Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wątrobie mogą szkodzić leki

Anna Miszczyk
Przyjęcie kilku rodzajów tabletek może skończyć się poważnym uszkodzeniem wątroby, a przecież chcieliśmy tylko sami sobie pomóc.
Przyjęcie kilku rodzajów tabletek może skończyć się poważnym uszkodzeniem wątroby, a przecież chcieliśmy tylko sami sobie pomóc. Marcin Bielecki
Nadużywanie leków, sterydy, zatrucia grzybami czy zepsutym pokarmem to częste przyczyny chorób wątroby.

W sezonie grzybobrania trudno sobie odmówić smażonych grzybów w śmietanie czy z octu.

- Tak lubiane przez nas grzyby, poza walorami smakowymi niosą ze sobą niebezpieczeństwo spożycia niebezpiecznych dla organizmu aflatoksyn - mówi dr Joanna Raszeja-Wyszomirska, z Pododdziału Hepatologii i Transplantacji Wątroby Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Każdego roku zdarzają się przypadki śmiertelnych zatruć grzybami, ale pomimo licznych apeli o ostrożność wszyscy i tak się przechwalają, że są wytrawnymi grzybiarzami.

- Osobną grupę toksyn wątrobowych stanowią leki. Niestety jest i tak, że lek przyjmowany z właściwych wskazań i we właściwych dawkach może nam zaszkodzić - mówi dr Joanna Raszeja-Wyszomirska. - Zwykle dotyczy to jednak poważnych schorzeń, dla których nie ma alternatywy w procesie leczenia. Niekorzystny wpływ leku na wątrobę wynikać może z toksyczności zależnej od skumulowanej dawki, ale też od nieprzewidywalnej nadwrażliwości danego organizmu na ten konkretny lek.

- Zjawisko idiosynkrazji, tzn. nadwrażliwości immunologicznej jest jednak rzadkie, dużo częściej spotykamy się z uszkodzeniami wątroby powodowanymi raczej nadmiernym, nieuzasadnionym przyjmowaniem leków, szczególnie tych łatwo dostępnych bez recepty - mówi lekarka. - Trafnym przykładem są leki przeciwbólowe. Pułapka często tkwi w różnych nazwach tego samego chemicznie związku, jak np. tak popularnego paracetamolu.

Dr Joanna Raszeja-Wyszomirska zaleca ostrożność, czytanie ulotek, a najlepiej przyjmowanie tylko preparatów rzeczywiście niezbędnych, zaleconych przez lekarza.

- Podobnie rzecz się ma z przyjmowaniem w nadmiernych ilościach witamin, zwłaszcza z grupy rozpuszczalnych w tłuszczach, jak witamina A - mówi lekarka. - Zwracam też uwagę, na często bezkrytyczne przyjmowanie ziół, zwłaszcza mało znanych, np. z krajów Dalekiego Wschodu.

Z preparatów roślinnych bezpieczne są preparaty sylimaryny, które odtruwają wątrobę oraz stabilizują i uszczelniają błony komórek wątrobowych, chociaż nie oczekujmy po nich cudownej regeneracji, np. już marskiej wątroby.
Wątrobie szkodzą też kuracje sterydowe i narkotyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński