Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, na co dajesz pieniądze. Akcja przeciwko żebrzącym w Świnoujściu

Stefan Andrzejewicz [email protected]
Organizatorzy szykują między innymi wystawę ukazującą dobre i złe pomaganie osobom żebrzącym. Będzie pojawiać się w różnych punktach Świnoujścia, a we wrześniu także w szkołach
Organizatorzy szykują między innymi wystawę ukazującą dobre i złe pomaganie osobom żebrzącym. Będzie pojawiać się w różnych punktach Świnoujścia, a we wrześniu także w szkołach
To że na ulicach są osoby żebrzące, jest głównie naszą zasługą, bo dajemy im zarobić - cytat z ulotki . Oczywiście, że trzeba pomagać, ale nie tak, żeby dawać im pieniądze - zapewnia Piotr Zgraja z HOL-u.

Nie daj się oszukać. Zobacz na co dajesz swoje pieniądze - pod takim hasłem rusza kontynuacja akcji przeciwko osobom żebrzącym w Świnoujściu. Tym razem, z pomocą miejskiego samorządu, mocno włączyły się do niej organizacje pozarządowe związane ze sferą socjalną i zdrowotną.

- W tę niedzielę w muszli koncertowej odbędzie się impreza "Dzień Dobrego Pomagania", która zainauguruje akcję - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia - Wystąpią Piotr Nagiel oraz nasi miejscowi wykonawcy z Miejskiego Domu Kultury. Początek o godz. 15.

Na uwagę zasługują ulotki, z których pierwsze trafiły już do mieszkańców, turystów i wczasowiczów. Wydrukowane są w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.

"To, że na ulicach są osoby żebrzące, jest głównie naszą zasługą, bo dajemy im zarobić. Dzięki jałmużnie uspokajamy swoje sumienie. A potem dziwimy się, że oni wyrzucają bułki, które dostali. Większość z nich potrzebuje bowiem pieniędzy na alkohol!!! Na to głównie wydadzą Twoje pieniądze!!!" - to fragment tekstu z ulotki. Prowadzący akcję mają nadzieję, że przemówi on do ludzi, którzy wciąż jeszcze dają pieniądze osobom żebrzącym na ulicach. Oprócz tego w ulotce znajdują się dokładne adresy, numery telefonów organizacji i placówek, które pomagają potrzebującym.

Akcja skierowana jest nie tylko do mieszkańców Świnoujścia, ale również do turystów.

- To oczywiste, że trzeba pomagać - zapewnia Piotr Zgraja ze Stowarzyszenia Trzeźwościowego HOL. - Ale nie tędy droga, żeby dawać pieniądze. Takie działanie przynosi kompletnie odwrotny skutek. Żebrzący zamiast przestać pić, znaleźć pracę i zacząć normalnie żyć, dalej będą wyciągać do nas rękę po pieniądze. Bo to łatwiejsze. Nie mają żadnych obowiązków, nie płacą rachunków, nie pracują. To my na nich pracujemy, a oni mają łatwe pieniądze na alkohol.

Ulotki będą rozdawane przede wszystkim w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się osoby żebrzące, czyli przy sklepach wielkopowierzchniowych, na przystankach komunikacji miejskiej, przy przeprawach promowych. Organizatorzy szykują również specjalną wystawę ukazująca dobre i złe pomaganie.

- Wystawa będzie ruchoma - mówi Piotr Zgraja. - Będziemy z nią w różnych punktach miasta, a od września także w szkołach.

W akcję włączyli się m.in.: Schronisko dla osób bezdomnych, Stowarzyszenie Trzeźwościowe HOL, Fundacja Motywacja i Działanie, MOPR, Centrum Zdrowia Psychicznego, Poradnia Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu przy szpitalu oraz miasto Świnoujście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński