Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiele wskazuje na to, że szykuje się walka o śmieci

Paweł Ukraiński
Zdaniem Celowego Związku Gmin R-XXI, inwestycja powstająca w Śniatowie nie ma żadnego gospodarczego uzasadnienia

O mającym powstać w Śniatowie, w gminie Kamień Pomorski, Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów informowaliśmy wielokrotnie. Sprawa budzącej wątpliwości wycinki drzew, czy rozpoczęcia prac ziemnych w oparciu jedynie o zgłoszenie zamiast, jak mówią przepisy, o pozwolenie na budowę wzbudził bardzo wiele kontrowersji wśród lokalnych mieszkańców. Sprawa dotarła także do Celowego Związku Gmin R-XXI, który w 2013 roku w Nowogardzie oddał do użytku Regionalny Zakład Gospodarowania Opadami wart 110 mln zł!

W piśmie skierowanym do członków Celowego Związku Gmin R-XXI (w tym gminy Kamień Pomorski) przewodniczący Antoni Bielida podkreśla, że kierowany przez R-XXI nowoczesny zakład w Słajsinie pod Nowogardem oraz stacje przeładunku odpadów w Świnoujściu, Mokrawicy i Mielenku Drawskim posiadają stosowne wyposażenie, środki transportu oraz urządzenia wspierające technologię zakładu.

- Ponieważ pojawiają się informacje o planowanych budowach zakładów gospodarowania odpadami w regionie Celowego Związku Gmin R-XXI, jak w gminie Kamień Pomorski, chcemy zwrócić uwagę, że potrzeby w zakresie instalacji są dla regionu zbilansowane i zabezpieczone - stwierdza przewodniczący zarządu związku dodając, że budowana w Szczecinie spalarnia będzie dopełnieniem całego systemu.

Spalarnia ta ma powstać do końca 2016 r. (w niespełna 4 lata) na podszczecińskim Ostrowie Grabowskim kosztem 711 mln zł. Instalacja będzie zamieniać śmieci w energię elektryczną (maks. 14 MW/h) i cieplną (maks. 32 MW/h). Ubocznym produktem będzie żużel do budowy dróg. Maksymalną wydajność zakładu obliczono na 150 tys. ton śmieci rocznie.

Według założeń firmy Eko Business - dysponującej kapitałem zakładowym w wysokości 5 tys. zł, w Śniatowie ma stanąć Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w ramach którego będą funkcjonować, regionalna instalacja termicznego przekształcania odpadów oraz regionalne składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Łącznie ma być tam przetwarzane ponad 345700 ton odpadów rocznie.

Spółka Eko Business według KRS obecnie ma swoją siedzibę w Międzywodziu. Jej prezesem jest Krzysztof Dudek, prokurentem Albert Bartosik, natomiast pełnomocnikiem jeszcze 11 grudnia 2015 roku był dziwnowski dziennikarz Waldemar Taranowicz. Występując w imieniu Eko Businessu zamawiał między innymi słynną wycinkę drzew w Śniatowie. Obecnie całość udziałów Eko Businessu posiada spółka Gaetan Investments z Warszawy. Z kolei w warszawskiej spółce całość udziałów ma zarejestrowana na Cyprze spółka Bolzanus Limited.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński