Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Temperatura wody pod Szczecinem sięga 70 stopni Celsjusza! Spróbują się do niej dostać. Władze Szczecina mają pomysł... i konkurencję

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Ulica Dąbska w Szczecinie i okolice
Ulica Dąbska w Szczecinie i okolice Sebastian Wołosz
Władze Szczecina poważnie rozważają wykorzystanie wód głębinowych, których zasoby mamy pod miastem jedne z największych i najgorętszych w Polsce.

Dlatego gotowy jest już dokument „Projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwo gazowe Gminy Miasto Szczecin w zakresie wód geotermalnych”. Przygotowała go grupa geologów. Wykonano m.in. analizę budowy geologicznej i opracowano syntetyczny profil geologiczny dla otworu geotermalnego zlokalizowanego w Szczecinie w okolicach ul. Dąbskiej. Ich wnioski w sprawie możliwości wykorzystania wód geotermalnych w Szczecinie są bardzo optymistyczne.

- Z przeprowadzonej analizy wynika, że w rejonie Szczecina najlepszymi parametrami geotermalnymi charakteryzują się utwory dolnej jury. Wynika to przede wszystkim z bardzo wysokiej wydajności eksploatacyjnej, sięgającej 150-200 metrów sześciennych na godzinę i stosunkowo wysokiej temperatury wody w złożu, która wynosi około 70-75 st. C - piszą eksperci.

Woda w dolnej jurze zalega na głębokości niespełna półtora kilometra. To sporo, ale trzeba pamiętać, że to z tego poziomu od lat ciepłownie geotermalne w Pyrzycach i Stargardzie ogrzewają część mieszkań.

- Podkreślić należy, że to właśnie poziom wodonośny jury dolnej ujmowany jest przez obie ciepłownie geotermalne zlokalizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego: G-Term Energy w Stargardzie oraz Geotermię Pyrzyce w Pyrzycach - zauważają autorzy raportu.

Potencjał geotermalny w Szczecinie. Co dalej

Teraz analiza geologów trafi do radnych Szczecina. Jeśli go przyjmą, dadzą zielone światło prezydentowi do dalszych kroków. Chodzi o zdobycie pieniędzy na odwierty i dalszą działalność. Niedawno prezes Geotermii Polskiej szacował w rozmowie z „Głosem”, że potrzeba co najmniej 200 mln zł.

Źródeł zdobycia pieniędzy jest kilka. 3 listopada 2021 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Jego celem jest wykonywanie prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych w celu ich udostępnienia. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania w formie dotacji do 100 procent kosztów kwalifikowanych na przedsięwzięcia. Dlatego do 30 czerwca władze miasta chcą złożyć wniosek do funduszu na wykonanie otworu badawczego Szczecin dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych.

- Potencjał geotermalny w rejonie naszego miasta jest wysoki i stanowi rekomendację dla podejmowania działań w kierunku pogłębionej weryfikacji potencjału, a w następnej kolejności uruchomienia instalacji geotermalnej. Szacowane parametry źródła geotermii w rejonie ul. Dąbskiej, w tym temperatura wody termalnej wynoszącą ok. 70 st. C, są jednymi z najlepszych, które można w Polsce uzyskać. - wyjaśnia Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Konkurencja o szczecińskie wody termalne?..

W kwietniu w urzędzie wojewódzkim podpisano list intencyjny dotyczący rozwoju źródeł geotermalnych w Szczecinie. Stronami porozumienia są: PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Energia Ciepła i Geotermia Polska. Planują utworzyć spółkę do budowy ciepłowni opartej na cieple z wód termalnych pochodzących z wnętrza ziemi. Od strony finansowej przedsięwzięcie miałoby wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Szczecin dysponuje dużym potencjałem źródeł geotermalnych, które stanowią lokalne zasoby czystej, odnawialnej energii. Jako lider w obszarze wytwarzania ciepła, PGE chcę wykorzystać szansę na produkcję ekologicznego ciepła dla mieszkańców - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Na spotkanie nie zaproszono władz Szczecina. Wygląda więc na to, że walka o ciepłe wody może być konkurencyjna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński