MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Myśliborza odmawia zgody na blokadę S3 przez rolników

PAP
Burmistrz Myśliborza odmówił zgody na zgromadzenie, które rolnicy chcieli kontynuować do 30 czerwca na drodze ekspresowej S3 (węzeł Myślibórz)
Burmistrz Myśliborza odmówił zgody na zgromadzenie, które rolnicy chcieli kontynuować do 30 czerwca na drodze ekspresowej S3 (węzeł Myślibórz) archiwum
Burmistrz Myśliborza odmówił zgody na zgromadzenie, które rolnicy chcieli kontynuować do 30 czerwca na drodze ekspresowej S3 (węzeł Myślibórz). Uzasadnił ją względami bezpieczeństwa i wzrostem liczby wypadków na trasie objazdu rolniczej blokady.

- Zaplanowane na kolejne 72 dni zgromadzenie na drodze krajowej S3 (węzeł Myślibórz), stanowiącej ważną arterię komunikacyjną Polski, stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz mienia w znacznych rozmiarach – czytamy w uzasadnieniu decyzji, którą z upoważnienia burmistrza Piotra Sobolewskiego podpisała sekretarz gminy Ewa Furkiewicz.

Wniosek dotyczy rolniczej blokady drogi ekspresowej S3 na węźle Myślibórz. Traktory blokują tę drogę od 9 lutego br. Przez ponad miesiąc protest odbywał się na węźle Pyrzyce, a 12 marca został przeniesiony na węzeł Myślibórz. Żeby go kontynuować, rolnicy musieli zgłosić kolejne zgromadzenie. Wskazali w nim daty: od 19 kwietnia do 30 czerwca br. Urząd odmówił.

Burmistrz uzasadnia decyzję przede wszystkim bezpieczeństwem na trasie objazdu blokady. Przywołuje dane Komendy Powiatowej Policji w Myśliborzu: od stycznia 2023 r. do rozpoczęcia prostu w lutym br. (przez 14 miesięcy) na DW119 doszło do 82 kolizji i 3 wypadków drogowych. Od 26 lutego do 27 marca br. na odcinku DW119 Renice – Myślibórz zanotowano 17 kolizji i 2 wypadki drogowe, jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.

Komendant powiatowy policji insp. Rafał Janzen w piśmie z 2 kwietnia br. wnioskował o „nieprzedłużanie czasu trwania zgromadzenia. Zwracał uwagę, że DW119 „nie jest przystosowana do utrzymywania tak dużego natężenia ruchu”, obserwowane są tam niebezpieczne zachowania kierowców.

W decyzji odmownej urząd cytuje także uwagi przesłane przez inne służby i organizacje. M.in. Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych wnioskuje „o podjęcie niezbędnych czynności w celu rozwiązania zgromadzenia na drodze S3”. Stanowisko GDDKiA również jest jednoznaczne. Zarządca drogi podkreśla, że „zbliża się okres wakacyjny, urlopowy”, kiedy ruch drogowy wzrasta kilkukrotnie”.

We wtorek w południe w urzędzie miejskim w Myśliborzu ma odbyć się spotkanie burmistrza z delegacją protestujących rolników. Rzecznik protestu Roman Waszczyk powiedział PAP, że dopiero po rozmowach zostaną podjęte decyzje o formie, czasie i miejscu protestu. Autorzy wniosku o organizację zgromadzenia mają 24 godziny na złożenie ewentualnego odwołania do Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Rolnicy protestują przeciwko wprowadzeniu tzw. zielonego ładu. Domagają się też zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. W niedzielę z protestującymi w Myśliborzu spotkał się unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Potwierdził m.in., że nie zostanie wprowadzony obowiązek ugorowania, zmienione zostaną również unijne przepisy o płodozmianie. Rolnicy postanowili jednak kontynuować protest.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Burmistrz Myśliborza odmawia zgody na blokadę S3 przez rolników - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński