Turniej Muzyków Prawdziwych 2023: Eksperymentalna eksplozja dźwięków w szczecińskiej Filharmonii!

Artykuł sponsorowany - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
W dniach 7 –10 września 2023 roku, Filharmonia w Szczecinie stanie się epicentrum muzycznej rewolucji. To właśnie w tych dniach odbędzie się specjalna edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych, która przekształci nasze postrzeganie muzyki tradycyjnej. Eksperymentalność i niekonwencjonalność będą głównymi hasłami tej wyjątkowej imprezy.

Tradycja w nowym świetle

Turniej Muzyków Prawdziwych to już stały punkt na muzycznej mapie Polski. Od początku ideą festiwalu była potrzeba zachowania i promowania naszego muzycznego dziedzictwa oraz tworzenia przestrzeń do dialogu pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Dzięki temu muzyka ludowa wciąż jest żywa i rozwija się, stając się inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków i artystów.

Tego dowiedzie wyjątkowa, tegoroczna edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych, która połączy muzykę źródeł z zupełnie odmiennymi gatunkami muzycznymi. Artyści podczas turnieju wezmą udział w niezwykłej przygodzie, próbując odczytać muzykę ludową w zupełnie nowy sposób. Przekroczą granice gatunków muzycznych, łącząc tradycję z jazzem, rockiem, elektroniką oraz muzyką klasyczną. Takie zestawienie daje ogromne pole do improwizowania i tworzenia czegoś zupełnie nowego. To będzie prawdziwa eksplozja dźwięków i pomysłów!

Już 8 września (piątek) o godz. 19:00 w złotej sali Filharmonii Turniej Muzyków Prawdziwych zainauguruje koncert symfoniczny z udziałem niezwykłych gości. W roli głównej wszechstronny polski śpiewak operowy i wokalista – Andrzej Lampert, któremu towarzyszyć będą znakomici instrumentaliści oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. Koncert oparty będzie o średniowieczne Pieśni Wisława z Rugii – najstarsze zachowane utwory muzyczne z obszaru Pomorza. Po jego melodie i teksty sięgnęli kompozytor Jakub Kraszewski oraz prof. Paweł Pieńkowski tworząc nowe opracowania pieśni w języku polskim i zaskakujące aranżacje muzyczne na orkiestrę symfoniczną i sekcję rozrywkową z elementami live electronics.

9 września (sobota) od godz. 12:00 odbędzie się kluczowe wydarzenie TMP – przesłuchania konkursowe uczestników. Część konkursowa w tym roku będzie rozgrywana wyjątkowo w jednej kategorii – EKSPERYMENT. W procesie rekrutacji zgłosiło się aż 40 chętnych muzyków z Polski i Niemiec, spośród których jurorzy wybrali 4 zespoły i czterech solistów. Ze względu na wyjątkowy charakter tegorocznej edycji TMP, przesłuchania będą odbywały się sali symfonicznej, a prezentacja wszystkich zakwalifikowanych artystów odbędzie się w formule koncertowej.

10 września (niedziela) o godz. 17:00 finałowym wydarzeniem TMP będzie koncert Laureatów turnieju i gości specjalnych – zespołu Black Noise. To duet Jacka Hałasa i Jakuba Szwarca, który zaprezentuje wystrzałową fuzję „białego” śpiewu, ludowych pieśni, tradycyjnego instrumentarium ze
współczesnym brzmieniem perkusji i „czarnej” elektroniki. Przygotujcie się na muzyczną różnorodność kulturową, która mieści się w szerokim gatunku world music. Koncert będzie również transmitowany w serwisie YouTube na kanale Filharmonii Szczecin.

Muzyka źródeł

Turniej Muzyków Prawdziwych 2023: Eksperymentalna eksplozja dźwięków w szczecińskiej Filharmonii!

Muzyka źródeł to pojęcie, które odnosi się do tradycyjnych pieśni i utworów, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie, często bez notacji nutowej. Często są to pieśni ludowe, muzyka ludowa różnych kultur, które kształtowały się przez wieki. Jednak w trakcie tegorocznej edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych, muzycy podejdą do tego dziedzictwa w zupełnie nowy sposób.
Dodatkowo tegoroczny turniej będzie miał zasięg międzynarodowy, wzbogacony artystów z terenu Euroregionu Pomerania. Widzowie zatem będą mieli okazję doświadczyć polskiego i europejskiego folkloru w niecodziennym wydaniu, wychodzącym poza znane nam ramy.

Wyjątkowe wydarzenia

Turniej Muzyków Prawdziwych 2023: Eksperymentalna eksplozja dźwięków w szczecińskiej Filharmonii!

Ale Turniej Muzyków Prawdziwych to nie tylko koncerty. To także warsztaty muzyczne, pokaz filmowy, debata, jam session i spotkania z artystami. To okazja do eksploracji dziedzictwa muzycznego i tworzenia czegoś zupełnie nowego. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem tradycji, jazzu, rocka czy elektroniki, to wydarzenie będzie dla Ciebie niezapomnianym przeżyciem.
Dotychczasowe edycje Turnieju Muzyków Prawdziwych zgromadziły blisko sześciuset wykonawców z najróżniejszych zakątków Polski. W tym roku czekają nas międzynarodowe doświadczenia oraz nowoczesne i twórcze podejście do przekazu źródłowego. Muzycy i muzykanci za każdym razem dają świadectwo wiarygodności muzyki tradycyjnej. Jej różnorodność i nowe eksperymentalne interpretacje to autentyczne kultywowanie dziedzictwa i czynienie tradycji wciąż żywą.

Bilety i informacje

Bilety i szczegółowy program Turniej Muzyków Prawdziwych są dostępne online na turniej.filharmonia.szczecin.pl oraz w kasach Filharmonii w Szczecinie.

Nie przegap tej unikalnej okazji, by doświadczyć muzyki w zupełnie nowy sposób. Przygotuj się na eksplozję dźwięków i artystyczną odmianę tradycji!

Turniej Muzyków Prawdziwych to wyjątkowa podróż przez różne epoki i gatunki muzyczne. Bądź częścią tej niezwykłej eksperymentacji muzycznej i dołącz do nas w Filharmonii w Szczecinie od 7 do 10 września 2023 roku. To będzie muzyczna podróż, której nie zapomnisz!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński