Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów". Peregrynacja i wystawa Instytutu Pamięci Narodowej w regionie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od 6 do 13 stycznia odbywać się będzie peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów.
W kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od 6 do 13 stycznia odbywać się będzie peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów. Andrzej Szkocki
W kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od 6 do 13 stycznia odbywać się będzie peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów - w 1944 roku zamordowanej przez niemieckich żandarmów za pomoc Żydom. W niektórych miejscach peregrynacji towarzyszyć będzie wystawa IPN "Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów".

Peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęła się w sobotę, 6 stycznia, kiedy relikwie z Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej dotarły do Barlinka. Stamtąd zostały przewiezione do Dębna, skąd już w niedzielę (w Uroczystość Chrztu Pańskiego) odwiedziły Myślibórz, Mieszkowice, Cedynię, Chojnę, Gryfino i o godz. 18 dotarły do Szczecina - do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. W czasie odprawionej z tej okazji mszy św. wierni modlili się w intencji rodzin.

Przypomnijmy, że Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci (w tym jedno w trakcie porodu) zamordowano 24 marca 1944 roku. Powodem egzekucji było udzielone przez Ulmów schronienie ukrywającym się ośmiorgu Żydom (których również rozstrzelano).

- Dlaczego zginęli? - pytał ks. Tomasz koncelebrujący niedzielną mszę świętą.

- Bo dali świadectwo tego, że człowiek w imię ewangelicznej miłości bliźniego jest gotów przezwyciężyć lęk, a nawet ryzykować własne życie. Zginęli za pomoc Żydom w imię wiary w Boga.

Choć rozstrzelanych żandarmi zakopali w nocy w dwóch prowizorycznych dołach, sąsiedzi odkopali ciała i ułożyli w trumnach, które rok później, w styczniu 1945 r., przewieziono na cmentarz. Dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło II wojnę światową.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ich proces beatyfikacyjny rozpoczął się na początku 2003 r. - zakończył 10 września 2023 r.

Peregrynacji relikwii zamordowanych towarzyszy obraz błogosławionej Rodziny Ulmów.

Relikwie pozostały w kościele na Słonecznym do godz. 20.30. Potem zostały przewiezione do kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbiu. Peregrynacja zakończy się 13 stycznia w katedrze św. Jakuba w Szczecinie.

W kilku miejscach, do których trafią relikwie błogosławionych pokazywana będzie wystawa Instytutu Pamięci Narodowej "Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów", która przybliża losy niezwykłej polskiej rodziny. Ekspozycja składa się z siedemnastu plansz na rollupach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński