Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
1 marca 2024 roku jest 736. dniem wojny. Francuski minister obrony Sebastien Lecornu zapowiedział przekazanie Ukrainie 100 nowoczesnych dronów kamikaze.

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
22:3029.02.2024

Wojna w Ukrainie. Tragiczny bilans. Zginęło 443 sportowców i trenerów

22:1529.02.2024

Putin chce wzmocnić te państwa, polityków i elity, które stoją na stanowisku, że Rosji nie należy prowokować

kspert OSW Marek Menkiszak uważa, że Władimir Putin, strasząc Zachód ewentualnym konfliktem nuklearnym, chce wzmocnić te państwa, polityków i elity, które stoją na stanowisku, że Rosji nie należy prowokować.

W wygłoszonym w czwartek corocznym orędziu do narodu prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę. Powtórzył też swe oskarżenia, że Zachód chce zniszczyć Rosję od środka i ostrzegł, że Rosja nie pozwoli nikomu ingerować w swoje sprawy wewnętrzne. W związku z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO zapowiedział wzmocnienie Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji.

Kierownik zespołu rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Menkiszak w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że wystąpienie rozpoczęło się od wojny w Ukrainie, polityki zagranicznej i kwestii związanych z bezpieczeństwem Rosji. Według niego był to najprawdopodobniej celowy zabieg, obliczony na przykucie uwagi mediów zagranicznych. „Wydaje się, że chciał, by ten przekaz rozszedł się jak najszerzej i jak najszybciej” – dodał Menkiszak.

Zastrzegł, że wystąpienie Putina miało charakter cykliczny, zatem w tym aspekcie nie było niczym nadzwyczajnym. Dodał też, że duża część orędzia była poświęcona problemom socjalnym i planom rozwoju społeczno-gospodarczego.

W pierwszej części orędzia - mówił Menkiszak - Putin trzymał się swoich standardowych, kierowanych w stronę Zachodu, oskarżeń i gróźb. „Oskarżał Zachód, z USA na czele, o bycie zarzewiem wszelkiego zła i dążenie do zniszczenia Rosji. Następnie przeszedł do gróźb, mówiąc, że Rosja ma zdolności, by się temu przeciwstawić i nie pozwoli na to, by rzekome +cele+ Zachodu zostały zrealizowane” – dodał. Kolejnym stałym elementem przemówienia Putina była, jak zaznaczył Menkiszak, oferta dialogu z Zachodem.

„Oczywiście dialog ten, miałby odbywać się na warunkach rosyjskich. Rosja jest gotowa rozmawiać wyłącznie o ustępstwach ze strony Zachodu, czyli warunkach kapitulacji Ukrainy, utworzeniu nowego ładu bezpieczeństwa Eurazji. Oferta ta kierowana jest głównie do USA” – stwierdził.

To co, w ocenie eksperta, było w orędziu Putina nowością, to eskalacja retoryczna.

„Nie wymieniając z nazwiska prezydenta Francji Emmanuela Macrona, ale odnosząc się do jego wypowiedzi związanej z ewentualnym wysłaniem zachodnich wojsk lądowych na Ukrainę, Putin wymienił trzy, problematyczne z jego punktu widzenia, elementy” – mówił. Po pierwsze, jak mówił Menkiszak, Putin podkreślił, że deklarowanym celem Zachodu jest strategiczna porażka Rosji na Ukrainie; po drugie Putin stwierdził, że "Zachód wyznacza cele ataków ukraińskich na rosyjskim terytorium"; "a po trzecie i najważniejsze, że dyskutowane jest skierowanie zachodnich kontyngentów wojskowych na Ukrainę”.

Wtedy Putin przypomniał, że Rosja posiada i rozwija nowoczesne systemy broni, w tym systemy rakietowe. Oświadczył też, że systemy te są zdolne do rażenia celów na terytoriach państw zachodnich. Oprócz tego – co nie jest akurat nowością – podkreślił, że cała sytuacja stwarza zagrożenie wybuchu wojny nuklearnej – wskazał ekspert.

„Mamy do czynienia z retoryczną eskalacją ze strony Putina. Chciał zaznaczyć, że jeśli doszłoby do zwiększenia zaangażowania Zachodu w tę wojnę, a zwłaszcza do rozmieszczenia kontyngentów państw zachodnich na Ukrainie, to Rosja odpowie w sposób radykalny i zdecydowany, a elementem tej odpowiedzi mogą być ataki na terytoria państw zachodnich”. "To rzeczywiście nowość i jawna eskalacja” – podkreślił.

Ekspert ocenił też, że jest to próba zastraszenia Zachodu. „Putin jest świadomy tego, że sama dyskusja na ten temat budzi na Zachodzie kontrowersje, i że nie ma w tej sprawie porozumienia. Ostrym przekazem chce wzmocnić te państwa, tych polityków i te elity, które uważają, że Rosji nie należy prowokować” – dodał Menkiszak.

Jego zdaniem nie chodzi wyłącznie o możliwe rozmieszczenie zachodnich sił lądowych na ukraińskim froncie, ale również o zwiększenie pomocy militarnej dla Kijowa. Putin chciał przekazać, że zwiększenie pomocy militarnej dla Ukrainy będzie w obecnej sytuacji prowadziło do eskalacji konfliktu, a państwa Zachodu nie mogą czuć się bezpiecznie – mówił.

Ekspert OSW podkreślił też, że w ostatnich miesiącach obserwujemy „zmianę percepcji rosyjskiej”, wynikającą głównie z tego, w jaki sposób Kreml postrzega sytuację na arenie międzynarodowej. „Moskwa czyta to tak: Ukraina słabnie, Zachód – zarówno frakcje polityczne w USA, jak i w Europie - są zmęczone wojną. W związku z tym, powoli załamuje się zachodnie wsparcie dla Ukrainy. Rosja przejęła inicjatywę strategiczną i taktyczną, jest w trybie ofensywy” – tłumaczył.

Menkiszak ocenił, że choć problemy wokół Ukrainy są częściowo prawdziwe, to Rosjanie myślą życzeniowo: „Wierzą, że lada moment nastąpi załamanie się ukraińskiego frontu, wierzą, że Zachód nie jest ani zdolny, ani gotowy, by kontynuować wsparcie dla Kijowa, a zwycięstwo rosyjskie na Ukrainie jest już w zasadzie przesądzone”. To z kolei, jak wyjaśnił, rozpoczyna w mniemaniu rosyjskim kolejny etap, w którym przedmiotem rozmów z USA ma być już nie tylko Ukraina, ale i globalny ład bezpieczeństwa. „W tej kwestii Zachód ma zostać zmuszony do rewizji swojej polityki. Putin, mówiąc o rozmowach, nie ma na myśli konsensusu, a daleko idące ustępstwa ze strony Zachodu” – dodał. Zdaniem eksperta Rosjanie oceniają sytuację zbyt optymistycznie. „Nie doceniają ani woli oporu Ukraińców, ani potencjału mobilizacyjnego po stronie zachodniej” – podsumował

21:4029.02.2024

Państwa zachodnie powinny wysłać wojska na Ukrainę w celu odstraszania Rosji

21:2729.02.2024

Obecnie najbardziej zaminowane są trzy regiony Ukrainy

Obecnie najbardziej zaminowane są trzy regiony Ukrainy – Charków, Chersoń i Donieck. Poinformował o tym Serhij Rewa, szef Wydziału Organizacji Humanitarnego Rozminowywania Państwowej Służby Ratunkowej. „[...] To są główne obszary, nad którymi obecnie pracujemy i na których skupiamy nasze wysiłki” – stwierdziła Reva.

21:0129.02.2024

Zełenski: Rosja nie zamierza się zatrzymać. Oni chcą wyścigu zbrojeń

Rosja nie zamierza się zatrzymać, ale przygotowuje się do wyścigu zbrojeń i destabilizacji, ostrzega Zełenski

Wszyscy widzą, że Rosja nie zamierza się zatrzymać. Oni w Moskwie chcą wyścigu zbrojeń i nowych fal destabilizacji. Wszyscy w Europie musimy jasno zdać sobie z tego sprawę – powiedział Prezydent.

20:3729.02.2024

Zełenski zastąpił Dowódcę Sił Logistycznych Sił Zbrojnych!

Wołodymyr Zełenski zastąpił Dowódcę Sił Logistycznych Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą został Wołodymyr Karpenko

20:1529.02.2024

Pożar kutra rosyjskiej straży granicznej

Na pokładzie kutra rosyjskiej straży granicznej na Morzu Azowskim doszło do pożaru; zginęło pięciu członków załogi tej jednostki — poinformował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Dodał, że trwa wyjaśnianie przyczyn pożaru.

W oświadczeniu na stronie internetowej wywiad podał, że ogień pojawił się na mostku kutra. Jednostka należy do straży ochrony wybrzeża służb granicznych, które podlegają rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB). HUR dodał, że Rosjanie ponieśli straty, które wywiad oszacował na pięciu ludzi. Załoga zwróciła się o ewakuację.

19:4729.02.2024

W ciągu dnia odbyły się 73 starcia bojowe. Ponad 10 ataków na personel wroga

W ciągu dnia odbyły się 73 starcia bojowe. Lotnictwo obronne uderzyło w 10 obszarów, w których skoncentrowany był personel wroga. Oddziały rakietowe uderzyły w 2 obszary koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego, 3 wielokrotne wyrzutnie rakiet BM-21 Grad, 1 skład amunicji, 1 elektroniczny system walki wroga.

19:2229.02.2024

Izba Reprezentantów: Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się, jak tylko uchwalimy budżet

Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się, jak tylko uchwalimy budżet - powiedział w czwartek spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson. Demokraci zapowiadają z kolei, że są gotowi podjąć wszelkie kroki, by wymusić głosowanie w tej sprawie, lecz zastrzegli, że wymagać to będzie czasu.

"Izba rozważa wszystkie dostępne opcje w tej chwili i zajmiemy się tym, jak tylko zapewnimy finansowanie dla państwa" - powiedział Johnson, odpowiadając na pytanie ukraińskiej korespondentki Głosu Ameryki (VOA). Była to jego reakcja na apel 23 przewodniczących europejskich parlamentów o poddanie pod głosowanie pakietu 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy.

Izba Reprezentantów jeszcze w czwartek zagłosuje nad nowym prowizorium budżetowym, przedłużającym finansowanie niektórych agencji rządowych do 8 marca, innych do 22 marca. Do tego czasu Kongres ma uchwalić pełny całoroczny budżet w drodze 12 ustaw budżetowych.

W czwartek członek ukraińskiej grupy parlamentarnej, kongresmen Republikanów Brian Fitzpatrick ogłosił, że rozpoczyna zbieranie podpisów pod petycją o wymuszenie głosowania w sprawie projektu przygotowanego przez niego i Demokratę Jareda Goldena, obejmujący okrojony pakiet wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu, połączony z powrotem do polityki imigracyjnej z czasów administracji Trumpa. Przewiduje on pakiet 45 mld dolarów na wsparcie Ukrainy i nie zawiera pomocy gospodarczej dla Kijowa.

Szef klubu Demokratów w Izbie Pete Aguilar stwierdził, że za tymi działaniami stoją dobre intencje, lecz dodał, że Izba powinna zająć się pełną ustawą, którą na początku lutego przegłosował już Senat. Pytany, czy w przypadku blokowania ustawy przez spikera Johnsona Demokraci są gotowi do wysunięcia własnej petycji, by zmusić parlament do głosowania, odpowiedział twierdząco, lecz zastrzegł, że procedura ta wymaga czasu.

18:4029.02.2024

Rosjanie zaatakowali Wowczańsk w obwodzie charkowskim za pomocą drona FPV

Rosjanie zaatakowali Wowczańsk w obwodzie charkowskim za pomocą drona FPV, w wyniku czego 18-letni chłopiec został ranny – podaje prokuratura okręgowa. „O godzinie 14:00 Rosjanie ponownie zaatakowali miasto. Wcześniej za pomocą artylerii. Ostrzał uszkodził dom” – czytamy w oświadczeniu.

18:1829.02.2024

W styczniu-lutym 2024 roku Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły prawie dwukrotnie więcej broni niż w tym samym okresie 2023 roku

W styczniu-lutym 2024 roku Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły prawie dwukrotnie więcej broni niż w tym samym okresie ubiegłego roku, podaje generał broni Iwan Hawryliuk. Lista nowości dla Sił Zbrojnych obejmuje elektroniczny sprzęt bojowy, moździerz 120 mm, próbki sprzętu samochodowego i specjalnego, sprzęt do rozminowywania, elementy ochrony dynamicznej do pojazdów opancerzonych oraz amunicję do BSP.

17:5029.02.2024

Ważne spotkanie w kontekście Ukrainy

Ministrowie spraw zagranicznych Europy i ministrowie obrony spotkają się w Paryżu, aby omówić pomoc dla Ukrainy Podczas spotkania ministrowie mają na celu omówienie konkretnych środków pomocy Ukrainie w konflikcie z Rosją. Ponadto zbadają strategie ochrony krajów, w których Rosja próbuje zdestabilizować sytuację.

17:1829.02.2024

Na rosyjskim lodołamaczu Yermak wybuchł pożar

Na lodołamaczu Yermak wybuchł pożar na ul. port morski w Petersburgu, podają rosyjskie media. „Statek jest obecnie wyłączony z eksploatacji. Według wstępnych informacji pożar wybuchł w pomieszczeniu magazynowym na pierwszym pokładzie w czasie, gdy trwały tam prace spawalnicze. Nikt nie odniósł obrażeń” – czytamy w oświadczeniu.

16:3329.02.2024

Na Ukrainie ponad 900 obiektów kultury zostało zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji na pełną skalę

Na Ukrainie ponad 900 obiektów dziedzictwa kulturowego zostało zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji na pełną skalę, informuje premier Ukrainy Denys Szmyhal. „Sobór Przemienienia Pańskiego w Odessie, Muzeum Hryhorija Skoworody pod Charkowem, Teatr Dramatyczny w Czernihowie i wiele innych obiektów historycznych i kulturowych zostało uszkodzonych lub zniszczonych przez Rosjan […]” – mówi Szmyhal.

15:4729.02.2024

Państwa zachodnie powinny wysłać wojska na Ukrainę w celu odstraszania Rosji

15:2329.02.2024

Od początku roku Ukraińcy wyprodukowali około 200 tysięcy dronów

Od początku roku Ukraińcy wyprodukowali około 200 tysięcy dronów FPV, podaje „Forbes”, powołując się na Ministerstwo Przemysłu Strategicznego Ukrainy. Prezydent mówił o 1 milionie dronów – nasze możliwości już pozwalają wyprodukować ich jeszcze więcej – informuje wiceminister ds. przemysłów strategicznych Hanna Hvozdiar.

15:0029.02.2024

Rosjanie próbują zająć dwie wsie w kierunku Bachmutu – Iwanowskie i Bohdanówkę

Rosjanie próbują zająć dwie wsie w kierunku Bachmutu – Iwanowskie i Bohdanówkę. Poinformował o tym szef służby prasowej grupy wojskowej „Chortycja” Ilia Jewłasz. Tam już toczą się walki – wróg aktywnie wykorzystuje grupy szturmowe, siły specjalne i tworzy rezerwy. Ponadto ukraińscy obrońcy są nieustannie atakowani przez drony i samoloty FPV „Lancetu” or

13:3029.02.2024

Ukraińskie wojska toczą zacięte walki z przeważającymi siłami rosyjskimi, które ponoszą duże straty w ludziach i sprzęcie, ale nadal atakują, odnosząc czasami sukcesy na niektórych odcinkach frontu – oświadczył w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.

Generał poinformował, że wizytował jednostki, które utrzymują obronę w okolicach miejscowości Awdijiwka i Kurachowe w obwodzie donieckim.

„Nasze brygady toczą zacięte walki z przeważającymi siłami wroga. Wróg ponosi znaczne straty w ludziach i sprzęcie, ale nadal atakuje nasze pozycje, czasami odnosząc sukcesy na niektórych obszarach” – napisał na Facebooku.

Syrski wyjaśnił, że jego zadaniem jest skuteczne wykorzystywanie możliwości bojowych broni i sprzętu, by nanieść maksymalne straty wrogowi i zniszczyć jak najwięcej jego artylerii i pojazdów. Podkreślił, że wojska mają „utrzymać nasze pozycje i odzyskać pozycje, z których się wycofaliśmy”.

„Oczywiście, aby wzmocnić naszą obronę na głównych kierunkach, musimy odpowiednio rozdzielać nasze rezerwy. Kiedy pracuję z dowódcami brygad, skupiam się na tym, jak zorganizowana jest praca na punktach kontrolnych w celu zaangażowania wroga, na terminowości i adekwatności decyzji podejmowanych zgodnie z bieżącą sytuacją oraz na utrzymywaniu stałej współpracy między jednostkami” napisał Syrski.

„Jestem dumny z naszych żołnierzy, którzy codziennie demonstrują przykłady męstwa, odwagi i wierności przysiędze wojskowej w walce o wolność i niepodległość Ukrainy!” – podsumował naczelny dowódca ukraińskich Sił Zbrojnych.

12:5029.02.2024

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz potwierdził swój sprzeciw wobec wysłania wojsk lądowych krajów NATO na Ukrainę. O tym, że nie należy wykluczać takiej możliwości mówił w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron.

"Mówiąc jasno: jako kanclerz Niemiec nie wyślę żadnych żołnierzy naszej Bundeswehry na Ukrainę" - powiedział w czwartek Scholz w wystąpieniu wideo.

Jak dodał, NATO nie stanie się stroną w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie. "Nie chcemy, aby wojna Rosji przeciwko Ukrainie stała się wojną między Rosją a NATO" - oświadczył kanclerz.

Prezydent Macron wywołał ostatnio międzynarodowe poruszenie uwagą, że nie wyklucza rozmieszczenia zachodnich wojsk lądowych na Ukrainie.

W Niemczech nie słabnie także dyskusja na temat dostarczenia Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. Pomimo odmowy kanclerza Scholza, szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen nadal wzywa do przekazania Taurusów Siłom Zbrojnym Ukrainy.

"Nie tracę nadziei, że to >nie<< nie jest ostateczne, zwłaszcza że przedstawione argumenty nie są przekonujące (...) - powiedział Heusgen w wywiadzie dla portalu RND.

11:5729.02.2024

Ukraińskie wojska na wschodzie kraju zestrzeliły w czwartek kolejne dwa rosyjskie samoloty myśliwsko-bombowe Su-34 – poinformował dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk.

„Widocznie nic do nich nie dociera! Rosyjscy piloci nie wyciągają wniosków! Dziś około 9.00 na kierunku awdijiwskim i mariupolskim zniszczono kolejne dwa Su-34 okupantów” – napisał na Telegramie.

Wcześniej w czwartek generał Ołeszczuk przekazał już wiadomość o zestrzeleniu jednej takiej maszyny; ogółem w lutym Rosjanie stracili 13 samolotów. Największą stratę rosyjskie siły powietrzne poniosły 23 lutego, gdy nad Morzem Azowskim strącony został drugi rosyjski samolot wykrywania radarowego dalekiego zasięgu A-50.

11:2629.02.2024

Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy i donieckim na wschodzie - poinformowały w czwartek władze i prokuratura obwodowa na Telegramie.

"Rejon (powiat) bachmucki. Jedna osoba zginęła w Siewiersku i jedna w Perejiznem" – oznajmił szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin, podsumowując wydarzenia z ostatniej doby.

Jak dodał, wskutek ostrzału miejscowości Żełanne obrażeń doznał jeden cywil. Uszkodzony został budynek domu kultury. Rosjanie atakowali także wiele innych miejscowości.

W czwartek rano siły rosyjskie ostrzelały obwód chersoński. We wsi Poniatiwka zginął 35-letni mężczyzna – przekazała chersońska prokuratura obwodowa

09:4729.02.2024

Rosja chciałaby zamrozić wojnę na Ukrainie w takim stadium, jak teraz, ale do tego nie dojdzie - oznajmił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow w rozmowie na antenie kanadyjskiej stacji CBC.

"Rosjanie bardzo by chcieli zamrozić wszystko tak, jak jest teraz i (doprowadzić do sytuacji), w której uznalibyśmy zajęte przez nich terytorium za rosyjskie. I świętowaliby swoje zwycięstwo" - podkreślił szef HUR. "Do tego (jednak) nigdy nie dojdzie" - oświadczył.

Budanow odniósł się też do wymiany na stanowisku głównego dowódcy ukraińskiej armii. Ocenił, że decyzja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o odwołaniu z tej funkcji gen. Wałerija Załużnego była prawidłowa.

"Jeśli wszystko jest dobrze i pięknie i wszystko jest robione tak jak trzeba, to dlaczego jesteśmy w takiej sytuacji, jak teraz?" - podkreślił.

08:5629.02.2024

Cztery osoby cywilne zginęły w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek rano szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow na Telegramie.

Dwie osoby poniosły śmierć, a pięć zostało rannych w ostrzale miasta Kupiańsk, gdzie pociski zniszczyły cerkiew i dom, a także uszkodziły kawiarnię i 16 budynków mieszkalnych.

Sześcioletnia dziewczynka i 48-letni mężczyzna zginęli, a matka dziewczynki odniosła poważne obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku na dworzec w miejscowości Wełykyj Burłuk.

Na skutek powtórnego ataku na Kupiańsk wybuchł pożar w budynku mieszkalnym i budynku gospodarczym. Ostrzeliwane były także Wołczańsk, Hryhorowka, Moskowka i Kindrasziwka, gdzie uszkodzone zostały budynki mieszkalne i apteka, a także wybuchł pożar w budynku gospodarczym.

08:0929.02.2024

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o zestrzeleniu kolejnego rosyjskiego samolotu, myśliwsko-bombowego Su-34, który został strącony na wschodzie kraju. Jest to już 11. maszyna, którą wojska okupanta straciły w lutym.

„Dziś 29 lutego, data, która przypada raz na cztery lata, ale to zwykły dla Rosjan dzień, kiedy stracili kolejny samolot. Minus Su-34 na kierunku wschodnim! Dziękujemy za robotę!" – powiadomił dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk w czwartek rano na Telegramie.

We wtorek generał informował o dwóch samolotach Su-34, zestrzelonych na wschodzie w ciągu jednego dnia. 23 lutego nad Morzem Azowskim strącony został drugi rosyjski samolot wykrywania radarowego dalekiego zasięgu A-50.

Zdaniem mediów sukcesy Ukraińców w walce z rosyjskim lotnictwem związane są ze stosowaniem rakiet Patriot i NASAMS oraz brakiem rozpoznania, które zapewniał A-50.

07:5729.02.2024

Istnieje kilka scenariuszy rozwoju wydarzeń w związku z apelem Naddniestrza o pomoc wysłanym do Rosji. Najbardziej prawdopodobne wydaje się wykorzystanie przez Moskwę tego wezwania do wzmocnienia działań hybrydowych - uważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Celem rosyjskich operacji hybrydowych jest destabilizacja i dalsza polaryzacja Mołdawii przed tegorocznymi rozmowami akcesyjnymi UE-Mołdawia i wyborami prezydenckimi w Mołdawii - podkreślają eksperci think tanku.

Za najbardziej niebezpieczny scenariusz rozwoju wydarzeń ISW uznaje możliwe podjęcie przez Kreml decyzji o formalnej aneksji Naddniestrza, by usprawiedliwić wojskową interwencję przeciwko Mołdawii w perspektywie długoterminowej.

ISW pisze, że Moskwa może też nie podjąć żadnych natychmiastowych działań w związku ze środowym apelem, chcąc utrzymać status quo między Tyraspolem i Kiszyniowem. Kreml może również zwiększyć presję dyplomatyczną na Mołdawię, która zniosła ulgi celne dla Naddniestrza.

Kolejny zaprezentowany przez analityków scenariusz zakłada wysłanie przez Rosję dodatkowego wsparcia militarnego do Naddniestrza. Jednak - jak zaznaczają eksperci - nie wiadomo, w jaki sposób sprzęt czy personel miałyby zostać tam przetransportowane. Rosja musiałaby wykorzystać przestrzeń powietrzną Ukrainy czy Rumunii albo podjąć próbę dużej operacji lądowej w obwodzie odeskim na południu Ukrainy. Ten ostatni wariant ISW ocenia jako mało prawdopodobny, ponieważ wiązałby się z odciągnięciem sił rosyjskich ze wschodu Ukrainy.

06:5229.02.2024

W ostatnich dwóch latach do Rosji trafiło blisko 700 karabinów fińskiej produkcji, w tym snajperskich, a także kilka milionów sztuk amunicji do nich pochodzącej z fińskich zakładów – ujawnił dziennik "Helsingin Sanomat".

Broń i pociski fińskiej produkcji trafiły do Rosji w latach 2022-2023, pomimo obowiązujących sankcji. Chodzi m.in. o ponad 690 karabinów wyprodukowanych w fabryce Sako w Riihimaki pod Helsinkami oraz ponad 200 tys. pudełek nabojów, głównie z zakładów Nammo w Lapua w zachodniej części kraju. Każde opakowanie liczy po kilkadziesiąt sztuk pocisków.

Największy krajowy dziennik pisze, że fińskie uzbrojenie jest przedmiotem ofert sprzedażowych zamieszczanych w rosyjskich serwisach społecznościowych. Fińskie karabiny i amunicja trafiły również do rosyjskich oddziałów operujących na froncie ukraińskim. To z kolei dokumentują rosyjscy blogerzy.

Fińskie zakłady zbrojeniowe utrzymują, że karabiny oraz amunicja zostały wyeksportowane bez ich pozwolenia i wiedzy. Według fińskiej izby celnej fińska broń została zarejestrowana w Rosji jako „myśliwska”. Unijne embargo na dostawy broni na wschód zostało nałożone w 2014 r., po aneksji przez Rosję Krymu. Szlak wywozu fińskiej broni miał przebiegać przez Włochy.

06:3029.02.2024

Ukraina powinna móc uderzyć w Rosję, także na jej terytorium. Zachód popełnił błąd nakładając ograniczenia na wykorzystanie przekazanej broni do obszaru Ukrainy – powiedział w wywiadzie dla fińskiego nadawcy Yle generał Andrus Merilo, który od kwietnia będzie dowódcą estońskich sił zbrojnych.

"Stara mądrość jest taka, że gdy Rosja zaatakuje trzeba przenieść walki na jej terytorium, inaczej się przegra" – podkreślił Merilo, który od kwietnia będzie głównodowodzącym estońskich sił zbrojnych, a na oficera kształcił się także w Finlandii w latach 1998-2002.

Fiński nadawca Yle opublikował w środę wywiad z estońskim wojskowym. Najważniejsza lekcja, jaką wyniosłem z Finlandii – przyznał, to przekonanie, że "gdy ma się potężnego i bezpardonowego sąsiada, to zawsze musisz być gotowy do obrony; wtedy wróg nie zaatakuje, bo wie, że przegra."

Merilo nie ukrywa swojego zawodu obecną bierną postawą zachodnich krajów w kwestii dalszej wojskowej pomocy Ukrainie. "To raczej brak woli, a nie broni czy sprzętu" – przyznał.

Według Merilo "na próżno" jest szacować, za ile lat może dojść do jakiejś militarnej konfrontacji Rosji z Zachodem. "Rosja nie da nam gwarancji, ani czasu na przygotowanie. Na odparcie ataku trzeba być gotowym od razu" – stwierdził.

20:2928.02.2024

Wyparliśmy rosyjskie wojska z Krasnohoriwki w obwodzie donieckim - poinformowała w środę wieczorem ukraińska 3. samodzielna brygada szturmowa. Dzień wcześniej armia rosyjska atakowała południowo-wschodnią część miasta i wkroczyła do niego - dodano.

By uniemożliwić przeciwnikowi umocnienie się na pozycjach w Krasnohoriwce, ukraińskie wojsko przeprowadziło operację oczyszczenia miasta z sił wroga - napisano w komunikacie brygady.

W krótkim czasie przeciwnik zdołał przygotować się do długotrwałej obrony - podkreślono.

Według ukraińskiej strony w wyniku jej działań ok. 100 rosyjskich żołnierzy zginęło i zostało rannych. "Rosjanie odmawiali oddania się do niewoli i zostali zlikwidowani w zajętych przez siebie budynkach" - przekazała brygada.

"Obecnie Krasnohoriwka jest pod kontrolą ukraińskich wojsk!" - podsumowano.

18:2728.02.2024

Turcja jest gotowa ponownie zostać gospodarzem negocjacji pokojowych między Rosją i Ukrainą - oświadczył w środę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że Ankara mogłaby zaangażować się w szybką odbudowę Ukrainy.

Prezydent na nagraniu adresowanym do uczestników szczytu "Ukraina – Europa Południowo-Wschodnia" w Tiranie powiedział, że należy dać szansę dyplomacji i dialogowi, by osiągnąć "sprawiedliwe i długotrwałe rozwiązanie" konfliktu - pisze oficjalna turecka agencja Anatolia.

"Uważam, że powinny rozpocząć się wspólne działania, przynajmniej w sprawie określenia głównych parametrów pokoju" - dodał.

Erdogan oświadczył, że Turcja "co do zasady" popiera 10-punktową formułę pokojową prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Zapewnił, że Ankara jest gotowa zaangażować się w "szybką naprawę i odbudowę" Ukrainy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński