MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwają wypłaty trzynastej emerytury. Ile pieniędzy trafiło na konta seniorów? Kto otrzyma dodatkowe świadczenie?

OPRAC.: MB
Aby otrzymać „trzynastkę” nie trzeba składać dodatkowych wniosków.
Aby otrzymać „trzynastkę” nie trzeba składać dodatkowych wniosków. Paweł Dubiel/ Polska Press
– Od 1 kwietnia br. na kontach seniorów znalazło się blisko 3,2 mld zł. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymała prawie jedna czwarta uprawnionych – poinformowało Ministerstwo Rodziny i polityki Społecznej. Całkowity koszt tegorocznych „trzynastek” szacowany jest na kwotę 13,1 mld zł.

– Trzynasta emerytura wypłacana jest w tym roku w 6 terminach, wraz z kwietniowymi emeryturami i rentami. Wypłaty w ramach drugiej transzy przypadają na 5 i 6 kwietnia br., a wysokość świadczenia wynosi 1338,44 zł i jest wyższa o 87,56 zł niż w roku ubiegłym – poinformował resort rodziny.

Dla kogo 13. emerytura?

Jednocześnie dodano, że całkowity koszt tegorocznych „trzynastek” szacowany jest na kwotę 13,1 mld zł i otrzyma je ok. 9,7 mln osób.

– Druga transza kierowana jest do prawie 1,5 mln seniorów, a kwota wypłaconych świadczeń wyniesie prawie 2 mld zł. Od początku kwietnia br. dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, otrzymało blisko 2,4 mln osób, a w kieszeniach emerytów znalazła się kwota 3,18 mld zł – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana w komunikacie.

"Trzynastka" przysługuje osobom, które w dniu 31 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, mają prawo do świadczeń określonych w ustawie.

Ponadto przypomniano, że trzynasta emerytura jest wolna od potrąceń i egzekucji, a jej pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy dodatkowe wsparcie. Ponadto, od świadczenia nie jest pobierany podatek od osób fizycznych. – Aby otrzymać „trzynastkę” nie trzeba składać dodatkowych wniosków – dodano.

Łączna kwota wypłat z tytułu trzynastej emerytury (w latach 2019-2022) wyniesie 47,8 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwają wypłaty trzynastej emerytury. Ile pieniędzy trafiło na konta seniorów? Kto otrzyma dodatkowe świadczenie? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński