Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Liczą, ilu nas podróżuje autobusami i tramwajami

Marek Jaszczyński
Rozpoczęło się liczenie pasażerów w szczecińskiej komunikacji, potrwa do końca listopada.

- Będziemy przeprowadzali pomiary napełnień we wszystkich tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej w Szczecinie i jesteśmy wykonawcą prac zleconych przez Zarząd Dróg i
Transportu Miejskiego - wyjaśnia Andrzej Szamborski menedżer projektu z firmy "TRAKO".

Pomiary będą polegać na dokładnym liczeniu pasażerów wsiadających i wysiadających na każdym przystanku oraz znajdujących się wewnątrz pojazdu po ruszeniu z przystanku. Badań nie przeprowadza się w poniedziałki i piątki w święta państwowe oraz w dni kiedy odbywają się masowe uroczystości okolicznościowe.

- Pomiary dla dnia roboczego przeprowadza się w środku tygodnia, gdyż są one wtedy najbardziej miarodajne - w poniedziałek i piątek ruch pasażerów jest nieco inny z uwagi na dojazdy i powroty z miejsc poza aglomeracją szczecińską - wyjaśnia Marta Czyżewska, specjalista z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. - W piątki na niektórych uczelniach jest mniej zajęć lub nie ma ich wcale.
W podwójnych składach tramwajowych i w autobusach mega i mega przegubowych będą jeździły dwie osoby zliczające podróżnych, w pozostałych pojazdach będą to pojedyncze osoby.

Badania będą wykonane dla jednego dnia roboczego, jednej soboty i jednej niedzieli, na wszystkich kursach wyszczególnionych w rozkładach. Liczenie będzie przeprowadzane dla każdego rodzaju dnia w dwóch częściach, zgodnie z podziałem czasu pracy kierowców.

Po wielkim liczeniu dowiemy się czy autobusy i tramwaje jeżdżą tam, gdzie jest największe zapotrzebowanie: które linie są przeładowane, a gdzie wozy jeżdżą prawie puste. Na podstawie tych badań dojdzie do zmiany siatki połączeń w Szczecinie.

- Badania posłużą ocenie systemu komunikacyjnego i wskażą ewentualne potrzeby zmian (zwiększenie lub zmniejszenie pojemności taboru lub częstotliwości kursowania) - mówi Marta Czyżewska.

Przypomnijmy, że podobne liczenie odbyło się w 2005 roku i posłużyło do zmian w kursowaniu komunikacji.

A oczekiwań zmian w komunikacji nie brakuje. Studenci Uniwersytetu Szczecińskiego, którzy dojeżdżają z centrum na zajęcia, na Gumieńce narzekają na zatłoczone autobusy linii 61 (Dworzec Główny - Podjuchy) i 81 (Dworzec Główny - Kołbaskowo).

Są także miejsca, gdzie mieszkańcy nie kryją niezadowolenia z uruchomienia linii. Tak jest na przykład na Gumieńcach, gdzie ruszyła nowa linia autobusowa nr 88. Mieszkańcy są przeciwni kursowaniu, bo autobus - ich zdaniem - powoduje zagrożenie na wąskich uliczkach: Przemyskiej, Kieleckiej i Anhellego.

- Zdecydowana większość kursów odbywa się tylko do ulicy Okulickiego, kursy tej linii powinny być przeniesione w inny rejon - mówi Ludwika Mitkiewicz z Gumieniec. - Sprawą zainteresowaliśmy radę osiedla, urząd miasta i naszego przewoźnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński