MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid w Szczecinie świętuje Światowy Dzień Zdrowia. Promocja zdrowego trybu życia [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W piątek (5 kwietnia) Światowy Dzień Zdrowia, którego hasłem jest w tym roku: "Moje zdrowie, moje prawo"
W piątek (5 kwietnia) Światowy Dzień Zdrowia, którego hasłem jest w tym roku: "Moje zdrowie, moje prawo" Andrzej Szkocki
Nie wolno podchodzić do gorącego piekarnika. Dzieci nie powinny się też wychylać przez okno. A poza tym, lepiej zjeść jabłko niż cukierka. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia w Szczecinie odbyły się aż dwa spotkania pracowników Sanepidu z dziećmi, w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Miasta.

Dwie imprezy, jeden cel: promocja zdrowia i zdrowego stylu życia. Dwie szczecińskie stacje sanitarno-epidemiologiczne: Państwowa i Powiatowa, w podobny sposób obchodziły w piątek (5 kwietnia) Światowy Dzień Zdrowia, którego hasłem jest w tym roku: "Moje zdrowie, moje prawo".

- A związane jest z koniecznością zwiększenia dostępności do placówek ochrony zdrowie - tłumaczy Magdalena Stachel, kierowniczka oddziału promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

PSS-E w Szczecinie zorganizowała obchody Światowego Dnia Zdrowia w Urzędzie Miejskim. Razem z nią w przygotowanie uroczystości włączyła się m.in. szczecińska policja, straż pożarna, Regionalne Centrum Krwiodawstwa, PUM, ZCO, Stowarzyszenie DKMS i studenci. W holu lewego skrzydła gmachu każdy miał swoje stoisko profilaktyczno-edukacyjne, przy którym chętni mogli nauczyć się zasad pierwszej pomocy w nagłych wypadkach i samobadania piersi, a także poznać ideę krwiodawstwa i dawstwa narządów.

- Dzieci z okolicznych przedszkoli uczyły się robić tabletki i przy okazji dowiadywały się, że nie powinno się ich samodzielnie zażywać - mówi Izabela Wojtal, starszy asystent oddziału promocji zdrowia PSS-E. - Poza tym mogły się nauczyć prawidłowo zabandażować misia.

Z kolei starsi uczniowie skorzystali z okazji, by włożyć kamizelkę kuloodporną i policyjny kask a także (z daleka) obejrzeć broń wykorzystywaną przez służby w akcjach. Razem z nimi stoiska edukacyjne odwiedzał prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

W Urzędzie Wojewódzkim swoją akcję zorganizowała Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Tu również, w sali Rycerskiej, do swoich stoisk zapraszali organizatorzy uroczystości: policjanci, którzy sprawdzali dzieciom linie papilarne, studenci z Towarzystwa Stomatologicznego, którzy badali chętnym stan zdrowia jamy ustnej, a członkowie Stowarzyszenia DKMS tłumaczyli, jak się zapisać na listę dawców szpiku kostnego.

- Pracownicy Sanepidu pokazywali uczestnikom, ile cukru i soli jest w niektórych produktach - twierdzi Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - I tłumaczyli, co z naszej codziennej diety koniecznie powinno zniknąć.

Tu również na imprezę przyszedł gospodarz, Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski (skorzystał z okazji i zbadał sobie poziom cukru we krwi).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński