Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie powstał nowoczesny i w pełni ekologiczny terminal przeładunkowy. To siedziba znanej firmy logistycznej [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Otwarcie terminala przeładunkowego DB Schenker w Szczecinie
Otwarcie terminala przeładunkowego DB Schenker w Szczecinie Andrzej Szkocki
„Czas na logistykę przyszłości” – to hasło przewodnie dzisiejszego otwarcia nowego terminala przeładunkowego przy ul. Lubczyńskiej w Szczecinie. Tę przyszłość w logistyce DB Schenker rozumie przede wszystkim spełniając najwyższe standardy zrównoważonego budownictwa i obsługi klientów.

Nowy terminal to hala przeładunkowa o powierzchni operacyjnej prawie 4200 m2. Dodatkowo nowoczesne biuro oraz zaplecze socjalno-sanitarne dla kierowców - w sumie około 620 m2 powierzchni. To też 4 bramy wjazdowe na teren obiektu, które usprawniają przepływ pojazdów i co najważniejsze - 45 doków.

Teren jest przystosowany do organizacji ruchu z wykorzystaniem systemu swap body (nadwozia wymienne). Przy obiekcie znajduje się również rampa do odśnieżania pojazdów ciężarowych.

Szczeciński terminal zlokalizowany jest w rozwijającej się strefie przemysłowej położonej w pobliżu drogi ekspresowej S3, czyli transeuropejskiego korytarza transportowego TEN-T (E65). Inwestycja o wartości blisko 50 mln złotych jest elementem programu stałej optymalizacji sieci terminali DB Schenker.

Obiekt został wybudowany przez szczecińską firmę Gryfbud.

- Nasz terminal przy Lubczyńskiej to pod każdym względem nowoczesny obiekt, który spełnia najwyższe standardy zrównoważonego budownictwa - mówił Wojciech Stanisławki, szef oddziału Szczecin. - Po pierwsze mam na myśli całą infrastrukturę do prowadzenia codziennych operacji, z czym wiąże się odpowiednia jakość dla klientów. Po drugie zapewniamy bezpieczne miejsce pracy z wygodnym zapleczem socjalnym, zarówno dla pracowników, jak i dostawców, czyli współpracujących z nami kierowców. Budynek jest też ekologiczny, powstawał zgodnie z wymogami BREEAM. A lokalizacja w oddaleniu od miasta to także niższy poziom zanieczyszczenia powietrza, mniejsze natężenie ruchu i hałasu dla mieszkańców.

DB Schenker w Szczecinie już w połowie września przeniósł się do nowo wybudowanej lokalizacji przy ul. Lubczyńskiej 20. Dziś (wtorek) odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia nowego terminalu cross-dockingowego. Wzięli w niej udział klienci firmy, przedstawiciele szczecińskich uczelni oraz media.

W wydarzeniu wziął udział jako gość specjalny Kamil Wyszkowski, przedstawiciel, dyrektor wykonawczy, UN Global Compact Network Poland.

Z kolei Piotr Zborowski, CEO NEE DB Schenker podkreślał, że ambicją firmy jest, aby do 2040 roku być zeroemisyjnym przedsiębiorstwem.

- Obecnie realizujemy plan krok po kroku, aby tak właśnie było - mówił. - W każdym z naszych biznesów – lądowym, oceanicznym, lotniczym oraz w logistyce magazynowej testujemy i wdrażamy rozwiązania, które ograniczają nasz ślad węglowy. Tym samym wspieramy naszych klientów w zakresie realizacji ich celów środowiskowych. Zdajemy sobie sprawę, że przed nami jeszcze wiele do zrobienia, ale tu nie ma odwrotu - podkreślał.

Uczestnicy spotkania wzięli również udział w krótkiej wycieczce po terminalu DB Schenker. W jej trakcie mogli zapoznać się ze specyfiką operacji logistycznych prowadzonych w obiekcie, projektami z zakresu bezpieczeństwa pracy, zobaczyć, jak wygląda załadunek swap body, czyli nadwozie wymienne wykorzystywane zarówno w dostawach krajowych, jak i na linii Szczecin – Berlin.

Lokalizacja i dostępna infrastruktura terminalu stwarzają duże możliwości rozwoju międzynarodowych połączeń liniowych. Dlatego też uruchomiono nową codzienną linię Szczecin – Berlin. Otwiera ona klientom z regionu szybki dostęp na niemiecki rynek i możliwość rozwoju zarówno w eksporcie, jak i imporcie. Połączenie działa od 5 października.

Nowy terminal został zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii oraz z myślą o ograniczaniu wpływu na środowisko. Zastosowano w nim rozwiązania takie jak oświetlenie LED, które pomaga ograniczyć zużycie energii, możliwość wykorzystania szarej wody, nowoczesny system grzewczy. Woda w terminalu podgrzewana jest za pomocą zainstalowanych kolektorów słonecznych. Na terenie obiektu znajduje się też stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz wiata ze stojakami na rowery.

Obiekt ubiega się o certyfikację BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), która określa najwyższe standardy w zakresie ekologii i komfortu użytkowania, a od stycznia 2023 r. ma być zasilany w 100% zieloną energią.

DB Schenker w Polsce zatrudnia ponad 76 tys. pracowników w ponad 1 850 lokalizacjach w 130 krajach I jest jednym z wiodących dostawców usług logistycznych na świecie. Firma świadczy usługi transportu lądowego, lotniczego i oceanicznego. Oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie logistyki i zarządzania globalnym łańcuchem dostaw z jednego źródła. W Polsce operator logistyczny dysponuje silną siecią połączeń pomiędzy 17 oddziałami. Posiada 13 magazynów logistycznych i agencję celną. Łącznie zatrudnia około 2500 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński