Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest rolników przy szczecińskich Bulwarach Gdańskich [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Wideo
od 12 lat
Kilkudziesięciu rolników z woj. zachodniopomorskiego protestuje w Szczecinie przeciwko niekontrolowanemu napływowi produktów rolnych z Ukrainy i przeciwko Zielonemu Ładowi. Rolnicy, którzy spotkali się na Bulwarze Gdańskim dziś w samo południe żądają także poprawienia infrastruktury wokół polskich portów.

- Nam chodzi także o to, aby odpowiednio zając się infrastrukturą wokół portów - mówił na proteście Stanisław Barna, rolnik i jeden z aktywistów rolniczych protestów. - Bo przecież wszystkim nam powinno zależeć na tym, aby te płody rolne, jakie trafiają do Polski z Ukrainy, jak najszybciej opuściły nasz kraj. A jak nie będziemy mieli torów kolejowych prowadzących do portów, jak nie będzie odpowiednich dróg, to one u nas zostaną.

- Nasz dzisiejszy protest to nie jest jakiś protest partyjny - podkreślał Sebastian Sahajdak, jeden z organizatorów. - My tu występujemy jako rolnicy, a nie działacze partyjni.

Edward Kosmala z kolei mówił o Zielonym Ładzie. - Bo to nie może tak być, aby rolnicy cierpieli po wprowadzeniu Zielonego ładu - podkreślał.

Sebastian Sahajdak zgromadzonym rolnikom postulaty z jakimi dziś występują rolnicy w całej Polsce. - Odczytam wam je - mówił. - To ważne aby usłyszeli o nich w całej Polsce.

Oto postulaty rolników:

Liberalizacja polityki importowej produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej oraz Zielony Ład skazują na wyniszczenie nasze rolnictwo oraz jego rynki zbytu. Polska powinna wprowadzić regulacje cen płodów rolnych stosując się do zasady cen minimalnych płodów rolnych zgodnie z zasadą cen niewyrządzających szkody wzorem innych sektorów UE. Cena niewyrządzająca szkody to taka, która w pełni pokrywa średnie koszty produkcji oraz zapewnia uczciwy dochód.

Rolą posłów i ministrów jest praca nad regulacjami, które pozwolą na ochronę naszych rynków, gospodarstw oraz przedsiębiorstw. Zgodnie z ustawą "Posłowie i Senatorowie wykonują swój mandat kierując się dobrem Narodu". Żądamy natychmiastowego przyjęcia rozwiązań chroniących polskie rolnictwo. Dialog powinien przebiegać w oparciu o analizę postulatów i możliwości ich jak najszybszego wprowadzenia.

Żądamy rozbudowy i wzmocnienia pozycji polskich PORTÓW, stworzenia terminali wysyłkowych oraz magazynów w regionach, modernizacji i rozbudowy linii kolejowych oraz żeglugi śródlądowej. Państwo musi być zaangażowane w eksport produktów rolnych za pośrednictwem takich gestorów, jak Krajowa Grupa Spożywcza.

Żądamy zamknięcia granic na import produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej do czasu uszczelnienia i usystematyzowania regulacji dotyczących wymiany towarowej w sektorze rolnym. Żądamy wprowadzenia kontyngentów importowych na produkty rolno-spożywcze do Unii Europejskiej. Wprowadzona regulacja powinna dopuszczać wymianę kontyngentów importowych na zbliżonych zasadach do sprzedaży kwot emisyjnych CO2. Jeśli danemu państwu członkowskiemu UE wyczerpią się zapasy produktów rolno-spożywczych, które były dostępne na rynku wspólnotowym, będzie ono mogło sięgnąć po ustanowiony dla siebie kontyngent importowy, a w wypadku jego wyczerpania pozyskać dodatkowy kontyngent od innego państwa członkowskiego.

Protest rolników w szczecińskim porcie będzie trwał trzy godziny. Planowane zakończenie to godzina 15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński