MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taka woda płynie z kranów w Mierzynie. Kto to wypije albo wykorzysta do mycia?

Marek Jaszczyński
Brudna woda płynęła z kranów domów położnych przy ulicy Grafitowej w Mierzynie. Mieszkańcy obawiają się o zdrowie. Tymczasem Wodociągi Zachodniopomorskie tłumaczą, że to wina zwiększonego poboru wody.

Jedni mówią, że woda ma osad niczym smoła. Inni nazywają to „czekoladową” wodą. Jednak nie ma to nic wspólnego z przyjemnością. Wręcz przeciwnie.

- W Mierzynie problem związany z wodą istnieje już od dawna. Albo jej nie ma wcale, albo leci brudna, w kolorach od kawy z mlekiem do czekoladowego koloru, co miało miejsce w dniu 14 i 15 czerwca. Jako mieszkanka ulicy Grafitowej, jednocześnie radna gminy Dobra uważam, że osiągnięty poziom zanieczyszczenia wody, jest krytyczny – mówi Magdalena Zagrodzka. - W wodociągach poinformowano mnie, iż na tę sytuację ma wpływ zwiększony pobór wody w ciepłych dniach. Kiedy mieszkańcy podlewają ogrody, to siła prędkości wody jest tak duża, iż płynąc zabiera i „odkleja” wszystkie osady i kamień zgromadzony przez te wszystkie lata ze ścianek rur. W wyniku mojego zgłoszenia 22 czerwca pracownik Sanepidu z Polic przyjechał pobrać próbki wody do zbadania. Ponadto widać jak na dłoni wieloletnie zaniedbania w infrastrukturze. Gmina zamiast marzyć o basenie, powinna skupić się w pierwszej kolejności na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom… Przypomnę, że według Strategii Rozwoju Lokalnego Gminy Dobra na lata 2004-2020, wymiana rur azbestowo-cementowych w sieciach wodnych miała rozpocząć się w 2009 roku a zakończyć w 2012 roku. Mieszkańcy Wołczkowa, Grzepnicy, Dobrej, Dołuj, Buku, Rzędzin i Stolca w dalszym ciągi pija wodę z rur azbestowych. Zaniedbanie przez wójta gminy realizacji wymiany rur azbestowo-cementowych jest niedopuszczalne.

A co to na to dostawca wody?

- Sytuacja z wodą opisywana w informacji była spowodowana znacznym wzrostem ciśnienia na sieci wodociągowej. Były to pierwsze upalne dni czerwca, przez co zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę na użytkowanie domowe, a także na podlewanie ogródków i napełnianie basenów. W wyniku większego poboru doszło do oderwania osadu z rur – tłumaczy Łukasz Szeląg, rzecznik Wodociągów Zachodniopomorskich.

Przedstawiciel WZ dodaje, że firma prowadzi obecnie działania przy rozbudowie ujęcie wody na terenie Gminy Dobra. W jej wyniku sieć będzie mogła wydajniej obsługiwać mieszkańców gminy Dobra w dostawy wody. Wodociągi radzą, co zrobić zrobić w pierwszej kolejności?

- Przed użyciem wody zalecamy odkręcenie na kilka sekund kranu z zimną wodą – ta prosta czynność pozwoli na przepłukanie instalacji wewnętrznej i warto ją wykonywać szczególnie po dłuższej nieobecności (np. powrocie z urlopu), jak również rano, kiedy woda stagnuje w rurach, w budynku całą noc. Wskazane jest także regularne czyszczenie kranów i wylewek oraz montowanych na nich sitek i perlatorów w celu usunięcia kamienia i zanieczyszczeń - mówi Łukasz Szeląg.

zobacz też:

WIDEO: "Moja woda" to pomysł na walkę z suszą".

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński