MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińscy adwokaci świętowali 70, a nawet 71 lat. Zobacz zdjęcia z eleganckiej gali w Operze na Zamku [GALERIA ZDJĘĆ]

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Gala 70-lecia szczecińskiej adwokatury w Operze na Zamku
Gala 70-lecia szczecińskiej adwokatury w Operze na Zamku fot. SW
Wystawa obrazów, dzień otwarty adwokatury, a na koniec dnia wielka gala - tak adwokaci uczcili kolejną rocznicę powstania samorządu adwokackiego w Szczecinie.

Gala, na której wręczono odznaczenia dla zasłużonych adwokatów odbyła się w piątek wieczorem w Operze na Zamku Książąt Pomorskim w Szczecinie.

W programie obchodów było m.in. otwarcie wystawy obrazów przekazanych w depozyt przez Szczecińską Izbę Adwokacką w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego. W siedzibie adwokatury przy ul. Plac Batorego 3 zorganizowano dzień otwarty podczas którego mec. Marek Mikołajczyk i Piotr Dobrołowicz przypominali historię adwokatury.

Historia szczecińskiej palestry

Pierwszy adwokat, Roman Łyczywek w wyzwolonym Szczecinie pojawił się 5 lipca 1945 roku. Sześć lat później zarządzeniem ministra sprawiedliwości powołana została Izba Adwokacka. Dlatego 1951 r. jest uważany za początek samorządu adwokackiego w Szczecinie. Ze względu na pandemię koronawirusa obchody 70-lecia Izby przeniesiono na piątek 14 października 2022 roku.

- Organizując uroczystości jubileuszowe, Okręgowa Rada Adwokacka w Szczecinie chciałaby oddać w ten sposób hołd wszystkim tym, którzy przez dekady budowali tożsamość i wizerunek Szczecińskiej Izby Adwokackiej - mówił mec. Piotr Dobrołowicz, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie.

Jak przypomina mec. Włodzimierz Łyczywek, w styczniu 1951 roku zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości powołana została Izba Adwokacka w Szczecinie, a terenem działalności tej Izby były dwa ówczesne województwa szczecińskie i koszalińskie. Pierwsze posiedzenie Rady Adwokackiej w Szczecinie odbyło się 1 lutego 1951 roku, a dziekanem tej Rady został Edward Hausknecht. W chwili powołania Szczecińskiej Izby Adwokackiej na liście adwokatów tej Izby figurowało 51 adwokatów, z których 41 wykonywało zawód w kancelariach indywidualnych, Izba zaś kształciła jednocześnie 3 aplikantów adwokackich.

- Choć Izba Adwokacka powstała w lutym 1951 roku, to cofnąć się trzeba do czasów sprzed jej powstania, bowiem szczecińska adwokatura datuje się od lipca 1945 roku - mówił mec. Łyczywek.

We wrześniu 1945 roku adwokat Roman Łyczywek wniósł pierwszy pozew do Sądu Grodzkiego w Szczecinie i sprawa ta została zarejestrowana pod sygn. akt C 1/45 - sprawę tę prowadził jako sędzia bardzo znany wielu pokoleniom sądowników Aleksander Koliński, zaś akta podręczne adwokackie znajdują się w Muzeum Adwokatury w Warszawie. W tym samym 1945 roku w Szczecinie zainstalowało się już kilkunastu adwokatów, którzy oprócz praktyki zawodowej zajmowali się także tworzeniem wymiaru sprawiedliwości na terenie ziem tzw. odzyskanych.

Gala 70-lecia szczecińskiej adwokatury w Operze na Zamku

Szczecińscy adwokaci świętowali 70, a nawet 71 lat. Zobacz z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński