Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

16 do wymiany

Dorota Kozicka, 4 lutego 2005 r.
Pacjentów nie wolno przewozić ambulansami, które mają 300 tys. km przebiegu.
Pacjentów nie wolno przewozić ambulansami, które mają 300 tys. km przebiegu. Marcin Bielecki
Gdyby już dziś wprowadzić w Polsce unijne przepisy w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, w Szczecinie z 55 karetek zostałoby 39.

Jeszcze w zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do szefów stacji pogotowia ratunkowego o sporządzenie raportu, z którego wynikałoby jaka część taboru wymaga natychmiastowej wymiany. Taki dokument przekazał pełnomocnikowi wojewody do spraw systemu ratownictwa Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

- Napisałem w nim, że aż 16 ambulansów z 55 dyżurujących w województwie każdego dnia wymaga wymiany, bo dawno mają więcej na liczniku niż 300 tys. km - wyjaśnia dyrektor Roman Pałka. - Niestety środki otrzymywane z NFZ nie wystarczają na systematyczne odnawianie taboru.

W mediach ukazywały się ostatnio informacje o konieczności wycofania wyeksploatowanych wozów do końca marca tego roku.

- Taka wymiana jest w tym terminie niemożliwa - wyjaśnia dyrektor Pałka. - Przecież bez karetek zostałoby miasto wielkości Szczecina, który codziennie obsługuje 14 karetek. Nie wiem też jaki jest klucz rozdziału nowych wozów przez resort zdrowia. W zeszłym roku, choć przekazaliśmy raport z potrzebami otrzymaliśmy 1 karetkę, podczas, gdy np. województwu świętokrzyskiemu przydzielono ich kilkanaście.

Ratunek w Europie

Marek Makowski, pełnomocnik wojewody zachodniopomorskiego do spraw ratownictwa medycznego, przyznaje że dwie stacje działające w Zachodniopomorskiem: koszalińska i szczecińska, otrzymały tylko 3 nowe karetki z resortu zdrowia.

- Na pewno nie uda się od razu operacja wymiany wyeksploatowanych karetek na nowe, to po prostu niemożliwe - przyznaje Marek Makowski. - Nie ma mowy o żadnym końcu marca. Jest jednak nadzieja na to, że pogotowie szczecińskie otrzyma nowe wozy, dzięki wsparciu z Unii Europejskiej, o które zabiega dyrektor Pałka wspólnie z Urzędem Marszałkowskim.

Nie natychmiast, ale koniecznie

Paweł Trzciński, rzecznik ministra zdrowia, przekonuje, że podana przez media data wycofania ambulansów o nadmiernym przebiegu na koniec marca to przesada.

- Zdajemy sobie sprawę, ze to zbyt krótki termin na taką zmianę - mówi "Głosowi" Paweł Trzciński. - To jednak prawda, że o takiej wymianie stacje pogotowia ratunkowego powinny myśleć już teraz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński