Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej gapowiczów w Szczecinie. Rekordzistka ma 48 tys. zł długu

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Brak rozsądku? Pieniędzy? Ze statystyk ZDiTM wynika, że w Szczecinie coraz więcej osób jeździ gapę
Brak rozsądku? Pieniędzy? Ze statystyk ZDiTM wynika, że w Szczecinie coraz więcej osób jeździ gapę archiwum
Z roku na rok rośnie liczba kontroli w autobusach i tramwajach. Rośnie też - niestety - liczba osób, które ryzykują jazdę bez biletu.

Według danych Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego od początku 2023 roku do końca maja przeprowadzono 39 507 kontroli.

- W tym czasie ujawniono 10 845 pasażerów podróżujących bez ważnego biletu - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik ZDiTM.

Dla porównania przez pierwsze półrocze 2022 roku przeprowadzono 25 800 kontroli i złapano 7 064 gapowiczów podróżujących bez ważnego biletu. W całym ubiegłym roku kontrolerzy złapali ponad 19 tysięcy pasażerów podróżujących bez ważnego biletu. Rok wcześniej „na gapę” w Szczecinie jeździło ponad 18,5 tysiąca osób. Kara, czyli oficjalnie opłata dodatkowa za przejazd bez biletu, wynosi 200 złotych.

Kwota ta rośnie dwukrotnie po upływie siedmiu dni. Wiemy, kto jest rekordzistą w Szczecinie pod względem niezapłaconych kar. Królowa jest tylko jedna.

- Rekordzistka ma 48 380,76 złotych długu - mówi Hanna Pieczyńska.

Dla porównania za tę kwotę, gapowiczka mogłaby kupić 13-letnie bmw X1 2.0, cztery zestawy kina domowego lub obraz „Warszawa - widok na Plac Zamkowy” pędzla Tadeusza Cieślewskiego (1870 - 1956), cenionego malarza architektury.

Z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej w 2022 roku wynika, że długi za jazdę bez biletu wynoszą w Polsce 513,8 mln zł i w ciągu 5 lat zwiększyły się prawie o połowę.

I choć największą grupę dłużników komunikacyjnych stanowią osoby w wieku od 26 do 35 lat (ponad 112 000), to najwyższy przyrost w ciągu ostatnich 5 lat odnotowali nieletni (osoby do 18. roku życia).

Ich liczba w KRD urosła w tym czasie aż 140-krotnie. Ten ostatni problem nie dotyczy Szczecina. U nas uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych zamieszkujący na terenie Szczecina są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów lokalnego transportu zbiorowego na wszystkich liniach komunikacyjnych.

Z tych udogodnień mogą także korzystać uczniowie gmin: Dobra Police oraz Kołbaskowo. Ale nie tylko uczniowie podróżują bezpłatnie szczecińską komunikacją miejską. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać osoby należące do jednej z 30 uprawnionych grup.

Są to m.in.

  • parlamentarzyści,
  • seniorzy powyżej 70 roku życia,
  • honorowi dawcy krwi,
  • osoby odznaczone Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecina,
  • kibice w dniu meczu Pogoni Szczecin w godz. 12–23.59.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński