Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarto nową Izbę Przyjęć w szpitalu w Zdrojach. Miesięcznie jest w stanie przyjąć około 500 osób [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Ogólna Izba Przyjęć w szczecińskim szpitalu "Zdroje"
Ogólna Izba Przyjęć w szczecińskim szpitalu "Zdroje" Andrzej Szkocki
Ogólna Izba Przyjęć w szczecińskim szpitalu "Zdroje" w najbliższy poniedziałek przyjmie pierwszych pacjentów. Po remoncie lśni świeżością - jest odnowiona i doposażona. Miesięcznie jest w stanie przyjąć około 500 osób.

Ogólna Izba Przyjęć w szpitalu "Zdroje" przez ostatni rok (tyle trwał remont starej OIP) działała w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dla dzieci. W środę (28 lutego) odbyło się uroczyste zakończenie modernizacji. W poniedziałek wypełni się pierwszymi pacjentami.

- Trafiają do nas z wieloma dolegliwościami - mówi Małgorzata Czuchra, pielęgniarka koordynująca Ogólną Izbą Przyjęć. - Przychodzą sami i są dowożeni przez zespoły ratunkowe. Są ze skierowaniami i bez nich. Nikomu nie odmawiamy pomocy. Przyjmujemy całą dobę.

Do szpitalnej izby przyjęć zgłasza się przeciętnie około 500 pacjentów miesięcznie, czyli mniej więcej 5 tysięcy rocznie.

- Pandemia COVID-19 pokazała nam, na co należy zwrócić uwagę i jakie mamy potrzeby - przyznała dr Marta Kuczak-Wójtowicz, lekarz kierujący oddziałem wewnętrznym i izbą przyjęć. - Zdobyte doświadczenia wykorzystaliśmy podczas remontu, bo chodziło o to, by nowa izba jak najlepiej spełniała swoją funkcję.

Nowa OIP w "Zdrojach" mieści się w pawilonie 5, wejście "C". Przygotowanych jest dla pacjentów osiem elektrycznych łóżek (w tym jedno w izolatce dla pacjentów zakaźnych) i, w razie potrzeby, cztery kozetki. Monitorowane sale zostały doposażone w nowoczesny sprzęt medyczny, w tym m.in. kardiomonitory z modułem wi-fi i centralą monitorującą, przenośne aparaty ekg, nowoczesne holtery ekg i ciśnieniowe, defibrylatory i ssaki do odsysania wydzieliny z dróg oddechowych.

Przy okazji wymieniono też okna i drzwi oraz wszelkie instalacje (sanitarną, elektryczną, grzewczą). A do głównego holu dobudowany został zadaszony podjazd dla karetek - po drugiej stronie, na patio, przygotowano altanę, w której latem pacjenci i ich rodziny będą mogli czekać na ostateczne decyzje lekarzy z izby.

- Pacjent będzie dopieszczony - zapewnia. - Nasza praca przecież polega na pomaganiu ludziom.

Modernizacja Ogólnej Izby Przyjęć zrealizowana została w ramach większej inwestycji, obejmującej także remont części pomieszczeń Psychiatrycznej Izby Przyjęć oraz Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych. Prace remontowe i budowlane, wraz z zakupem wyposażenia i aparatury medycznej, kosztowały ponad 6 mln zł. Projekt oficjalnie nazywał się "Dostosowanie obiektów SPSZOZ "Zdroje" w Szczecinie do nowych potrzeb epidemiologicznych". Pieniądze na ten cel pochodziły ze specjalnej puli REACT-UE, będącej odpowiedzią Unii Europejskiej na pandemię COVID-19.

- Cieszymy się z nowej Ogólnej Izby Przyjęć, ale mamy już kolejne plany - przyznał podczas otwarcia OIP Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Bardzo nam zależy na budowie Zachodniopomorskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. To poważne zadanie. Rocznie do naszej przychodni psychiatrycznej zgłasza się 6,5 tys. pacjentów. Tylko w Zachodniopomorskiem dochodzi do około 700 prób samobójczych z czego blisko 40 proc. jest skutecznych.

W podobnym duchu wypowiedział się również dyrektor szpitala, Łukasz Tyszler.

- Mamy kadrę i dużo miejsca na terenie szpitala. Ale do tej pory nie było zainteresowania władz tym tematem. Mamy nadzieję, że obecnie uda się zrealizować ten projekt. Jest naprawdę niezwykle ważny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński