Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Była DK11 między Koszalinem a Bobolicami nie jest odśnieżana? - pytają Czytelnicy

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
DW 165 między Koszalinem a Bobolicami będzie utrzymywana w drugim standardzie odśnieżania, który jest najwyższym standardem dla dróg wojewódzkich. Oznacza to, że oprócz odśnieżenia, jezdnia powinna być posypana na całej długości
DW 165 między Koszalinem a Bobolicami będzie utrzymywana w drugim standardzie odśnieżania, który jest najwyższym standardem dla dróg wojewódzkich. Oznacza to, że oprócz odśnieżenia, jezdnia powinna być posypana na całej długości archiwum Polska Press
Nasi czytelnicy sygnalizują nam, że po oddaniu do użytku S11, odcinek starej "jedenastki" między Koszalinem a Bobolicami, został zapomniany. Czy tak faktycznie jest? Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie odpowiada.

- Wraz z otwarciem fragmentu trasy szybkiego ruchu S11 z Koszalina do Bobolic, status prawny dawnej drogi krajowej nr 11 się zmienił i teraz to droga wojewódzka, a tym samym odpowiada za nią Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Odcinek tej drogi, między Koszalinem a Bobolicami, jest aktualnie drogą wojewódzką nr 165.

- 14 listopada wybrani zostali wykonawcy, którzy będą zajmować się zimowym utrzymaniem dróg wojewódzkich na terenie działania Rejonu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie w okresie 30 najbliższych miesięcy czyli 2,5 roku. I są na to pieniądze - uspokaja Anna Radziwonowicz, rzecznik ZZDW.

Przetarg został przeprowadzony z podziałem na siedem zadań: Biesiekierz, Koszalin, Darłowo, Sławno, Polanów, Bobolice i Szczecinek. Wszystkie zadania obejmują: usuwanie śliskości, odśnieżanie, pracę równiarek i ładowarek. W przetargu na zadanie "Koszalin" startowało trzech wykonawców. Najkorzystniejszą ofertę - w wysokości 795 tysięcy złotych - złożyła firma Maldrobud z Myśliborza. W przetargu na zadanie "Bobolice" również złożono trzy oferty. Wybrano ofertę Zakładu Remontu i Utrzymania Dróg Drogotex z Chociwla koło Bobolic o wartości 1,045 miliona złotych. Stykiem działania obu wykonawców jest Mostowo.

- W ZZDW w całym okresie obowiązywania "Akcji Zima" prowadzone są dyżury. Monitoruje się prognozy pogody, stan dróg oraz reaguje na zgłoszenia od kierowców. Dodatkowo rzetelność wykonywania zleceń kontroluje się w czasie rzeczywistym za pomocą systemu GPS i zamontowanych na pojazdach wykonawców nadajników - zapewnia Anna Radziwonowicz.

DW 165 między Koszalinem a Bobolicami będzie utrzymywana w drugim standardzie odśnieżania, który jest najwyższym standardem dla dróg wojewódzkich. Oznacza to, że oprócz odśnieżenia, jezdnia powinna być posypana na całej długości.

- Określony standard, ustalany w zależności od natężenia ruchu, można osiągnąć dopiero po ustaniu opadów śniegu - w ciągu czterech godzin, jeśli mamy do czynienia z luźnym śniegiem, a sześciu godzin, jeśli na drodze występuje tzw. błoto pośniegowe. W przypadku występujących lokalnie - gołoledzi, szronu czy szadzi, wykonawca ma trzy godziny od momentu stwierdzenia występowania zjawiska, na doprowadzenie drogi do standardu II. Jeśli występuje tzw. lodowica, to ma na to cztery godziny - wskazuje rzeczniczka ZZDW.

W drugim standardzie utrzymywane są przebiegi dróg wojewódzkich w miastach oraz kilka odcinków szlakowych, między innymi dawne drogi krajowe 3, 6 i 11, a dziś drogi wojewódzkie nr 119, 112 i 165. - Odśnieża się wszystkie drogi, ale już likwidacja śliskości wygląda w różnych standardach inaczej. Każdy kierowca musi pamiętać, że akcja zimowa ma na celu łagodzenie skutków zimy a nie ich całkowite usuwanie - podsumowuje Anna Radziwonowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Była DK11 między Koszalinem a Bobolicami nie jest odśnieżana? - pytają Czytelnicy - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński