Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolna twórczość mieszkańców na placu budowy w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Wolna twórczość na placu budowy, czyli wspomnienia, sentencje, rysunki, wyznania oraz inne aforyzmy mieszkańców ul. Emilii Plater oraz wszystkich chętnych do zabawy
Wolna twórczość na placu budowy, czyli wspomnienia, sentencje, rysunki, wyznania oraz inne aforyzmy mieszkańców ul. Emilii Plater oraz wszystkich chętnych do zabawy Andrzej Szkocki
Mieszkańcy Drzetowa-Grabowa mogą uwieczniać swoje wspomnienia związane z ul. Emilii Plater na budowanej kamienicy.

Firma Skanska w nietypowy sposób zachęca mieszkańców dzielnicy Drzetowo-Grabowo do uwieczniania swoich wspomnień związanych z dzielnicą, a konkretnie z ul. Emilii Plater. Skanska wywiesiła kilkunastometrowy baner i zachęcała mieszkańców do zapisywania na nim swoich wspomnień związanych z tym miejscem.

Na rusztowaniach i folii na samym dole pojawiła się tablica, która podaje kim była patronka ulicy: „Emilia Plater 1806-1831, urodzona w Wilnie, polska hrabianka, kapitan Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego”.

Obok czytamy: „Zapraszamy do podzielenia się wiedzą o Emilii Plater oraz o historii z jej czasów! Możesz namalować, narysować, napisać:) Możesz tez podzielić się swoją pracą na Instagramie i oznaczyć ją #wiemidzielesie. Nie niszcz prac innych i podziel się miejscem”.

- Tam powstaje nowa kamienica. Chodzi o to, aby zachęcić mieszkańców do aktywnego udziału w tworzeniu tej przestrzeni - mówi Małgorzata Kubica z firmy Skanska. - Postanowiliśmy więc zapytać, co wiedzą na temat Emilii Plater a.

Pojawiały się bardzo zabawne teksty, ale też świadczące o dużej wiedzy mieszkańców na temat patronki.

„ Ach to była dziewica, Litwinka dziewica, bohater. Wódz powstańców. Emilia Plater. Adam Mickiewicz”, „Dzięki pani Emilii spotkałem miłość swojego życia. Na zawsze, choćby nie wiem co”, „Emilia Plater pozostaje w naszej pamięci jako wzór do naśladowania, wzór otwartej duszy na piękno świata”. Ale są też proste całkiem proste wyznania typu „kocham Kasię”, które kojarzą się z osobistymi przeżyciami.

- To miły gest w stronę mieszkańców, który dobrze świadczy o pomysłodawcach Nie każdy ma możliwość mieć patrona ulicy, który jest postacią historyczną, a skoro jest, to warto przypominać historię - mówi pan Stefan, mieszkaniec.

Inicjatywie towarzyszą pozytywne odczucia.

- Zamiast pisać bzdury na murach i niszczyć je, można przyłączyć się do takiej akcji, tym bardziej, że ona ma jakiś cel - mówi pani Anna, mieszkanka.

Dzielnica Drzetowo-Grabowo ma szczególne znaczenie dla mieszkańców Szczecina, bo tutaj po II wojnie światowej w 1945 roku powstała Stocznia Szczecińska.

Ulica Emilii Plater obok ul. Firlika stanowi oraz ul. Dubois są głównymi ulicami osiedla.

Przy ulicy Firlika znajduje się Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej. Ulica nosi imię Teofila Firlika, na cześć pierwszego strażaka poległego w drodze do gaszenia pożaru w w polskim Szczecinie w 1945 r.

Zobacz także:
37. PKO Półmaraton Szczecin. Rekord w upale [wyniki]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński