Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinianie uczcili Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego Andrzej Szkocki
W Szczecinie uczczona została 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Odbyło się tradycyjne już spotkanie przed tablicą pamiątkową, która znajduje się przy bramie szpitala na Pomorzanach przy alei Powstańców Wielkopolskich.

W Szczecinie działa Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Po wojnie w naszym mieście żyło kilkuset Powstańców Wielkopolskich. W Szczecinie jest też ulica Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie – powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Republice Weimarskiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem pozostających pod zaborem pruskim w obrębie Prowincji Poznańskiej do Polski, umacniającej już w tym czasie niepodległość.

O Powstaniu Wielkopolskim
„Przyjechał Paderewski i wybuchło powstanie wielkopolskie” – w tym zwrocie w zasadzie zawiera się praktycznie wszystko, co dziś bardzo wielu Polaków, niestety również i tych mieszkających Wielkopolsce, wie (o ile w ogóle) o powstaniu 27 grudnia 1918 roku. Narodowej walce, która po wielu miesiącach krwawych bitew zakończyła się przyłączeniem Wielkopolski i części Pomorza do odradzającej się Rzeczypospolitej. Gdzieś w mroku niepamięci znikają wzruszające i bohaterskie opowieści o krwawych powstańczych walkach o Wolsztyn, Rawicz, Chodzież, potyczki o Zbąszyń i Zbąszynek, mało kto dziś pamięta o batalii 29 stycznia 1919 r o wieś Torzeniec k. Ostrzeszowa, z której po wielogodzinnej bitwie Powstańcy wyparli niemiecki oddział, tak jak i o krwawej niemieckiej zemście (dwadzieścia lat później – 1 i 2 września 1939 r. Niemcy po zajęciu wsi rozstrzelali w niej lub spalili żywcem 34 Polaków, w tym 16 Powstańców Wielkopolskich). Albo, chociażby bitwie o Szubin w styczniu 1919, po której Niemcy zakatowali kolbami karabinów wziętego do niewoli, rannego przywódcę powstańczego oddziału podporucznika Władysława Wiewiórowskiego. O sukcesie powstania stanowiły nie tylko militarne potyczki, ale także ciężka, wielomiesięczna praca nad zbudowaniem mechanizmów kulturowych, społecznych i gospodarczych, wspierania elementarnych wartości i postaw patriotycznych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński