MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory w "Solidarności". Kto zostanie przewodniczącym "Solidarności" Pomorza Zachodniego?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Kto zostanie przewodniczącym "Solidarności" Pomorza Zachodniego na kadencję 2023-2028? Dowiemy się jeszcze dzisiaj - po zakończeniu trwającego od rana Walnego Zebrania Delegatów Regionu.
Kto zostanie przewodniczącym "Solidarności" Pomorza Zachodniego na kadencję 2023-2028? Dowiemy się jeszcze dzisiaj - po zakończeniu trwającego od rana Walnego Zebrania Delegatów Regionu. LW
Kto zostanie przewodniczącym "Solidarności" Pomorza Zachodniego na kadencję 2023-2028? Dowiemy się jeszcze dzisiaj - po zakończeniu trwającego od rana Walnego Zebrania Delegatów Regionu. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi dotyczących rezygnacji z dalszej działalności związkowej, obecny przewodniczący (Mieczysław Jurek) jednak weźmie w nich udział - jest faworytem. Nieoficjalnie wiemy, że swoje kandydatury mogą zgłosić również inni działacze.

Wybory nowego przewodniczącego potrwają najprawdopodobniej do piątkowego popołudnia. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, weźmie w nich udział również obecny przewodniczący, Mieczysław Jurek. Przypomnijmy, że jeszcze podczas ostatnich grudniowych uroczystości pod Stocznią, szef zachodniopomorskiej "Solidarności" żegnał się ze związkowcami zapowiadając rezygnację z dalszej działalności związkowej. Zmienił zdanie. Jak twierdzi, z trzech powodów.

- Po pierwsze, trzeba zreformować związek i poprowadzić go ku większej profesjonalności - podkreślił. - Należy np. zmniejszyć liczbę regionów i stworzyć nowy statut, który odpowiadałby nowym czasom.

Drugim powodem zmiany planów przewodniczącego jest, jak mówi, inne spojrzenie na funkcjonowanie związku zawodowego: chce doprowadzić do tego, by mniej zajmował się polityką a więcej sprawami związkowymi.

- Po trzecie, zażegnaliśmy konflikt w sprawie odbudowy stoczniowej świetlicy - twierdzi. - Udało się nareszcie przekonać przewodniczącego "Solidarności", Piotra Dudę i powstanie w końcu niezależna instytucja, składająca się wyłącznie z przedstawicieli naszego regionu i rządu. To ona zajmie się remontem świetlicy.

Przewodniczący zapewnił, że remont ruszy jeszcze w tym roku - po 16 latach starań. Co ciekawe, na piątkowy zjazd został zaproszony m.in. Marcin Stefaniak, dyrektor szczecińskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

- Nasz kandydat na dyrektora świetlicy - ujawnił.

Walne Zebranie Delegatów Regionu, podczas którego wybrane zostaną władze zachodniopomorskiej "Solidarności" na kadencję 2023-2028 r. odbywa się w auli ZUT przy ul. Słowackiego w Szczecinie. Jak przebiega? Z przyczyn regulaminowych w Walnym Zgromadzeniu biorą udział jedynie delegaci i obsługa - dziennikarze nie mogą w nim uczestniczyć. Byliśmy jednak na części oficjalnej, przed rozpoczęciem obrad, na którą przyszli również zaproszeni goście, m.in.: poseł RP Artur Szałabawka, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki i Renata Krasowska, dyrektorka Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu na Litwie, która w środę podpisała porozumienie o współpracy z dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orła Białego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Policach.

- Życzę Wam, by zjazd był owocny, a Wasze wybory dobre - powiedział w swoim wystąpieniu Zbigniew Bogucki.

Wojewoda podkreślił, że w ciągu trzech ostatnich lat, wspólnie z "Solidarnością" udało się zrobić w Zachodniopomorskiem wiele dobrych rzeczy.

- Nie zawsze się zgadzaliśmy - przyznał. - Bywało, że trzeba było dyskutować, czasami twardo, ale zawsze potrafiliśmy się dogadać. Mam na przykład nadzieję, że już wkrótce zrealizujemy nasz wspólny plan upamiętnienia ludzi "Solidarności" przed Urzędem Wojewódzkim.

Przypomnijmy, na trawniku przy Kuratorium Oświaty ma być usadowiona ośmiotonowa śruba statku m/s "Solidarność" z napisem: "Żądamy wolnych związków zawodowych".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński