Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bronią się przed kradzieżą zabytków

Grzegorz Drążek [email protected]
W akcji znakowania biorą udział policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Zabytkom Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Na zdjęciu kościół w Chociwlu.
W akcji znakowania biorą udział policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Zabytkom Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Na zdjęciu kościół w Chociwlu. Starostwo
Rozpoczęło się znakowanie obiektów sakralnych w powiecie stargardzkim. Specjalne kody alfanumeryczne mają być większym zabezpieczeniem przed kradzieżami, których nie brakuje.

Zespół do Walki z Przestępczością Przeciwko Zabytkom Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zajmował i zajmuje się niejedną sprawą dotyczącą kradzieży cennych, zabytkowych obiektów sakralnych na terenie powiatu stargardzkiego. Żeby zapobiegać takim zdarzeniom, uruchomiono program znakowania zabytków.

Utworzono do tego celu zespół, w którym są pracownicy stargardzkiego starostwa, policjanci ze Szczecina i Stargardu oraz strażacy. Ci ostatni przeprowadzają oględziny kościołów zwracając szczególną uwagę na ochronę przeciwpożarową. Pierwsze obiekty już zostały zabezpieczone.

Specjalnymi kodami alfanumerycznymi oznakowano zabytki na razie w sześciu parafiach powiatu stargardzkiego, w Chociwlu, Dolicach, Kolinie, Marianowie, Rzeplinie i Starej Dąbrowie. To figury, ambony, chrzcielnice.

- Kody trafią do bazy danych, dzięki czemu w przypadku zaginięcia łatwiej będzie taki obiekt zidentyfikować - mówi Mirosław Opęchowski, dyrektor wydziału kultury i promocji powiatu stargardzkiego. - Na razie została wykonana jedna trzecia prac.

Do końca września roboty terenowe powinny być zakończone. Projekt realizowany przez stargardzkie starostwo, na który zdobyło dofinansowanie ponad 40 tysięcy złotych, polega nie tylko na umieszczaniu specjalnych kodów na zabytkach. Na obiektach pojawią się też tablice, na których znajdą się informacje o danym zabytku.

- Informacje będą w języku polskim i niemieckim - informuje Mirosław Opęchowski. - Takie tablice powinny być pomocne dla niejednego mieszkańca.

Przy okazji tego przedsięwzięcia przygotowywana jest też bardzo bogata dokumentacja fotograficzna obiektów. Akcja starostwa prowadzona jest w blisko dziewięćdziesięciu zabytkowych kościołach naszego regionu.

Projekt realizowany jest w ramach rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej".

- Jesteśmy pierwszym powiatem w województwie zachodniopomorskim, który opracował, w 2010 roku, program ochrony nad zabytkami - mówi Mirosław Opęchowski. - Wynika z niego, że istnieje problem braku odpowiedniego zabezpieczenia obiektów i stąd decyzja o tym, że warto taki projekt zrealizować.

W akcji znakowania biorą udział policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Zabytkom Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Na zdjęciu kościół w Chociwlu. Fot. Starostwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński