MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie porządki w ewidencji pojazdów. Koniec z wrakami bez opłat i badań

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Andrzej Szkocki
W Szczecinie to ponad 59 tysięcy aut, w Świnoujściu ponad 5800, a w powiecie stargardzkim 27 000 pojazdów. Tyle samochodów ma zniknąć z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Z CEPiK mają zniknąć tzw. "martwe dusze", czyli pojazdy, których właściciele nie używają i nie jeżdżą po drogach, które do tej pory nie zostały wyrejestrowane. W praktyce będzie to wyglądać tak: jeśli ktoś ma pojazd zarejestrowany po raz pierwszy przed 14 marca 2005 rokiem, nie ma ważnych badań technicznych i od co najmniej 10 lat nie jest ubezpieczany w zakresie OC, to od 10 czerwca 2024 roku zostanie wykreślony z ewidencji i formalnie przestanie istnieć.

W Szczecinie jest ponad 59 000 takich samochodów. Ich lista jest dostępna na oficjalnej stronie urzędu miasta. I co ciekawe właściciele niezbyt przejmują się ich losem.

- Dotychczas żaden z mieszkańców Szczecina nie zwrócił się do nas z pytaniami dotyczącym tego działania - informuje Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta.

W Świnoujściu jest dokładanie 5822 pojazdów, które nadają się do wykreślenia z bazy.

- Do tej pory nie było pytań ze strony mieszkańców. Po 10 czerwca decyzje o rejestracji pojazdów wygasają, jednak pojazdy te podlegają powtórnej rejestracji w przypadku spełnienia przez właściciela pojazdu warunków niezbędnych do rejestracji związanych z ubezpieczeniem oraz badaniem technicznym pojazdu - mówi Jarosław Jaz, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście.

Natomiast zestawienie z powiatu stargardzkiego zawiera 27269 pozycji pojazdów kwalifikujących się do wygaszenia rejestracji.
Na widok wielu z tych aut mogłoby zabić mocniej serce miłośnika motoryzacji. Na liście znajduje się radziecki motocykl IŻ 49 z zakładów Iżmasz w Iżewsku, ceniony za trwałość, wygodę na bezdrożach i prostotę w obsłudze. Nie jest to jedyny przedstawiciel radzieckiej motoryzacji w powiecie stargardzkim. Na liście jest moskwicz 408 z 1967 roku. Nie brakuje też zabytków na kołach z zachodniej Europy, a nawet zza Atlantyku. To na przykład mercedes 200 z 1965 roku czy ford taunus z 1973 roku.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński