Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znikają śmieci z hałdy w Policach. Zostało "tylko" 12 000 ton

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Jak podaje Starostwo Powiatowe w Policach realizacja projektu "Usunięcie niewłaściwie składowanych odpadów w Policach przy ul. Kamiennej" ma się zakończyć do 31 grudnia 2023 roku.
Jak podaje Starostwo Powiatowe w Policach realizacja projektu "Usunięcie niewłaściwie składowanych odpadów w Policach przy ul. Kamiennej" ma się zakończyć do 31 grudnia 2023 roku. Marek Jaszczyński
Sprawdzamy stan prac przy usuwaniu odpadów z likwidowanego wysypiska przy ulicy Kamiennej w Policach. W przyszłości teren ma zostać poddany rekultywacji.

Dotąd usunięto łącznie 34 873 ton odpadów. - Prace postępują na bardzo zaawansowanym poziomie. Do usunięcia pozostało około 12 tysięcy ton odpadów — wyjaśnia Mateusz Frąckowiak ze Starostwa Powiatowego w Policach.

To pierwszy etap prac, który realizuje firma BFK Polska sp. z o.o. Zgodnie z umową miała czas na uprzątnięcie terenu do końca lipca.

Po wysortowaniu z ogólnej masy odpadów surowców wtórnych w celu ich odzysku lub recyklingu wykonawca rozpoczął przetwarzanie pozostałej masy odpadów zawierającej głównie zmieszane odpady budowlane na kruszywa. Będą przydatne do wykorzystania w celu rekultywacji terenów zdegradowanych i na podbudowy drogowe.

Po dokonaniu tych prac teren po składowisku będzie zrekultywowany.

- Niebawem zostanie ogłoszone postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, celem wyłonienia wykonawcy realizacji II etapu — mówi Mateusz Frąckowiak. Przewidywany termin wykonania zadania pn. „Rekultywacja wraz z remediacją terenu zlokalizowanego w Policach przy ul. Kamiennej z nadaniem nowych wartości użytkowych związanych ze zwiększeniem powierzchni biologicznie czynnej" to 15 grudnia tego roku.

Łączna powierzchnia zrekultywowanych gruntów wyniesie 4,61 ha, a dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna uzyskana w wyniku realizacji projektu sięgnie 2,59 ha.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 29 milionów 765 tysięcy 566 zł i 89 groszy, z czego koszty kwalifikowalne to 29 milionów 764 tysiące 705 zł i 89 groszy. Dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wynosi 25 milionów 300 tysięcy złotych.

Skąd śmieci przy ulicy Kamiennej?

Spółka Ecorama opuściła nieruchomość przy ulicy Kamiennej, pozostawiając hałdy śmieci. Wspomniana firma od 2011 roku miała odzyskiwać surowce z odpadów budowlanych, miała także do tej pracy zatrudnić 70 osób. Z czasem jednak było coraz więcej niepokojących sygnałów. Nie było inwestycji, a inspektorzy ochrony środowiska podczas kontroli stwierdzili, że na plac przy ul. Kamiennej trafiają też odpady komunalne. Efekt tych planów, to nie tylko śmieci do wywiezienia, ale również kilkusettysięczne należności spółki wobec powiatu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński