MKTG SR - pasek na kartach artykułów

250 mieszkań komunalnych w dziesięć lat. Stepnica stawia na młodych ludzi i rodziny

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Rozmowa z Andrzejem Wyganowskim, burmistrzem Stepnicy.

To kolejna pana kadencja burmistrza gminy Stepnica. Jakie najważniejsze inwestycje powstały w gminie w poprzedniej kadencji, a jakie najważniejsze czekają w tej kadencji?

Odpowiadając na to pytanie, odsyłam pana i czytelników do mojego sprawozdania z minionej kadencji, w którym zawarte są również planowane do wykonania przedsięwzięcia na bieżącą kadencję. Spraw załatwionych jest bardzo dużo, aby tu je wymieniać wszystkie. Największym sukcesem minionej kadencji jest zrealizowanie programu wyborczego, z jakim szedłem do wyborów w 2018 r. Za sukces uważam utrzymanie zerowego zadłużenia gminy oraz pozyskanie ponad 41 milionów złotych unijnych i krajowych dotacji na realizację gminnych inwestycji. Wartym podkreślenia jest również fakt bardzo niskiego bezrobocia w naszej gminie, które wynosi około trzech procent. Pozyskanie znacznych dotacji unijnych i krajowych pozwoliło nam na zrealizowanie wielu inwestycji i przedsięwzięć, z których najważniejsze to oczywiście budowa domów komunalnych. Ale to również wiele inwestycji na drogach, w sieciach wodociągowych, szereg bardzo kosztownych prac remontowych i modernizacyjnych na oczyszczalni ścieków komunalnych w Stepnicy. Długo by wymieniać inwestycje, które nam udało się wykonać. W kilku ostatnich latach zakupiono także nowoczesne wyposażenie dla jednostek ochotniczych straży pożarnych za kilkaset tysięcy złotych. Całość kosztów utrzymania OSP wyniosła ponad półtora miliona złotych. Warte podkreślenia jest to, że nasze jednostki OSP brały udział w 473 akcjach ratujących życie i zdrowie ludzkie oraz mienie. Dokonując podsumowania kadencji, należy również pamiętać o bardzo dobrej działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, który prowadził zajęcia muzyczne, teatralne, szycia, ruchowe, oraz zajęcia poszerzające wiedzę z zakresu biologii, fizyki i chemii, edukacji przyrodniczej, ekologicznej i seksualnej. Ośrodek realizował także projekty w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz Pomorza Zachodniego. Dyrektor Ośrodka nadzoruje pracę świetlic wiejskich oraz wspomaga działalność kół gospodyń wiejskich. Przy ośrodku działa zespół Stepniczanie, grupa wokalna i grupa ogniowa Smoki w Zalewie.

Stepnica w ostatnim czasie mocno się zmieniła, powstały nowe drogi, budynki komunalne, zagospodarowano place. Jak panu udaje się to wszystko sfinansować, przy takim budżecie?

Wszystkie przedsięwzięcia są wykonywane przede wszystkim przy wykorzystaniu dotacji z budżetu państwa i środków Unii Europejskiej, np. w minionej kadencji wybudowaliśmy kolejne dwa budynki z 46 mieszkaniami komunalnymi przy dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 80 proc. W każdym roku budżetowym składamy kilkanaście wniosków do różnych programów - można powiedzieć, wszędzie gdzie tylko się da. Wcześniej oczywiście wykonujemy dokumentację projektową, łącznie z pozwoleniami na budowę. Posiadanie odpowiedniej dokumentacji technicznej jest podstawą do skutecznego aplikowania o środki finansowe.

Samorząd w Stepnicy mocno stawia na zatrzymanie na miejscu młodych ludzi, na młode rodziny. Po to budowane są mieszkania komunalne, powstało przedszkole, a ostatnio żłobek. Dlaczego, pana zdaniem jest to tak ważne?

Gmina Stepnica w ostatnich dziesięciu latach wybudowała 250 mieszkań komunalnych. Mieszkania te przydzielono z reguły młodym mieszkańcom naszej gminy w oparciu o umowę najmu. Można powiedzieć, najemcy dostali w prezencie od gminy mieszkania o wartości kilkaset tysięcy każde. Zatrzymanie młodych ludzi w gminie ma kapitalne znaczenie na jej funkcjonowanie. Ludzie ci płacą podatki, pracuję w gminie, ich dzieci chodzą do naszych szkół, przedszkoli, a wysokość dotacji oświatowej jest uzależniona od liczby dzieci w szkole. Im mniej dzieci w szkole, tym mniejsza dotacja oświatowa, a koszty stałe - media, pensje nauczycieli, pracowników - utrzymania szkoły są większe. Ponadto najemcy mieszkań płacą czynsz, co stanowi stały dochód gminy.

Stepnica raczej nastawiona powinna być na rozwój turystyki. Jakie działania prowadzi samorząd, by jednak przyciągnąć tu turystę, nie tylko przejazdem, ale by został na dłużej?

Uważam, że zadaniem samorządu w tym temacie jest budowa infrastruktury turystycznej takiej jak ścieżki rowerowe - 54 km, rozwój i utrzymanie plaży - 12 lat z rzędu posiadamy błękitną flagę nadawaną przez organizację międzynarodową z siedzibą w Danii, budowa przystani żeglarskich - mamy cztery przystanie na terenie naszej gminy w tym największą na Zalewie Szczecińskim w Stepnicy na kanale Młyńskim, budowa infrastruktury sportowej - wybudowaliśmy dwie hale sportowe, orlika, pięć boisk ze sztuczną nawierzchnią do gry tenisa ziemnego, koszykówkę, siatkówkę piłkę ręczną, trzy stadiony trawiaste pełnowymiarowe do gry w piłkę nożną z zapleczem socjalno-technicznym, 25 placów zabaw, wybudowaliśmy amfiteatr, który będzie rozbudowany. W amfiteatrze organizujemy imprezy z przeznaczeniem w dużej mierze dla turystów, organizujemy regaty o puchar burmistrza. Utworzyliśmy największe w Europie muzeum świnek skarbonek, utworzyliśmy izbę pamięci naszej gminy. Wybudowaliśmy molo i ścieżkę spacerową wraz z wieżą widokową. Wybudowaliśmy skatepark i pump track. Budujemy drogi gminne. Uważam, że zdaniem gminy jest budowa infrastruktury, która umili, uatrakcyjni pobyt w naszej gminie. Natomiast zadaniem mieszkańców, przedsiębiorców, którzy chcą żyć z turystyki, jest budowa pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych.

Dziś kolejna odsłona naszego cyklu „Samorząd od nowa”. Przedstawimy w nim tych, którzy przez najbliższe lata decydować będą o lokalnych sprawach.

A te są najważniejsze z perspektywy mieszkanek i mieszkańców naszego regionu. Wybory przyniosły duże zmiany na samorządowej mapie naszego regionu. Są miasta, powiaty, gminy, gdzie pojawiły się nowe twarze, nowi ludzie ze świeżymi pomysłami, koncepcjami i planami. W ramach cyklu przedstawimy zarówno nowych, jak i już znanych samorządowców. Zapytamy ich, jakie plany mają na najbliższą kadencję, jakie projekty chcą realizować i jak widzą przyszłość. Zapraszamy do lektury w wydaniach papierowych „Głosu” i na portalu gs24.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński