Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uhonorowali strajkujących. Nie zabrakło też słów krytyki [wideo]

Paulina Targaszewska [email protected]
Uroczystości upamiętnienia strajku w 1988 roku odbyły się w szczecińskim porcie.
Uroczystości upamiętnienia strajku w 1988 roku odbyły się w szczecińskim porcie. Sebastian Wołosz
W szczecińskim porcie odbyły się uroczystości związane z 25. rocznicą Sierpnia 88. 10 odważnym protestującym wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. Nie brakowało jednak słów krytyki.

Szczeciński protest sprzed 25 lat był najdłuższym w historii naszego miasta. Trwał 18 dni i miał traumatyczny przebieg. W jego trakcie port blokowany był od strony lądu przez oddziały ZOMO, do basenów portowych wpływały okręty desantowe Marynarki Wojennej, pozorując atak od strony wody.

Portowcy zablokowali bramę główną portu i nabrzeża ciężkim sprzętem. Na bramie zostały wywieszone postulaty strajkowe - wśród nich najważniejszy, domagający się przywrócenia NSZZ "Solidarność". Ostatecznie szczeciński strajk zakończył się 4 września i doprowadził do obrad Okrągłego Stołu.

Te wydarzenia uczcili wczoraj w szczecińskim porcie mieszkańcy, uczniowie, przedstawiciele władz i służb mundurowych oraz sami strajkujący w sierpniu 1988 roku. Nie brakowało podziękowań, wyrazów uznania, ale też krytyki.

- Frazesów, które nic nie znaczą już się nasłuchaliśmy - mówił Edward Radziewicz, który w sierpniu 88 stał na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. - Strajkującym w sierpniu 1988 roku nie chodziło o taką rzeczywistość jakiej obecnie doświadczamy. Teraz rzeczywistość jest negatywna, choć Polska jest krajem niepodległym. Wciąż brakuje pracy, ludzie borykają się z nędznymi warunkami egzystencji, zamyka się kolejne zakłady. Ci, którzy w największym stopniu przyczynili się do przełomowych zmian ustrojowych, zapłacili za tę przemianę najwyższą cenę.

W trakcie uroczystości wręczono Krzyże Wolności i Solidarności protestującym w 1988 r. Otrzymali je Grzegorz Bieliński, Zbigniew Frąckiewicz , Sławomir Głowacki, Henryk Gemur, Edward Kędzierski, Andrzej Różniewski, Paweł Skuratowski, Teresa Załęska-Kowalska, a także nieobecni wczoraj Kazimierz Curzytek, Wiesław Dętka i Maria Próżniak.

Po uroczystości odbyła się debata z udziałem uczestników strajku oraz historyków zajmujących się najnowszą historią Polski oraz msza św. w Bazylice Archikatedralnej. To jednak nie koniec obchodów sierpnia 88.

Do 11 września na placu Orła Białego można oglądać wystawę plenerową "Sierpień 88. Szczeciński marsz do Wolności", a już jutro w podziemiach kościoła oo. Jezuitów przy ul. Pocztowej 22 można wziąć udział w otwartej debacie "Od sławy do niepamięci - dewaluacja mitu?", którą poprowadzi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. Start o godzinie 16. Więcej informacji o wydarzeniach z sierpnia 88 można znaleźć na www.przelomy.muzeum.szczecin.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński