Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Aresztowania prezesów spółek wyłudzających VAT w obrocie polimerami [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Wśród zatrzymanych jest czterech prezesów spółek występujących w łańcuchu dostaw.
Wśród zatrzymanych jest czterech prezesów spółek występujących w łańcuchu dostaw. Zachodniopomorska KAS
Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, funkcjonariusze KAS zatrzymali cztery osoby w śledztwie dotyczącym wyłudzania VAT oraz prania pieniędzy. Sprawa dotyczy firm z województw śląskiego i mazowieckiego.

Przed kilkoma dniami funkcjonariusze zachodniopomorskiej KAS zatrzymali prezesów spółek występujących w łańcuchu dostaw.

- Przeszukaliśmy też miejsca działalności i zamieszkania osób reprezentujących te podmioty - informuje Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

- Jednocześnie Generalny Inspektor Informacji Finansowej zablokował środki finansowe na blisko 2 miliony złotych na rachunkach bankowych jednej ze spółek. W toku postępowania dokonano blokad rachunków.

Z ustaleń wynika, że faktury nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji gospodarczych i były wykorzystywane do unikania płacenia podatku VAT lub zmniejszania jego wysokości w obrocie granulatem polimerów. W wyniku działalności podejrzanych, Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości 52 milionów złotych.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Wśród zatrzymanych jest czterech prezesów spółek występujących w łańcuchu dostaw. Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, jak również popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 25 lat pozbawienia wolności.

- Zarzuty te dotyczą firm z województw śląskiego i mazowieckiego - zdradza Małgorzata Brzoza.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, sąd zastosował wobec dwóch podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec dwóch osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego z zakazami kontaktu z określonymi osobami oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydania paszportu.

Prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych

W toku postępowania, przy udziale GIIF, dokonano zablokowania kont bankowych spółek uczestniczących w przestępczym procederze oraz osób zajmujących się praniem pieniędzy. Łączna kwota blokad to blisko 2 miliony złotych.

Prokurator dokonał także zabezpieczeń majątkowych na nieruchomościach, udziałach w spółkach kapitałowych oraz gotówce – w wysokości przekraczającej 2 miliony złotych.

Zatrzymanym po doprowadzeniu do siedziby Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie, prokurator przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu i innych oraz przestępstw karnych skarbowych, mających na celu uszczuplenie należności publicznoprawnej z tytułu podatku VAT. Przedstawiono im też zarzuty prania pieniędzy w ramach rozbudowanej struktury podmiotów gospodarczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński