MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W świnoujskiej stoczni będą robić recycling statków. Szczegóły jeszcze do ustalenia

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Stoczniowcy ze Świnoujścia od początku obawiali się połączenia ze szczecińską "Gryfią"
Stoczniowcy ze Świnoujścia od początku obawiali się połączenia ze szczecińską "Gryfią" Joanna Maraszek
Świnoujscy pracownicy stoczni od momentu połączenia ją ze szczecińską "Gryfią", domagają się przywrócenia autonomiczności. Jak się okazuje, o tym nie ma mowy. Pojawia się także nowy wątek - w Świnoujściu ma być robiony recycling statków.

Pierwsze sygnały o tym, że w Świnoujściu planuje się złomowanie statków, mieszkańcy otrzymali już na początku roku, kiedy Zarząd Morskich Portów Szczecin - Świnoujście podpisał list intencyjny z Grupą LOTOS S.A.

Potwierdzeniem tych przypuszczań było pismo z Ministerstwa Obrony Narodowej skierowane do Rady Miasta Świnoujście, które przewodniczący odczytał podczas styczniowej sesji (25.01.18r.)

- Obecnie nie istnieje plan przeniesienia Morskiej Stoczni Remontowej MSR "Gryfia" Ze Świnoujścia do Szczecina - czytał Dariusz Śliwiński, przewodniczący Rady Miasta Świnoujście. - Odnosząc się do kwestii platform morskich, informuję, że zgodnie z postanowieniami podpisanego listu intencyjnego LOTOS S.A. oraz przez podmioty Grupy MARS, planują one wspólnie podjąć współpracę w obszarze remontów i recyclingu platform offshore na warunkach oraz w sposób odpowiadający możliwościom technicznym, organizacyjnym i handlowym. Warunki te podobnie, jak i zakres współpracy będą w najbliższym czasie przedmiotem szczegółowych ustaleń.

Te zapowiedzi zostały również potwierdzone przez Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na interpelację w sprawie MSR.

"Zgodnie z postanowieniami podpisanego 4 grudnia 2017 r. listu intencyjnego, Grupa Lotos S.A. oraz podmioty z grupy MARS Shipyards and Offshore podejmą współpracę w obszarze remontów oraz recyklingu platform offshore na warunkach i w sposób odpowiadający możliwościom technicznym, organizacyjnym oraz handlowym stron, a także w zgodzie z najwyższymi standardami w zakresie ochrony środowiska. Warunki te, podobnie jak i zakres samej współpracy, będą w najbliższych miesiącach przedmiotem szczegółowych ustaleń. W związku z powyższym, trudno obecnie w sposób precyzyjny określić zarówno zakres współpracy, jak i związanych z nią inwestycji."

O tych planach pisze również minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

- Odnosząc się do kwestii związanej z problemami w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Świnoujściu uprzejmie informuję, że z informacji uzyskanych przez MGMiŻŚ wynika, iż nie istnieją założenia mające na celu przeniesienie stoczni ze Świnoujścia do Szczecina lub jej likwidację - uspokaja w odpowiedzi na sejmową interpelację, Marek Gróbarczyk. - W opinii MGMiŻŚ zarówno Szczecin jak i Świnoujście stanowią naturalne miejsce rozwoju gospodarki morskiej, a co za tym idzie, również przemysłu stoczniowego. W tym kontekście w dniu 4 grudnia 2017 r. w Szczecinie został podpisany list intencyjny pomiędzy Grupą MARS Shipyards & Offshore oraz Grupą LOTOS, który otwiera drogę do realizacji nowych projektów związanych z remontami i recyklingiem platform offshore z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz w zgodzie z najwyższymi standardami w zakresie ochrony środowiska. Podkreślić należy, że współpraca ta ma wyłącznie charakter komercyjny i jest oparta z jednej strony na zapotrzebowaniu Grupy LOTOS na usługi stoczniowe z drugiej strony na potencjale Grupy MARS Shipyards & Offshore do realizacji tego zadania. Ponadto, możliwość wejścia w nowy segment rynku offshore, jakim są remonty i recykling platform wiertniczych i wydobywczych, stwarza dla Grupy MARS szanse na dalszą dywersyfikację oferty i wzmocnienie pozycji na rynku. Realizacji wspólnego przedsięwzięcia służyć będzie opisany wyżej program „Zielona Stocznia” oraz program dotyczący opracowania nowoczesnej, modułowej platformy offshore w ramach realizowanego przez MGMiŻŚ programu „Batory”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński