Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin ma drzewko Trójki

mdr
Sadzenie dwumetrowych "12 groszy".
Sadzenie dwumetrowych "12 groszy".
Na sygnał sygnalisty Lasów Miejskich i przy dźwiękach "12 groszy" Kazika w wykonaniu trio Baltic Neopolis Orchestra, dwumetrowy Buk został posadzony w Puszczy Bukowej nieopodal Jeziora Szmaragdowego. W taki sposób Szczecin uczcił 30 lecie Listy Przebojów Trójki.

Każdemu z jubileuszowych drzewek sadzonych w całej Polsce Trójka nadała imiona piosenek pochodzących z Listy Przebojów Programu 3. Szczecińskie drzewko otrzymało imię "12 groszy" Kazika. Skarbnik miejski wrzucił do dołu pod drzewko symboliczne 12 groszy.

W tym roku Program 3 Polskiego Radia obchodzi dwa jubileusze. Oprócz 50-cio lecia świętuje również 30-tą rocznicę najpopularniejszej audycji, właśnie Listy Przebojów Trójki. Aby uczcić to wydarzenie posadzono już 27 kwietnia przed stacją 30-letni klon.

To nie jedyne drzewo na cześć sztandarowej, trójkowej audycji. W 30-tu miastach i miejscowościach na terenie całej Polski posadzone zostały lub dopiero zostaną drzewka, którym Trójka nadała imiona piosenek z Listy Przebojów Programu 3. Pierwsze z serii posadzone zostało w sobotę, 19 maja na rynku w Augustowie. Był to klon, któremu nadano nazwę "Bossanowa z Augustowa".

W ten sposób powstanie swoista lista przebojów na mapie Polski. Do akcji włączyło się 30 wybranych miast, które będą uroczyście sadzić buk, lipę lub klon. Każde drzewo będzie wyposażone w tabliczkę ze swoją nazwą, stanowiącą jednocześnie tytuł piosenki przeboju wraz z jego wykonawcą.

Szkoda tylko, że władze miasta tak, jak dbają o ogólnopolskie akcje (można się pokazać w mediach), nie zwracają równie bacznej uwagi na szczecińskie inicjatywy. A tymi są od kilku lat Drzewka Pamięci, sadzone przez społeczników na Cmentarzu Centralnym. Upamiętniają sławnych mieszkańców miasta, których groby są poza Szczecinem.

- Taka pamięć to budowanie tożsamości naszego miasta - uzasadnia ideę Drzewek Pamięci ainicjator akcji, Andrzej Łozowski, prezes Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość w Szczecinie.

. Miasto podobnie jak i człowiek bez pamięci jest tylko pustą wydmuszką, bańką mydlaną na wietrze. Człowiek bez przeszłości to i wielokrotnie człowiek bez przyszłości."
Pierwszą osobą tak uhonorowaną był w 2007 roku Bogdan Frankiewicz, który zmarł w 2003 r. bardzo ceniony nie tylko w Szczecinie historyk i archiwista. Po nim zasadzono następne. Róneiż w 2007 r. upamietniające Stefana Kwileckiego (1925-2001) architekta i konserwatora zabytków, Kazimierza Majdańskiego (1916-2007), ks. arcybiskupa i Mariana Nyczka (1925-1986) malarza i grafika.

W roku 2008 posadzone "Drzewka Pamięci" dedykowane cztrem kolejnym szczecinianom:

- Romanowi Fafius (1902-1981, inżynier budownictwa, architekt wojewódzki)
- Kazimierzowi Kałuckiemu (1935-2005, chemik)
- Wiesławowi Maniakowi (1938-1982, lekkoatleta, medalista olimpijski i mistrz Europy)
- Jerzemu Zimowskiemu (1941-2007, działacz Solidarności, polityk, adwokat, poseł RP)

Rok później swoje drzewka otrzymali:
- Irena Semadeni-Kopacka (1901-1984)
- Ewa Kołogórska (1925-2007)
- Janina Matysik (1922-1996)
- Stefan Lewandowski (1930-2007)

W ubiegłym roku drzewkami upamiętniono poetę Henryka Banasiewicza (autora utworów dla dzieci, wielu piosenek i adaptacji radiowych) oraz profesora Leonidasa Samochowca, lekarza (był wybitnym naukowcem i nauczycielem akademickim Pomorskiej Akademii Medycznej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński