Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna w Odessie: alarmy lotnicze, "koszerne" jeże i żółto-niebieski chleb. Zobacz niepublikowane zdjęcia

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Pomnik Armanda Emmanuela du Plessis, księcia de Richelieu został zabezpieczony na czas wojny. To jeden z najsłynniejszych symboli miasta. Książę uciekł do Rosji po rewolucji we Francji. Był gubernatorem Odessy (lata 1803-1814) zasłużonym dla rozwoju miasta.
Pomnik Armanda Emmanuela du Plessis, księcia de Richelieu został zabezpieczony na czas wojny. To jeden z najsłynniejszych symboli miasta. Książę uciekł do Rosji po rewolucji we Francji. Był gubernatorem Odessy (lata 1803-1814) zasłużonym dla rozwoju miasta. Aleksander Tonkowych
Jak wygląda wojna w jednym z najpiękniejszych miast położonych nad Morzem Czarnym? Wiemy to dzięki relacji jednego z mieszkańców Odessy.

Nasz rozmówca Aleksander Tonkowych z Don Bosco Odessa mówi, że 10 marca miasto było nadal spokojne. To jednak nie oznacza, że nie można odczuć wojny.

- Syreny „alarmu przeciwlotniczego” są 5 lub 6 razy dzień i w nocy. W tym czasie wszyscy chowają się w piwnicach i schronach. Rosyjskie drony i samoloty latają nad Odessą, ale nasza obrona przeciwlotnicza skutecznie z nimi walczy - relacjonuje pan Aleksander.

- Niestety kilka rosyjskich pocisków wleciało na terytorium obwodu odeskiego i uderzyło w obiekty wojskowe. Mimo wszystko mieszkańcy Odessy nie tracą serca i szykują się do zwycięstwa. Miasto przygotowuje się do obrony. A zwykli cywile są gotowi i pomagają swojej armii wszystkim czym mogą.

Przykład? Odescy żydzi produkują jeże przeciwczołgowe. Są nazywane "koszernymi"

Zobacz niepublikowane zdjęcia z Odessy

A jak wygląda zaopatrzenie? Nauka?

- Jeśli chodzi o artykuły spożywcze, to nadal są one w sklepach w samej Odessie, ale we wsiach wokół Odessy już ich brakuje. Od poniedziałku 14 marca, pomimo wojny, nauka w szkołach zostaje wznowiona, ale zdalnie - mówi pan Aleksander.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na wygląd chleba, który jest wypiekany na niebiesko-żółto, czyli w barwach narodowych Ukrainy.

Są też zdarzenia pokazujące, że w czasie wojny ujawnili się szabrownicy.

11 marca odescy policjanci zatrzymali dwóch rabusiów, którzy okradli dom w jednej wsi pod miastem. Zgodnie z prawem grozi im do dziesięciu lat więzienia.

Wojna w Odessie
Wojna w Odessie Aleksander Tonkowych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński