Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin w przyszłości chce magazynować energię. Jak widzi to prezydent Piotr Krzystek?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Produkowany w Ecogeneratorze prąd (65 tysięcy MWh rocznie) służy do oświetlenia ulic, pracy sygnalizacji świetlnej i kilku placówek, m.in. Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego
Produkowany w Ecogeneratorze prąd (65 tysięcy MWh rocznie) służy do oświetlenia ulic, pracy sygnalizacji świetlnej i kilku placówek, m.in. Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego facebook Ecogenerator Szczecin
Szczecin może pokryć z własnych instalacji 25 procent zapotrzebowania miasta na prąd. A co z resztą? - Pracujemy nad alternatywnym źródłami - mówi prezydent Piotr Krzystek.

Plany miasta na dywersyfikację źródeł energii prezydent ujawnił w czasopiśmie samorządowym „Wspólnota”. Chodzi o energię dla urzędów, placówek oświatowych, spółek miejskich, komunikacji miejskiej.

Prezydent przyznaje, że miasto jest w stanie samodzielnie pokryć około 25 proc. zapotrzebowania na prąd, resztę musi kupować na rynku.

Jednym z istniejących i największych źródeł miasta jest komunalny Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, czyli spalarnia odpadów. Produkowany w Ecogeneratorze prąd (65 tysięcy MWh rocznie) służy do oświetlenia ulic, pracy sygnalizacji świetlnej i kilku placówek, m.in. Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. ZUO sprzedaje prąd miastu za niecałe 300 zł/MWh. To ponad dwa razy taniej niż cena prądu na rynku (ok 750 zł netto/MWh).

- Prąd produkowany przez nasz zakład jest bardzo atrakcyjny cenowo i nadal pracujemy nad poszerzeniem możliwości wytwarzania energii na własne potrzeby - wyjaśnia Piotr Krzystek.

W planach jest farma fotowoltaiczna, którą miasto chce zbudować w sąsiedztwie Ecogenratora, który ma trafostacje i jest w stanie przyjąć wyprodukowaną energię i wprowadzić ją do systemu sieci elektroenergetycznych.

Wczoraj informowaliśmy o pomyśle geotermii. Wniosek o dotację na próbne odwierty zyskał wstępnie pozytywną opinię Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jeśli pieniądze zostaną przyznane, odwierty mogły się zacząć już w przyszłym roku. Pod Szczecinem, na głębokości ok. 2 kilometrów są najcieplejsze źródła w Polsce (nawet 75 stopni C.).

- Chcemy wykorzystać wody geotermalne, które pod Szczecinem występują, będziemy też inwestować w pompy ciepła. Pracujemy nad wykorzystywaniem zielonej energii, albo inaczej mówiąc alternatywnych źródeł energii. Przykładem mogą być inwestycje wodociągów szczecińskich w instalacje fotowoltaiczne. Innym projektem ZWiK jest montaż turbin na głównym rurociągu doprowadzającym wodę do Szczecina z jeziora Miedwie - dodaje prezydent.

Dzięki tym inwestycjom około 30 procent energii wykorzystywanej przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji pochodzi z własnych źródeł.

- Ze względu na to, że wodociągi mają tereny do wykorzystania, na przykład w strefach ochronnych ujęć wody, będą inwestowały w kolejne farmy fotowoltaiczne. To powinno być bardzo korzystne dla mieszkańców, bo energia elektryczna jest jednym z ważniejszych czynników kształtujących taryfę za dostarczanie wody i odbiór ścieków - zauważa Piotr Krzystek.

Szczecin ma instalacje fotowoltaiczne na około 50 różnych placówkach miejskich.

- To również daje nam pewien zasób energii i wzmacnia działania polegające na jej oszczędzaniu. Dotyczy to zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej – stosujemy energooszczędne źródła światła, wprowadzamy bardziej finezyjne systemy zarządzania zużyciem energii, ocieplamy budynki. To kompleks zadań, które systematycznie realizujemy, aby energię oszczędzać. I to się nam udaje, bo kwartał po kwartale widzimy spadek zużycia prądu, mimo że zakres działań naszych instytucji nie zmniejszył się - dodaje.

Nie będą samowystarczalni

Prezydent przyznaje, że mimo tych inwestycji, to nie wystarczy, aby pokryć pozostałe 75 procent zapotrzebowania na prąd.

-Same tramwaje zużywają kolejne 25 procent naszego zapotrzebowania na energię - dodaje Piotr Krzystek.

Przyznaje, że trzeba będzie szukać wielu rozwiązań, większej dywersyfikacji źródeł.

- W ramach tych dążeń montujemy pompy ciepła nawet na naszych kominach w celu wtórnego odzysku energii. To nie są rozwiązania tanie, dlatego tak ważny jest dostęp do środków zewnętrznych - dodaje.

W planach jest także magazynowanie energii.

- W Szczecinie mamy pomysły, mamy specjalne biuro koordynujące sprawy wykorzystania energii, jesteśmy członkiem klastra energetycznego i gdy tylko technologia i finanse pozwolą, będziemy korzystali z magazynów energii - zapowiada Piotr Krzystek.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński