Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Teatrze Polskim w Szczecinie wiadro gra główną rolę

Przemysław Szymańczyk
Przemysław Szymańczyk
Teatr Polski w Szczecinie przecieka.
Teatr Polski w Szczecinie przecieka.
Wiadro gra główną rolę, bo Teatr Polski w Szczecinie przecieka. „Bez paniki. Przecieki to naturalne zjawisko” – twierdzi firma, która teatr zbudowała.

O tym, że Teatr Polski trzeba uszczelniać taśmą gdy pada deszcz, pisaliśmy w środę.

„Przecieki nie są wadą wykonawczą, a jedynie normalnym zjawiskiem występującym w początkowej fazie eksploatacji budynku” i „są usuwane wg. normalnej procedury” - oświadczył po publikacji Głosu Maciej Wrzosek rzecznik Budimexu, przedstawiciel firmy odpowiedzialnej za budowę nowej siedziby Teatru Polskiego w Szczecinie.

W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu twierdzi, że „nie doszło do żadnych trwałych uszkodzeń budynku oraz szkód” a „drobne przecieki w okolicach szklanego stropu spowodowane są jedynie intensywnymi opadami deszczu.”

„Konstrukcja i wysoki standard realizacji obiektu zabezpieczają Teatr przed jakimikolwiek wodami gruntowymi” -podkreślił Wrzosek.

Jeden z największych graczy na rynku budowlanym, który zrealizował w ciągu ostatnich 5 lat, ponad 200 inwestycji kubaturowych w ten sposób zareagował na doniesienia Głosu dotyczące zalania nowej siedziby Teatru Polskiego. W środę napisaliśmy, że w wyniku intensywnych opadów deszczu, jakie przeszły nad Pomorzem Zachodnim, woda wdarła się do nowej części budynku posadowionej w skarpie od strony Odry. Informację potwierdził Adam Opatowicz dyrektor teatru.

Wiadomo, że woda przedostawała się do środka przez szklany dach, zalewając kolejne poziomy nowopowstałego obiektu. W środę przed południem na miejscu pracowały ekipy budowlane, których zadaniem było usunięcie nieszczelności - prawdopodobnych przyczyn zalania. Metodą, jaką wybrano. Jak zdradził nam jeden z wykonawców (a potwierdziliśmy to na miejscu) jest naklejanie pomiędzy ramą a szybą taśmy uszczelniającej. Jak udało nam się usłyszeć „to sposób mało estetyczny, ale skuteczny”.

Z naszych informacji wynika, że „teraz trzeba było te prace wykonać pilnie, by zapobiec kolejnym zalaniom. Taśma jest elementem dodatkowym zabezpieczenia dachu” -podkreślił rzecznik Budimexu.

Na pytanie, czy obiekt był zalewany już wcześniej? Maciej Wrzosek zdecydowanie zaprzeczył.

Tymczasem według naszych informatorów, sytuacja wygląda zgoła inaczej. Na najniższych poziomach (-3 i -4) gdzie znajdują się magazyny kostiumów - nadal zalanych jest kilkanaście pomieszczeń. Jednocześnie w niektórych miejscach rozstawione są wiadra, do których kapie woda.

Otwarty z wielką pompą obiekt wybudowany za 200 milionów złotych powstawał trzy lata. Wyposażony w pięć scen jest najprawdopodobniej największym teatrem w Polsce.

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz podczas uroczystości i potem w mediach społecznościowych powtarzał, że w tej chwili towarzyszy mu „Wielka duma, wzruszenie i radość”. Teatrem zachwyciła się również zaproszona na uroczystość otwarcia posłanka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa -Błońska, która na swoim koncie na platformie X (dawnym Twitterze) napisała „Nowy Teatr Polski w Szczecinie robi wielkie wrażenie. Nowoczesna architektura, pięć scen, łącznie aż 1500 miejsc dla publiczności. Doskonałe miejsce do obcowania ze sztuką. Absolutnie światowy poziom. Gratulacje!”

Zadaliśmy pytania głównemu wykonawcy firmie Budimex:

  1. Czy podczas realizacji inwestycji doszło do zalania budynku? Jeśli tak to kiedy oraz ile razy?
  2. Czy „szklany dach od strony Odry” to jedyne miejsce przedostawania się wody do budynku posadowionego w skarpie? Czy występują inne nieszczelności?
  3. Czy naklejenie taśmy uszczelniającej to ostateczna wersja naprawy wspomnianego dachu?

Otrzymaliśmy następującą odpowiedź i komentarz

  1. Drobne przecieki w okolicach szklanego stropu są spowodowane jedynie intensywnymi opadami deszczu.
  2. Przecieki są usuwane wg normalnej procedury usuwania usterek.
  3. Nie doszło do żadnych trwałych uszkodzeń we wnętrzu teatru oraz szkód. Przecieki nie są wadą wykonawczą, a jedynie normalnym zjawiskiem występującym w początkowej fazie eksploatacji budynku.
  4. Konstrukcja całego obiektu i wysoki standard realizacji zabezpieczają Teatr przed jakimikolwiek wodami gruntowymi.
  5. Budimex realizuje rocznie kilkadziesiąt obiektów kubaturowych o najwyższych wymaganiach inżynierskich. W ostatnich 5 latach firma zrealizowała ponad 200 inwestycji kubaturowych. Na żadnym z tych obiektów nie występują problemy ze szczelnością obiektu wpływające na normalne funkcjonowanie budynku.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński