MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury będą wyższe. To już przesądzone. Powód wcale nie jest oczywisty. Emerycie, sprawdź ile zyskasz na zmianach

Maciej Badowski
Opracowanie:
– Nowe tablice będą brane pod uwagę przez ZUS przy obliczaniu emerytur osób, które złożą wniosek o ich przyznanie od początku kwietnia – wyjaśnia ekspert.
– Nowe tablice będą brane pod uwagę przez ZUS przy obliczaniu emerytur osób, które złożą wniosek o ich przyznanie od początku kwietnia – wyjaśnia ekspert. Tomasz Hołod / Polska Press
Średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem znów spadła – wynika z opublikowanych przez GUS tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Wyższy wskaźnik umieralności przekłada się na wyższe kwoty emerytur. – Na skutek nadmiarowych zgonów, pod względem długości życia cofnęliśmy się do poziomów 2003 r. – komentuje ekspert.

Jak wynika z najnowszych danych GUS – średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem ponownie spadła. Dla 60-latków wynosi ona 238,9 miesięcy (prawie 20 lat – przyp. red.). Z kolei dla 65-latków to 196,2 miesięcy (ponad 16,3 lat – przyp. red.).

Jeśli zestawimy te wyniki z 2020 rokiem, to okazuje się, że dwa lata temu średnia prognozowana dalsza długość życia dla osoby w wieku 60 lat wynosiła 261,5 miesiąca (prawie 21,8 lat – przyp. red), a dla 65 latka było to 217,6 miesięcy (ponad 18 lat – przyp. red.).

W związku ze zmianami, jakie mają obowiązywać od 1 lipca 2022 r. większość podatników zyska, a ich miesięczne wynagrodzenia netto będą wyższe w porównaniu do roku 2021 czy okresu od 1 stycznia 2022 do 30 czerwca 2022, w którym obowiązują zasady Polskiego Ładu. Należy jednak wspomnieć, iż istnieje grupa podatników, dla której nowe zmiany nie będą korzystne, a ich wynagrodzenie miesięczne w porównaniu do tego, które otrzymywali w 2021 roku w dalszym ciągu będą niższe.

Nowe prawo już działa. Od lipca zarabimy więcej – jedni o 5 ...

– Po raz drugi z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, co uwzględniają najnowsze tablice GUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– Z nowych tablic GUS wynika, że oczekiwana długość życia osób osiągających wiek emerytalny skróciła się w 2021 r. o kolejne 8-9 miesięcy – łącznie od 2020 r. prawie o 2 lata. Na skutek nadmiarowych zgonów, pod względem długości życia cofnęliśmy się do poziomów 2003 r. – skomentował Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Tablice średniego dalszego trwania życia a wysokość emerytury

– Żeby obliczyć wysokość przyszłej emerytury należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tego matematycznego działania, tym jego wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Kontroluj swoje zdrowie

Materiały promocyjne partnera

– Nowe tablice będą brane pod uwagę przez ZUS przy obliczaniu emerytur osób, które złożą wniosek o ich przyznanie od początku kwietnia. Średnia emerytura osoby przechodzącej w wieku 60 lat (kobiety) wzrośnie o 3,7 proc., w wieku 65 lat (mężczyźni) – o 4,1 proc. – wylicza Kozłowski.

– Tablice te są podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego, a emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy – ustalonej w sposób, o którym mowa w art. 25 – przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego – wyjaśnia GUS. – Jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury zgodnie z art. 26 ust. 1 stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny – dodano.

– Tablice służą również do obliczenia wysokości hipotetycznej emerytury – informuje GUS.

Kto nie skorzysta?

Nie wszyscy mogą skorzystać z nowych tablic GUS. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do swojej emerytury.

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek. Jednak, co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Emerytury będą wyższe. To już przesądzone. Powód wcale nie jest oczywisty. Emerycie, sprawdź ile zyskasz na zmianach - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński