Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świnoujściu rozbudują przedszkole zbudują halę sportową

NARE
Janusz Żmurkiewicz (z lewej) – prezydent Świnoujścia i Lars Petersen – burmistrz Heringsdorfu podpisują list intencyjny
Janusz Żmurkiewicz (z lewej) – prezydent Świnoujścia i Lars Petersen – burmistrz Heringsdorfu podpisują list intencyjny UM Świnoujście
Jest też szansa na przebudowę ul. Wojska Polskiego w Świnoujściu. Dzięki pieniądzom z środków z Euroregionu Pomerania.

Świnoujście zamierza starać się o środki z Euroregionu Pomerania na rozbudowę przedszkola miejskiego przy ul. Gdyńskiej oraz budowę hali sportowej przy Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki przy ul. Gdyńskiej. Z kolei strona niemiecka planuje rozbudowę szkoły w Ahlbeck.

Przedsięwzięcia te będą możliwe dzięki utworzeniu Polsko-Niemieckiego Miejsca Kształcenia Świnoujście- Heringsdorf. To ma być wspólny system edukacji na wyspie Uznam i docelowo umożliwić powołanie grup i klas polsko-niemieckich na wszystkich poziomach edukacji. Uczniowie, na warunkach określonych w porozumieniu, będą stopniowo edukowani w formie dwujęzycznej. List intencyjny w tej sprawie podpisali w Villi Irmgard w Heringsdorfie burmistrz gminy Heringosdorf Lars Petersen i prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Realizacja projektu ma się rozpocząć w roku szkolnym 2014-2015. Obecny rok to okres przygotowań wspólnych polsko-niemieckich projektów społecznych, kulturalnych i inwestycyjnych, na które będzie można pozyskać środki z programu Interreg V A. Jak powiedział obecny na spotkaniu dr Peter Heise, prawdopodobnie na inwestycje i programy transgraniczne Euroregion Pomerania otrzyma w latach 2014- 2020 około 100 milionów euro.

- Z tych pieniędzy, oprócz stworzenia wspólnego systemu oświaty na wyspie Uznam, będzie też można zmodernizować drogi dojazdowe do starego przejścia granicznego Świnoujście /Ahlbeck, czyli z naszej strony ulicy Wojska Polskiego - usłyszeliśmy w magistracie.

Ciekawym projektem byłoby stworzenie polsko-niemieckiego centrum zajmującego się rozwiązywaniem wspólnych problemów w każdej dziedzinie życia społeczno- gospodarczego wyspy, także kontaktami z prasą.

- Nasza współpraca rozwija się naprawdę bardzo dobrze - podkreślali po spotkaniu kierujący obu samorządami. - Już nie raz pokazaliśmy, że potrafimy wspólnie realizować społeczno- gospodarcze i kulturalne programy transgraniczne. Takim przykładem może być chociażby przedłużenie linii kolejowej UBB do Świnoujścia czy wybudowanie najdłuższego w Europie transgranicznego ciągu pieszo-rowerowego łączącego cesarskie uzdrowiska po polskiej i niemieckiej części wyspy Uznam.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński