Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Był mural i zniknął. Nie ma już generała Boruty-Spiechowicza na Skolwinie [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Mural poświęcony generałowi Mieczysławowi Borucie-Spiechowiczowi, ps. "Kopa", "Morawski" (ur. 20 lutego 1894 w Rzeszowie, zm. 13 października 1985 w Zakopanem) żołnierzowi Legionów, armii Andersa, współtwórcy ROPCiO i uczestnika I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", ma wrócić na Skolwin
Mural poświęcony generałowi Mieczysławowi Borucie-Spiechowiczowi, ps. "Kopa", "Morawski" (ur. 20 lutego 1894 w Rzeszowie, zm. 13 października 1985 w Zakopanem) żołnierzowi Legionów, armii Andersa, współtwórcy ROPCiO i uczestnika I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", ma wrócić na Skolwin Marek Jaszczyński/archiwum
Wielkie malowidło poświęcone bohaterowi trzech wojen i powojennemu mieszkańcowi Skolwina zdobiło do niedawna ścianę kamienicy przy ul. Stołczyńskiej 128. Zostało zakryte nową elewacją. Są plany, żeby wróciło na to miejsce.

Mural znikł w związku z remontem budynku, na który jego mieszkańcy czekali od lat, bo wilgoć ze ściany szczytowej przedostawała się do mieszkań.

Obraz powstał wiosną 2019 roku na podstawie zdjęcia z historycznej inscenizacji na Skolwinie. Wówczas mieszkańcy zastanawiali się, dlaczego najpierw powstał mural, a nikt nie pomyślał, by wcześniej ocieplić ścianę szczytową budynku. Dziś chcą powrotu obrazu z wizerunkiem generała na kamienicę.

- Po pierwsze był inny niż te, które są w mieście, głównie nawiązujące do Pogoni Szczecin - mówi Maciej Wacław Zaśko, lokalny dziennikarz.

- Chciałbym, aby mural powrócił, ale też by był na nim jednak Spiechowicz, a nie rekonstruktor, który nijak ma się do postaci wyprężonego, szczupłego i wysokiego generała.

Zdaniem naszego rozmówcy Szczecin nie zadbał w ogóle o właściwe upamiętnienie generała.

- W Encyklopedii Szczecina pojawił się po mojej interwencji, bo nie było go w ogóle. Nazwali jego imieniem dom kombatanta, co chluby generałowi nie przynosi. Małą uliczkę wewnętrzną nazwano jego imieniem, zamiast zmienić nazwę ulicy Stołczyńskiej, by w końcu przestano mylić Skolwin ze Stołczynem - komentuje Zaśko.

- Pojawiła się wśród mieszkańców koncepcja „szlaku Spiechowicza” od muralu do głazu pamięci przy kościele i, kto wie, może uda się to zrealizować wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej.

Według informacji „Głosu” malunek będzie odtworzony. Pomysł popiera szczeciński IPN.

- Realizacja jest w planach na 2024 rok, ale zakres i forma są na etapie koncepcji - mówi Sebastian Kaniewski ze szczecińskiego oddziału IPN.

Do wykonania pierwszego muralu posłużyło zdjęcie wykonane przez dziennikarza „Głosu” Marka Jaszczyńskiego podczas inscenizacji przyjazdu generała Boruty-Spiechowicza do Skolwina. Odbyła się ona w czerwcu 2018 roku - przypomniała o przybyciu do Szczecina w 1946 roku generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza - legionisty, rolnika i sołtysa Skolwina, który mieszkał tu do 1964 roku.

Od 1958 roku zaangażował się w działalność Związku Inwalidów Wojennych, był wiceprezesem i prezesem okręgu szczecińskiego, ale odszedł z niego po roku z powodu ingerencji ze strony PZPR. Równie krótko był radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, złożył mandat, protestując przeciw oczernianiu przedwojennego korpusu oficerskiego w lokalnej prasie.

O tym, że generał był mieszkańcem Szczecina, przypomina głaz odsłonięty 17 września 2005 roku przy ulicy Inwalidzkiej 15, na terenie parafii Chrystusa Króla.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński