MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brudna Dwunastka 2024. To lista najbardziej zanieczyszczonych warzyw i owoców. W nich znajduje się najwięcej chemii

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Co roku, Environmental Working Group (EWG), amerykańska organizacja ekologiczna, publikuje listę warzyw i owoców z najwyższymi poziomami pestycydów, znaną jako Brudna Dwunastka. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie z nich zrezygnować. Wręcz przeciwnie! Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakie produkty wybierać, aby zapewnić sobie bezpieczny i zdrowy posiłek bez dodatku chemii.

Spis treści

Brudna Dwunastka 2024. To najbardziej zanieczyszczone chemią warzywa i owoce

Analiza przeprowadzona przez EWG opiera się na najnowszych danych pochodzących z badań owoców i warzyw z Departamentu Rolnictwa (USDA) oraz Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w USA.

Przygotowany przez organizację przewodnik dla kupujących na rok 2024 zawiera dane z 47 510 próbek z 46 rodzajów owoców i warzyw. Te, w których znalazło się najwięcej pozostałości pestycydów nazywane są „Brudną Dwunastką”. Znajdziesz je w naszej galerii.

Jak podaje EWG, na badanych w 2024 roku owocach i warzywach wykryto aż 209 rodzajów pestycydów, które pojawiły się w 75 proc. produktów nieekologicznych
Jak podaje EWG, na badanych w 2024 roku owocach i warzywach wykryto aż 209 rodzajów pestycydów, które pojawiły się w 75 proc. produktów nieekologicznych i w 95 proc. badanych próbek z „Brudnej Dwunastki”. Freepik

Ponad 90 proc. próbek truskawek, jabłek, wiśni, szpinaku, nektarynek i winogron dało wynik pozytywny na obecność pozostałości co najmniej dwóch pestycydów. W próbkach każdej z pozycji (z wyjątkiem wiśni) wykryto ponad 50 pestycydów.

Warto podkreślić, że USDA obiera lub szoruje i myje próbki przed ich przetestowaniem, podczas gdy FDA usuwa tylko brud. Nawet po tych krokach testy agencji nadal wykazały ślady 254 pestycydów we wszystkich testowanych owocach i warzywach.

Jakie zanieczyszczenia najczęściej znajdują się w owocach i warzywach?

Cztery z pięciu najczęściej wykrywanych podczas badań substancji chemicznych to fungicydy, które stosuje się na owoce i warzywa w celu zapobiegania lub leczenia chorób grzybiczych:

  • fludioksonil,
  • piraklostrobina,
  • boskalid,
  • pirymetanil.

Dwa z nich, fludioksonil i pirymetanil, również pojawiają się w najwyższych średnich stężeniach spośród wszystkich pestycydów znalezionych w „Brudnej Dwunastce”. Oba fungicydy mogą szkodzić męskiemu układowi rozrodczemu.

– Produkty nieekologiczne są naładowane fungicydami, które mogą wpływać negatywnie na ludzki układ hormonalny – twierdzą autorzy tegorocznego przewodnika EWG.

Inne środki przeciwgrzybicze są wiązane z podobnymi szkodami dla zdrowia – a wiele innych nie zostało jeszcze odpowiednio zbadanych.

W jakich warzywach i owocach jest najmniej chemii?

EWG zaleca konsumentom poszukującym świeżych produktów o niskiej zawartości pozostałości pestycydów kupowanie organicznych wersji produktów z listy „Brudnej Dwunastki” oraz organicznych lub nieorganicznych wersji produktów znajdujących się na liście „Czystej Piętnastki”.

Proponuje również korzystanie z ekologicznych mrożonek. Organizacja jednocześnie podkreśla, że:

Każdy powinien jeść dużo świeżych owoców i warzyw, zarówno ekologicznych, jak i konwencjonalnych. Korzyści zdrowotne płynące z takiej diety przewyższają ryzyko związane z narażeniem na pestycydy.

Należy pamiętać o tym, aby każde warzywo lub owoc umyć dokładnie pod bieżącą wodą, niezależnie od tego czy pochodzi z konwencjonalnej czy ekologicznej uprawy. Niektóre wystarczy opłukać pod bieżącą wodą, inne należy zanurzyć na chwilę w zimnej wodzie, a te o grubszej skórce warto dodatkowo wyszorować czystą szczoteczką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brudna Dwunastka 2024. To lista najbardziej zanieczyszczonych warzyw i owoców. W nich znajduje się najwięcej chemii - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński