Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?

Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Damian Świderski
Damian Świderski
Infografika: Agnieszka Kowalko
Trwa 468. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Proukraiński Rosyjski Korpus Ochotniczy rozpoczął ataki w okolicach granicy, a Rosjanie dążą do przywrócenia przewagi na osi Swatowe-Kreminna. W Bachmucie natomiast Grupa Wagnera wycofuje się, by ustąpić miejsca innym rosyjskim żołnierzom.

Gdzie toczą się walki?

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjska grupa dywersyjna i rozpoznawcza bezskutecznie próbowała przekroczyć rosyjską granicę z Ukrainą w pobliżu Zelene (34 km na północny wschód od Charkowa). Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki lądowe na północny wschód od Kupiańska i wzdłuż linii Swatowe-Kreminna. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie przeprowadziły nieudane działania ofensywne w pobliżu Nowosieliwskiego.

Rosjanie natomiast nie ustają ze swoimi atakami. Po raz kolejny zaatakowali dronami i pociskami manewrującymi. Był to czwarty dzień tego typu ataków z rzędu. Pociski miały zostać wystrzelone z obwodu briańskiego i z bombowców na Morzu Kaspijskim. Część udało się zestrzelić, ale dwa uderzyły w lotnisko ukraińskie w pobliżu Kropywnickiego w obwodzie kirowohradzkim, a dwa drony trafiły w nieokreśloną infrastrukturę w obwodzie sumskim.

Kolejnym miejscem walk jest obwód Ługański, gdzie siły rosyjskie miały przeprowadzić nieudany rekonesans na północny wschód od Charkowa, a ponadto cały czas trwają próby odzyskania inicjatywy na linii Kupiańsk-Swatowe-Kreminna. Siły rosyjskie napierają, by wznowić działania ofensywne w pobliżu Masiutiwki czy Nowoseliwska, Makijewki oraz Biłohoriwki. Rosjanie mają wzmacniać pozycje jednostkami szturmowymi "Storm Z". ISW nie zaobserwowało dowodów na to, że siły rosyjskie zbliżały się do Nowomlyńska lub je zajęły. Tempo rosyjskich ataków pozornie spadło od 4 czerwca.

Siły rosyjskie kontynuowały ograniczone operacje ofensywne na linii Awdijiwka-Donieck 5 czerwca. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie bezskutecznie atakowały ukraińskie pozycje w pobliżu Newelske. Siły ukraińskie kontynuowały ataki lądowe w zachodnim Doniecku i wschodnim obwodzie zaporoskim, a 5 czerwca osiągnęły dalsze ograniczone osiągnięcia taktyczne. Geolokalizowany materiał filmowy opublikowany 4 i 5 czerwca wskazuje, że siły ukraińskie prawdopodobnie znajdują się na południowy zachód od Wielkiego Nowosilka i w odległości 1,5 km na północny zachód od Storożewa.

Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Ukraińcy mieli natomiast przeprowadzić ataki w kierunku Awdijiwki. Odparte walki toczyć miały się w pobliżu Opytnego czy Wodiane. Według niektórych źródeł, wojska Ukrainy wkroczyły do drugiego z miast, jednak niektórzy zaprzeczają tym informacjom.

Rosjanie z kolei odpowiedzieli w tym rejonie atakami na Marjinkę, ale i tutaj doszło do odparcia ataku przez wroga. Rosyjski MON podaje, że działania w tym rejonie prowadzą czeczeńskie jednostki specjalne "Achmat".

Ukraińska kontrofensywa na osi południowej

Siły Ukrainy prowadzą natomiast lokalne ataki naziemne i zdobywają zdobycze taktyczne w zachodnim obwodzie donieckim i wschodnim obwodzie zaporoskim. Nagrania dokumentują, że Ukraińcy poczynili postępy na północny wschód od Riwnopola, a rosyjscy blogerzy uważają, że wróg atakuje w kierunku Pryyutne i Makariwki, a także zdobył Nowodarówkę i Nieskuchne.

Co więcej, niektóre źródła rosyjskie informują o przedarciu się Ukraińców przez pierwszą linię rosyjskiej obrony i posunięcie się od 500 metrów do nawet trzech kilometrów, ale brakuje wizualnych dowodów, by Instytut Studiów nad Wojną mógł potwierdzić te doniesienia.

Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Ukraińskie ataki w tym rejonie jednak nie ustają, a do starć doszło też m.in. w rejonie Małej Tokmaczki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mapa wojny. Brutalna agresja Rosji na Ukrainę. Gdzie toczą się walki? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie