Taka woda płynie z kranów w Mierzynie. Kto to wypije albo wykorzysta do mycia?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Brudna woda płynęła z kranów domów położnych przy ulicy Grafitowej w Mierzynie. Mieszkańcy obawiają się o zdrowie. Tymczasem Wodociągi Zachodniopomorskie tłumaczą, że to wina zwiększonego poboru wody.

Jedni mówią, że woda ma osad niczym smoła. Inni nazywają to „czekoladową” wodą. Jednak nie ma to nic wspólnego z przyjemnością. Wręcz przeciwnie.

- W Mierzynie problem związany z wodą istnieje już od dawna. Albo jej nie ma wcale, albo leci brudna, w kolorach od kawy z mlekiem do czekoladowego koloru, co miało miejsce w dniu 14 i 15 czerwca. Jako mieszkanka ulicy Grafitowej, jednocześnie radna gminy Dobra uważam, że osiągnięty poziom zanieczyszczenia wody, jest krytyczny – mówi Magdalena Zagrodzka. - W wodociągach poinformowano mnie, iż na tę sytuację ma wpływ zwiększony pobór wody w ciepłych dniach. Kiedy mieszkańcy podlewają ogrody, to siła prędkości wody jest tak duża, iż płynąc zabiera i „odkleja” wszystkie osady i kamień zgromadzony przez te wszystkie lata ze ścianek rur. W wyniku mojego zgłoszenia 22 czerwca pracownik Sanepidu z Polic przyjechał pobrać próbki wody do zbadania. Ponadto widać jak na dłoni wieloletnie zaniedbania w infrastrukturze. Gmina zamiast marzyć o basenie, powinna skupić się w pierwszej kolejności na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom… Przypomnę, że według Strategii Rozwoju Lokalnego Gminy Dobra na lata 2004-2020, wymiana rur azbestowo-cementowych w sieciach wodnych miała rozpocząć się w 2009 roku a zakończyć w 2012 roku. Mieszkańcy Wołczkowa, Grzepnicy, Dobrej, Dołuj, Buku, Rzędzin i Stolca w dalszym ciągi pija wodę z rur azbestowych. Zaniedbanie przez wójta gminy realizacji wymiany rur azbestowo-cementowych jest niedopuszczalne.

A co to na to dostawca wody?

- Sytuacja z wodą opisywana w informacji była spowodowana znacznym wzrostem ciśnienia na sieci wodociągowej. Były to pierwsze upalne dni czerwca, przez co zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę na użytkowanie domowe, a także na podlewanie ogródków i napełnianie basenów. W wyniku większego poboru doszło do oderwania osadu z rur – tłumaczy Łukasz Szeląg, rzecznik Wodociągów Zachodniopomorskich.

Przedstawiciel WZ dodaje, że firma prowadzi obecnie działania przy rozbudowie ujęcie wody na terenie Gminy Dobra. W jej wyniku sieć będzie mogła wydajniej obsługiwać mieszkańców gminy Dobra w dostawy wody. Wodociągi radzą, co zrobić zrobić w pierwszej kolejności?

- Przed użyciem wody zalecamy odkręcenie na kilka sekund kranu z zimną wodą – ta prosta czynność pozwoli na przepłukanie instalacji wewnętrznej i warto ją wykonywać szczególnie po dłuższej nieobecności (np. powrocie z urlopu), jak również rano, kiedy woda stagnuje w rurach, w budynku całą noc. Wskazane jest także regularne czyszczenie kranów i wylewek oraz montowanych na nich sitek i perlatorów w celu usunięcia kamienia i zanieczyszczeń - mówi Łukasz Szeląg.

zobacz też:

WIDEO: "Moja woda" to pomysł na walkę z suszą".

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie