MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak zagospodarują przestrzeń na alei Wojska Polskiego. Z parkowaniem na środku ulicy

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Źródło: Urząd Miasta Szczecin
Więcej zieleni, uporządkowane parkowanie, uspokojony ruch. Na konferencji poświęconej rewitalizacji mogliśmy zobaczyć projekt zmian śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego.

Prezentacja odbyła się w ramach konferencji podsumowującej projekt „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”. Prezentacji dokonał Jacek Szewczyk z pracowni Archaid, który w listopadzie 2017 roku wygrał konkurs zagospodarowania alei.

- Założeniem projektu jest poprawa jakości otoczenia poprzez poprawę układu drogowego oraz uporządkowanie parkowania do pasa między jezdniami oraz wprowadzenie szpaleru drzew w części środkowej - mówi Jacek Szewczyk, projektant.

Zwężone jezdnie

Aleja nie będzie już arterią komunikacyjną, ale stanie się dwujezdniową drogą z uspokojonym ruchem do 30 kilometrów na godzinę. Każda jezdnia będzie miała 4,5 m szerokości. W związku z tym także nie będzie wydzielonych dróg dla rowerzystów.

ZOBACZ TEŻ:

Do dyspozycji kierowców na alei będzie 185 miejsc parkingowych, w tym dziesięć dla pojazdów zaopatrzenia, sześć dla aut elektrycznych (obok stacji ładowania). Razem z fragmentem ulicy Jagiellońskiej (między al. Piastów a aleją WP) to będzie około 200 miejsc. Miejsca dla pojazdów znajdą się w środkowym pasie parkowania. Będą tu potrójne zatoki zakończona zieleńcem.

Przybędzie też zieleni

- Łącznie posadzimy około 120 nowych drzew, w większości w osi dzielącej jezdnie. Będą to platany, a w obrębie placu Zgody ambrowce amerykańskie i magnolie. Magnolie w donicach będą też obok siedzisk na alei. Dodatkowo w miejscach zieleńców m.in. na placu Zgody i wzdłuż wieżowca został zaprojektowany system nawadniający - tłumaczy architekt.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Część piesza będzie podzielona na właściwy chodnik o szerokości 3 m i pas o podobnej szerokości w którym znajdą się m.in. przystanki komunikacji miejskiej, stojaki rowerowe, miejsca wyładunku dla zaopatrzenia.

Odcinek między placem Zwycięstwa a placem Zgody: tu projekt zakłada przesunięcie przejścia dla pieszych jak najbliżej ulicy Krzywoustego. Ma to ułatwić przejście przez aleję Wojska Polskiego. Natomiast tuż obok placu Zgody będzie wiata miejska do organizacji imprez. Wspomniany plac będzie rondem, a do wnętrza placu poprowadzą trzy przejścia dla pieszych. Na środku będzie przestrzeń dla mieszkańców otoczona zielenią. Pojawią się urządzenia rekreacyjne , ale nie tylko z myślą o najmłodszych. Będą to trampoliny, bujane ławki, sztuczne górki i duże siedziska.

Na skrzyżowaniu ulicy Jagiellońskiej z aleją powstanie rondo. Dodatkowo jezdnie przed rondem ulegną zwężeniu. Krótki fragment ulicy Jagiellońskiej zyska taki sam charakter jak część ulicy od alei Wojska Polskiego w kierunku placu Lotników. Jezdnia będzie zawężona do szerokości 6,5 metra.

Co z realizacją inwestycji? Miasto deklaruje, że nie ma opóźnienia w harmonogramie rewitalizacji alei. Realizacja przebudowy miałaby ruszyć w 2020 roku i potrwać do 2023 roku.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Czytaj również:

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński