Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin ma System Informacji Miejskiej

Redakcja
Szczecin stworzył spójny projekt Systemu Informacji Miejskiej. Pilotażowo wdrożony został na osiedlu "Brzozowy Zakątek", które wybudowało Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

System informacji miejskiej to zbiór elementów składających się na oznakowanie miasta. Prace nad stworzeniem szczecińskiego SIM prowadziła firma Loża A5 z Gdańska, wybrana przez miasto w postępowaniu przetargowym.

Stworzony przez nią System jest uniwersalnym rozwiązaniem, który pozwoli na sprawne odnalezienie poszukiwanych miejsc w ikonografii miejskiej. System oddaje jednocześnie unikalny charakter miasta.

- W swojej genezie SIM jest bliski systemowi orientacji przestrzennej. Powinien ułatwić przemieszczanie się po mieście oraz odnajdowanie oznakowań miejsc, budynków oraz punktów użyteczności publicznej. Dobrze zaprojektowany system informacji miejskiej powinien działać podobnie jak "Nić Ariadny".

W sposób naturalny przeprowadzić przez tkankę miejską, doprowadzając do poszukiwanego miejsca. SIM jest użytkowym rozwiązaniem projektowym służącym mieszkańcom oraz osobom przybywającym do miasta - mówi Aleksandra Sosnowska , wiceprezes zarządu Loży A-5.

Cechą odróżniającą szczeciński SIM od oznakowań występujących w innych miejscach jest graficzne wyrażenie w nim indywidualnej osobowości miasta. Przy pracach nad SIM Loża A5 analizowała plany miasta, historyczne rozwiązania jakie występowały i nadal są obecne w Szczecinie. Czerpała również z założeń marki miasta Floating Garden. W ramach prac nad projektem odbyły się konsultacje społeczne w różnych grupach, O opinie poproszono m.in. przedstawicieli środowisk turystycznych, architektów, urbanistów, gospodarzy czy administratorów budynków w tym spółdzielnie mieszkaniowe, dziennikarzy, pracowników naukowych wyższych uczelni.

- Szczecin jako pierwsze polskie miasto odniósł się do opracowania SIM w sposób całościowy. Pomyśleliśmy że mamy niezwykłą okazję, aby rozszerzyć zakres szczecińskiego systemu i w odróżnieniu od innych miast, włączyć do niego nie tylko elementy tzw. oznakowania administracyjnego czyli tablice z nazwami ulic i numerami budynków, ale również komunikację miejską, szlaki turystyczne, rowerowe czy elementy małej architektury. Wdrożenie systemu spowoduje, że Szczecin będzie najlepiej i najkonsekwentniej oznakowanym polskim miastem - mówi Piotr Wachowicz, dyrektor Biura Promocji i Informacji Urzędu Miasta.

Urząd Miasta wraz ze Szczecińskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego przygotował pilotaż SIM. Wybrane elementy Systemu zainstalowano na osiedlu "Brzozowy Zakątek" przy ul. Jana Kazimierza.

- Jako osoba, która zajmuje się administrowaniem wieloma budynkami mogę powiedzieć, że spójny system oznakowania jest Szczecinowi niezbędny - mówi Grażyna Szotkowska prezes STBS. - Pod tym względem panuje w mieście dowolność, która powoduje, że osoby, które nie znają miasta często mają kłopoty z poruszaniem się po nim.

Wdrożenie Systemu na terenie miasta planowane jest od 2011 r. i jest uzależnione od przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego, w którym zaplanowano środki na realizację tego zadnia. Na najbliższe dwa lata w projekcie WPI założono 2 mln zł. Miasto chce także pozyskać środki na ten cel z funduszy europejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński