MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy zapukają do naszych domów. Ruszają kontrole smogu i deklaracji CEEB

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Za palenie odpadami grozi mandat w wysokości do 500 złotych
Za palenie odpadami grozi mandat w wysokości do 500 złotych Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Podczas trwającego sezonu grzewczego czekają nas wzmożone kontrole. Urzędnicy zapukają do naszych domów nie tylko po to, by zbadać jakość powietrza, ale także zweryfikować źródła ciepła. Kiedy możemy tego odmówić?

Spis treści

Zaczął się sezon grzewczy, ruszyły kontrole

Trwający kryzys energetyczny sprawił, że wzrosło ryzyko pogorszenia jakości powietrza w Polsce. W związku z tym urzędnicy wraz ze strażą miejską ruszyli do domów, by sprawdzić, czym palimy w piecach. Co ważne, nie możemy im odmówić, o ile mają pisemne upoważnienie, a kontrola przeprowadzana jest w godzinach od 6 do 22. Poza tymi godzinami odwiedzić nas może tylko policja.

Podczas kontroli urzędnik lub strażnik miejski ma prawo nas przesłuchać, zażądać wyjaśnień lub przeprowadzić niezbędne badania. Musimy mu także okazać dokumenty, o które nas poprosi.

Jeśli kontrola wykaże nieprawidłowości, możemy zostać pouczeni lub ukarani mandatem w wysokości do 500 złotych. Kontrolerzy mają również możliwość złożenia wniosku o grzywnę do nawet 5000 złotych. Zazwyczaj jednak funkcjonariusze ograniczają swoje działania do wypisania mandatu, najczęściej w kwocie niższej niż 500 złotych. Za utrudnianie czynności związanych z kontrolą grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z polskim prawem w piecach można palić następującymi materiałami:

  • nieimpregnowane drewno,
  • gruby węgiel kamienny wysokiej jakości,
  • pellet, groszek,
  • lekki olej opałowy,
  • gaz ziemny,
  • brykiet ze słomy,
  • łupiny orzechów, zboża, biopaliwa.

Mandat możemy natomiast otrzymać za:

  • palenie odpadów w kotle grzewczym, piecu lub kominku,
  • stosowanie zakazanych paliw np. mokrego drewna lub niskiej jakości miału,
  • palenie śmieci na zewnątrz np. w ogródku.

Warto natomiast pamiętać, że po dwóch latach od wprowadzenia zakazu, do sprzedaży wrócił węgiel brunatny. Decyzja ta została podjęta ze względu na niższą dostępność surowców oraz wysokie ceny związane z kryzysem energetycznym.

Gdzie zgłosić palenie śmieci przez sąsiada?

Palenie śmierci zarówno na działce, jak i domowym piecu jest zakazane, lecz mimo to wiele osób łamie przepisy. W takim przypadku sprawę najlepiej zgłosić do straży miejskiej lub urzędu miasta/gminy.

Od niedawna naruszeni naruszenia środowiskowe można składać elektronicznie w aplikacji mObywatel. Nowa funkcja umożliwia zgłoszenie m.in. nielegalnego transportu odpadów, nielegalnego przetwarzania/zakupywania odpadów, porzucenia odpadów, a także zanieczyszczenia powietrza, ziemi lub wody.

Do zgłoszenia należy dołączyć opis sprawy, lokalizację, a także zdjęcia dokumentujące zdarzenie. Co prawda, uchwycenie ciemnego dymu w nocy nie będzie możliwe, lecz w tej sytuacji pomoże sporządzenie szczegółowego opisu zdarzenia. Od 20 października w aplikacji odnotowano już ponad 110 zgłoszeń.

Będą kontrole źródeł ogrzewania

Kontrole domów zapowiedział także Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Interwencje będą dotyczyć źródeł ogrzewania oraz ich zgodności z deklaracją CEEB. Wizyty urzędników mogą spodziewać się szczególnie osoby, którym przyznano dodatki do źródeł ogrzewania.

Głównym celem przedsięwzięcia jest zweryfikowanie rzeczywistego stanu technicznego domów, ich efektywności energetycznej, a także emisyjności. Oczywiście celem interwencji będzie też sprawdzenie, czy osoby, które odebrały dodatek węglowy były do tego uprawnione. Podczas kontroli urzędnicy sprawdzą między innymi rodzaj ocieplenia, dachu, grubość ścian i roczne zużycie paliwa.

Przeprowadzaniem interwencji zajmą się inspektorzy ochrony środowiska oraz kominiarze. Warto pamiętać, że kontrole źródeł ciepła będą przeprowadzane jedynie za zgodą właściciela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Urzędnicy zapukają do naszych domów. Ruszają kontrole smogu i deklaracji CEEB - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński