Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za 3 lata będzie nowy terminal

Krystyna Pohl, 6 grudnia 2004 r.
W ciągu dziesięciu miesięcy 2004 roku w portach Szczecina i Świnoujścia przeładowano o 41 procent więcej kontenerów niż w analogicznym okresie ub. roku. Łącznie było ich ponad 23 tys. Zwiększone przeładunki notuje się też w portach Trójmiasta.

Złożyło się na to wiele przyczyn. Po pierwsze coraz więcej drobnicy przewozi się w kontenerach, po drugie z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej nastąpiły udogodnienia w odprawach granicznych, a po trzecie rejon Bałtyku jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarem morskim na świecie.

Będzie nowa baza

- Mamy świadomość, że będzie rosła ilość kontenerów w szczecińskim porcie - przyznaje Roman Pomianowski, dyrektor ds. inwestycyjnych Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. - Dlatego przygotowujemy się do budowy bazy kontenerowej z prawdziwego zdarzenia.

Powstanie ona na Ostrowie Grabowskim. W ramach portowej inwestycji zostanie tam zbudowane nabrzeże o długości 240 m i głębokości 10,5 m, drogi dojazdowe i tory kolejowe. Wartość inwestycji szacuję się na ok. 70 mln zł.

- Cały czas szukamy operatora przeładunków kontenerowych, który włączy się do inwestycji w końcowej fazie - mówi Pomianowski. - To on między innymi zbuduje place składowe, postawi suwnice.

Obecnie przeładunki kontenerów odbywają się w Szczecinie przy Nabrzeżu Czeskim. Jest to tymczasowy terminal kontenerowy. Kontenery przewożone są niewielkimi kontenerowcami najczęściej do oceanicznych portów kontenerowych w Hamburgu, Bremerhaven, Antwerpii, gdzie są transportowane dalej oraz bezpośrednio do portów skandynawskich i angielskich.

Wiosną początek prac

Pomysł budowy bazy kontenerowej na Ostrowie Grabowskim nie jest nowy. Po raz pierwszy pojawił się już w połowie lat 70. ub. stulecia. Mijały lata, powstawały kolejne koncepcje i plany, których nie można było zrealizować. Na przeszkodzie stawał brak pieniędzy.

Cztery lata temu pomysł zaczął się bardziej krystalizować. Wówczas z Bankiem Światowym podpisano umowę kredytową na realizację kilku inwestycji portowych. Wśród nich była też ujęta baza kontenerowa. W 2005 roku miała być otwarta. Niestety, nie udało się rozstrzygnąć przetargu na głównego wykonawcę robót. Efekt jest taki, że po Ostrowie Grabowskim nadal hula wiatr.

Pomianowski zapewnia, że teraz będzie inaczej. Na dobrej drodze są negocjacje z Bankiem Światowym odnośnie dofinansowania inwestycji z pieniędzy unijnych. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę. Prace mają się rozpocząć wiosną przyszłego roku. A w 2007 roku terminal kontenerowy ma być oddany do użytku. Rocznie będzie tam można przeładowywać 80 tysięcy kontenerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński