o pracę tymczasową przypomina umowę o pracę ale określa nam do kiedy pracujemy.

Z kolei najtrudniejszą, legalną formą świadczenia usług w przypadku pracydorywczej czy też pracy sezonowej może być samozatrudnienie, ponieważ wymaga posiadania działalności gospodarczej. Dlatego warto sprawdzać, czy pracodawca nie chce nam zaproponować takiej formuły współpracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co to jest praca dodatkowa. Sprawdź, gdzie znajdziesz zatrudnienie od ręki oraz ile możesz zarobić jeszcze w tym roku - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński