Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

The Tall Ships Races 2013: Dziś zaczynamy finał regat

Marek Rudnicki [email protected]
Cisne Branco w Szczecinie.
Cisne Branco w Szczecinie. Andrzej Szkocki
W piątek, dziesięć minut po godz. 7 rano "Dar Młodzieży" zacumował przy nabrzeżu vis a vis Wałów Chrobrego. Mimo wczesnej pory witało go wiele osób. Komendant fregaty i załoga byli mile zaskoczeni.

Nasza fregata wpłynęła wczoraj do Szczecina jako pierwsza z największych żaglowców. W tym roku nie brała udziału w regatach, ale i tak do nas zawitała. Jeszcze przed dobiciem do kei, gdy żaglowiec mijał na Golęcinie Stację Pilotów, fregatę powitano hymnem narodowym.

Program oraz więcej informacji na temat finału znajdziecie w naszym serwisie specjalnym: The Tall Ships Races 2013

- Kompletne zaskoczenie, bardzo wzruszające, którego nikt się nie spodziewał - mówił oszczędny w słowach komendant Daru Młodzieży, kpt. Krzysztof Kocyba. - Tak samo tu, na nabrzeżu. Jest tak wcześnie rano, a tyle ludzi. To też bardzo, bardzo miłe.


Relacja live na blogu z całej soboty: THE TALL SHIPS RACES 2013 NA ŻYWO. Finał regat LIVE

Na nabrzeżu grała orkiestra, a kilkadziesiąt ubranych w stroje organizacyjne oficerów regatowych, młodych chłopców i dziewcząt, robiło "falę". Załoga na Darze Młodzieży odpowiadała swoją "falą".

- Wspaniałe uczucie, wzruszające - powiedziała nam Dominika Paplińska, oficer regatowy, studentka PUM. - Zupełnie nie spodziewałam się, że tak będzie. Pierwszy raz biorę udział w regatach i myślałam, że będzie trochę nudno, a jest przeciwnie, cudownie.

Zobacz też: The Tall Ships Races 2013 w Szczecinie. Transmisja finału na żywo [KAMERA ONLINE]

Dziś o godzinie 16 z jej pokładu obwieszczone zostanie oficjalne otwarcie finału regat The Tall Ships' Races 2013. Specjalnie na to otwarcie przybędzie Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Gdy fregata cumowała, machała do nas szczecińska pisarka Monika Szwaja, która wypłynęła w długi rejs na pokładzie fregaty. Nudziła się? Wprost przeciwnie.

- Nigdzie na świecie nie ma tak dobrych warunków do pisania, jak tu - przyznaje i śmieje się. - Jedynym obowiązkiem jest zejść na śniadanie, obiad i kolację.

W trakcie rejsu napisała książkę. Tym razem jej akcja będzie dziać się na Skolwinie. Na pokładzie spotykaliśmy kpt. Marka Olkusza, który pełni funkcję pierwszego oficera. To jego ostatni rejs.

- Zaczynałem przygodę z morzem jeszcze na Darze Pomorza, na którym pływałem 15 lat, a później przez kolejne 30 lat pod obcą banderą - mówi. - Dlatego tak sobie wymyśliłem, że zawodowe życie też zakończę ostatnim rejsem na naszej kochanej fregacie.

Drugim z dużych żaglowców miała być norweska fregata Staatsraad Lemkuhl, której spodziewano się o godz. 17.30. Zrobiła niespodziankę i pojawiła się godzinę wcześniej.

Na rejach stali młodzi ludzie, przypominając tym samym wejście do portu na TTSR '2007 meksykańskiego Cuauhtemoc. Nic dziwnego, że od razu żaglowiec wzbudził sympatię i przywitały go oklaski płynące z całego nabrzeża.

Również nieco szybciej przybyły do szczecińskiego portu rosyjski Mir (zacumował burta w burtę z Darem Młodzieży), Christian Radich (zacumował na Starówce), Alexander von Humboldt II (przy nabrzeżu bułgarskim), Cisne Branco (Nabrzeże Pasażerskie) oraz Fryderyk Chopin (na wysokości Akademii Morskiej) oraz Gulden Leuuwv (Starówka).

Dziś dopłyną ostatnie z żaglowców. Pierwszy Pelican of London (zacumuje przy Akademii Morskiej), następnie najwiekszy z w tegorocznych regatach, rosyjski Kruzernstern (ze względu na zanurzenie, musi cumować przy nabrzeżu Bułgarskim), następnie Georg Stage (Starówka), Stavros S Niarchos (Nabrzeże Bułgarskie), znany z 2007 r. meksykański Cuauhtemoc (nabrzeże Pasażerskie), Tenacious (Starówka) i Schabab Oman.

Nie samymi żaglami żyć będą turyści i szczecinianie. Wśród pozażeglarskich atrakcji warto wspomnieć, że specjalnie z okazji regat dziś przyjedzie do Szczecina o godz. 17.20 pociąg TLK Gałczyński ciągniony przez słynnego Agenta Świnkę, czyli lokomotywa elektryczna polskiej produkcji, przeznaczona do obsługi pociągów ekspresowych. "Bondowska świnka" jest pomalowana na pomarańczowo. Jutro będzie wracać ze Świnoujścia i zatrzyma się na stacji PKP o godz. 17.20.

Tradycyjnie także dzieci znajdą mnóstwo atrakcji dla siebie. Na pl. Mickiewicza wystartuje Strefa Dziecięca. W jej ramach nasze pociechy będą mogły wybierać między Sceną Dziecięcą (blok atrakcji dla dzieci składający się ze spektakli, koncertów, pokazów, warsztatów i zabawy ruchowych) a Artystycznymi Wyspami (Wyspa Piratów, Wyspa Nauki i Techniki, Wyspa Małego Twórcy, Wyspa Muzyki i Teatru, Wyspa Cyrkowców, Wyspa Gier).

Także dziś na Łasztowni odbędzie się od godz. 10 prezentacja prezentacja EcoGeneratora, czyli Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów. Zakłąd powstanie w Szczecinie na Ostrowie Grabowskim do końca roku 2015. Będzie to jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, przetwarzająca w energię 150 tysięcy ton śmieci rocznie. W trakcie pokaz najnowszych eksponatów Eureki, wspólne malowanie EcoPolis, konkursy, gry i zabawy o tematyce ekologicznej. Oprócz merytorycznych informacji, które będzie można uzyskać na miejscu, organizatorzy przygotowali liczne konkursy, zabawy i prace plastyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński