Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Szczecina szukają pieniędzy w budżecie miasta. Na początek Europejski Szlak Gotyku Ceglanego

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Władze Szczecina szukają oszczędności. Jedną propozycję już znaleźli...
Władze Szczecina szukają oszczędności. Jedną propozycję już znaleźli... Andrzej Szkocki
Kilkadziesiąt milionów oszczędności mają znaleźć miejscy urzędnicy w przyszłorocznym budżecie Szczecina. Pierwsze tysiące złotych już znaleźli. Miasto wycofa się z Międzynarodowego Stowarzyszenia pn. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego (EUROB). Rocznie udział kosztował nas 2,5 tys. euro.

Kilka tygodni temu prezydent Piotr Krzystek zapowiedział cięcia wydatków w mieście. To efekt problemów z przyszłorocznym budżetem. Powodem są mniejsze wpływy z podatku PIT oraz podwyżki np. prądu. Urzędnicy mają na początek znaleźć 50 mln oszczędności. A to oznacza mniejsze lub całkowity brak pieniędzy na m.in. przygotowanie aktualizacji strategii miasta, delegacje, szkolenia, współpracą międzynarodową i ze stowarzyszeniami, nagrody dla wybitnych uczniów czy naukowców, projekty edukacyjne itp.

Jest już pierwszy efekt poszukiwań cięć. Na najbliższej sesji radni mają zdecydować o wyjściu Szczecina z Międzynarodowego Stowarzyszenia pn. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego (EUROB). Zdaniem władz miasta cele udziału w organizacji już osiągnęliśmy, a trzeba szukać oszczędności.

- Z uwagi konieczności znaczącego obniżenia wydatków bieżących w budżecie jednostek organizacyjnych Gminy Miasto Szczecin w roku 2022 i w latach kolejnych, biorąc pod uwagę fakt, że cele związane z promocją czy rozpoznawalnością zabytków architektury gotyckiej Szczecina zostały osiągnięte. Ich kontynuacja możliwa jest do realizacji w innych formułach i przy znacząco niższych kosztach, zasadne jest wystąpienie ze stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego - wyjaśnia Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina.

EUROB powstał w 2007 r. w oparciu o wcześniejszy projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu promującego wiedzę i zabytki architektury gotyckiej z terenu Pobrzeża Bałtyku. Zrzeszało zainteresowane promocją architektury gotyckiej gminy i organizacje turystyczne z Niemiec, Polski, Danii, Szwecji, Rosji, Estonii i Litwy. Formuła związku jest otwarta a liczba partnerów stale ulega zmianie. Aktualnie, po upływie 14 lat, w ramach związku działają głównie gminy i organizacje
turystyczne z Niemiec i Polski oraz jedno miasto z Danii.

- Przy niezmienionej formule działania rosną koszty administracyjne stowarzyszenia, powodujące konieczność oszczędności na działaniach promocyjnych, ograniczonych głównie do utrzymania wspólnej strony internetowej, aktywności w mediach społecznościowych oraz wydawania broszur informacyjnych. Szacuje się, że koszt tych ostatnich w warunkach niemieckich jest blisko trzykrotnie wyższy niż na terenie Polski - dodaje Wacinkiewicz.

Koszty administracyjne i działalność stowarzyszenia pokrywana jest ze składek, których roczna wysokość wynosi 2 500 euro dla gmin oraz 600 euro dla organizacji turystycznych.

- Pomimo wnoszonych uwag ze strony przedstawiciela Szczecina, organizacja nie wykonała ewaluacji rzeczywistych skutków promocyjnych udziału w stowarzyszeniu dla poszczególnych jego członków, stąd trudno jest oszacować rzeczywiste korzyści z tytułu przynależności Gminy Miasto Szczecin do Stowarzyszenia EUROB - uzasadnia zastępca prezydenta Szczecina.

ZOBACZ TEŻ:

Południowa część elewacji katedry wygląda niezmiennie od ok. 500 lat. Tego nie można powiedzieć o północnej części, która została odbudowana w latach 70. Dzięki obecnemu remontowi, świątynia nie tylko odzyska gotyckie kształty. Zyska też niezbędne nowoczesne pomieszczenia i udogodnienia dla niepełnosprawnych osób.Czytaj więcej: Katedra w Szczecinie mocno się zmienia. Więcej gotyku i miejsca

Nowoczesne sale konferencyjne, winda, gotycki wygląd. Katedr...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński