Taran wyszedł na prostą. Dobra reakcja Świtu na porażkę [ZDJĘCIA]

Sebastian Szczytkowski
Świt Szczecin Skolwin - Polonia Środa 5:0
Świt Szczecin Skolwin - Polonia Środa 5:0 Andrzej Szkocki
Połowa meczu wystarczyła Świtowi Skolwin do rozbicia 5:0 Polonii Środa Wielkopolska. Zapunktowały też inne kluby z regionu.

Świt Skolwin zdobył punkt w poprzednich dwóch kolejkach i poczuł na plecach oddech rywali walczących o awans. Taran wyszedł już zza zakrętu na prostą i rozbił 5:0 Polonię Środa wielkopolska. Cztery gole lider strzelił przed przerwą, a piątego zaraz po niej.

- Mecz ułożył się dla nas kapitalnie i potrafiliśmy to wykorzystać. Pierwszego gola strzeliliśmy w 2. minucie. Nie minęło dziesięć i zdobyliśmy kolejnego. Po trzecim spotkanie było praktycznie zamknięte. Polonia przegrała wysoko, jednak jestem przekonany, że odbierze jeszcze punkty wielu klubom. Jej rozpracowanie zajęło nam sporo czasu - mówi Paweł Ozga, trener Świtu.

Trzy gole zdobył Kamil Walków i ze środka klasyfikacji strzelców przesunął się na podium. Liderem rankingu jest Michał Kołodziejski z dziesięcioma trafieniami. W meczu z Polonią wykorzystał rzut karny. Wynik ustalił Krzysztof Filipowicz uderzeniem z dystansu.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej gry, całkowicie zdominowaliśmy przeciwnika. Po porażce sprzed tygodnia z Bałtykiem cała drużyna była strasznie zdenerwowana. Przeciwko Polonii pokazaliśmy determinację, walkę i wysoki poziom piłkarski - mówi Michał Kołodziejski, obrońca Świtu.

Punkt zdobył Energetyk Gryfino, który zremisował 1:1 z Wdą Świecie. Przed przerwą beniaminek stracił gola, choć wyglądał lepiej od rywala. Nie pozostało nic innego niż jeszcze podkręcić tempo. Łukasz Cebulski trafił ze zmianami, wprowadzając Tomasza Boruckiego i Szymona Wierzchowskiego. Ten drugi wywalczył rzut karny, z którego Mateusz Toporkiewicz zdobył pierwszego gola w sezonie.

O rezerwach Pogoni zrobiło się głośniej niż zwykle wskutek walkowera po meczu z Sokołem Kleczew. Drużyna zamierzała osłodzić niesmak zwycięstwem z autsajderem Górnikiem Konin. Zadanie wykonała. Do wyniku 2:0 doprowadzili Hubert Matynia oraz Marcin Listkowski. Tym razem wszystko przebiegło zgodnie z przepisami.

Świt Skolwin - Polonia Środa Wielkopolska 5:0 (4:0)
Bramki: Walków 3 (2, 8, 34), Kołodziejski (26-karny), Filipowicz (46)
Świt: Rechtziegel - Bil (57 Kosacki), Kołodziejski, Wojdak (67 O. Szczepanik), Odlanicki-Poczobut, Hilicki (46 Palczewski), G. Szczepanik, Wyganowski, Filipowicz, Walków, Nwaogu (62 Dziąbek)

Wda Świecie - Energetyk Gryfino 1:1 (1:0)
Bramki: Retlewski (45) - Toporkiewicz (62-karny)
Energetyk: Brzozowski - Karbowiak, Bielecki, Krzywicki, Marczuk, Łazarz, Bisewski, Cebulski, Prawucki, Toporkiewicz, Aleksandrowicz

Pogoń II Szczecin - Górnik Konin 2:0 (2:0)
Bramki: Matynia (17), Listkowski (28)
Pogoń: Kusztan - Kujawa, Kuzko, Rudol, Matynia, Cincadze, Kort, Bochnak, Listkowski, Maćkowski, Paczuk (30 Stasiak)

Pozostałe wyniki 14. kolejki: Kotwica Kołobrzeg - Jarota Jarocin 3:1, Centra Ostrów Wielkopolski - Elana Toruń 0:1, KP Starogard Gdański - Lech II Poznań 0:2, Wierzyca Pelplin - GKS Przodkowo 1:0, Unia Solec Kujawski - KKS 1925 Kalisz 0:6, Sokół Kleczew - Bałtyk Gdynia 1:0.

Świt prowadzi. Ma 32 punktów. KKS ma 31 i mecz więcej rozegrany. Pogoń jest 9., a Energetyk 16.