Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz wojewody cofnięty. Można już wchodzić do zachodniopomorskich lasów

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Zakaz wstępu do lasów w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego już nie obowiązuje. Rozporządzenie wojewody w tej sprawie właśnie zostało cofnięte
Zakaz wstępu do lasów w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego już nie obowiązuje. Rozporządzenie wojewody w tej sprawie właśnie zostało cofnięte archiwum
Można już wchodzić do zachodniopomorskich lasów! Rozporządzenie wojewody zakazujące wstępu do lasu zostało właśnie uchylone. Przypomnijmy, wprowadzono je z powodu pojawienia się u nas wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Zakaz wstępu do lasów w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego już nie obowiązuje. Rozporządzenie wojewody w tej sprawie właśnie zostało cofnięte.

Przypomnijmy, że do części lasów w Zachodniopomorskiem nie można było wchodzić już od kwietnia. Zakaz obowiązywał w powiecie gryfińskim (gminy Banie, Cedynia, Chojna, Gryfino, Mieszkowice, Moryń, Trzcińsko-Zdrój i Widuchowa), w powiecie myśliborskim (gminy Boleszkowice oraz części gmin: Dębno i Myślibórz), w powiecie polickim (gmina Kołbaskowo) i w powiecie pyrzyckim (gmina Kozielice). 10 września wojewoda zachodniopomorski wydał nowe rozporządzenie, które rozszerzyło jeszcze obszar zamkniętej strefy o powiat policki, część gminy Miasto Szczecin (obejmował lasy miejskie Szczecina, w tym Las Arkoński i okolice Jeziora Szmaragdowego) a także gminy Goleniów i Stepnica.

Zakaz wchodzenia do lasu został wprowadzony w związku ze „zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa zachodniopomorskiego". Zamknięte części lasów odpowiadały więc strefie zakażenia ASF u dzików. Termin obowiązywania zakazu zawsze jest uzależniony od dynamiki rozwoju sytuacji związanej ze stwierdzeniami nowych przypadków padłych dzików zarażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Na szczęście zakaz wchodzenia do lasów w naszym województwie został już uchylony (w przypadku Szczecina nie trwał długo). Choć, jak się dowiedzieliśmy, zagrożenie rozprzestrzeniania się choroby wciąż istnieje.

Zwalczanie wirusa afrykańskiego pomoru świń prowadzone jest w oparciu o prawodawstwo krajowe: ustawę o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz prawodawstwo Unii Europejskiej: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt").

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński