Szczecin Jazz 2024 - organizatorzy odkrywają pierwsze karty

Materiał informacyjny Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa
Kiedy wydawało się, że Szczecin Jazz zaproponował już wszystko, co publiczności zaproponować można, organizatorzy wyciągnęli asa z rękawa. W tym roku, oprócz światowej sławy gwiazd, na scenie staną młodzi zdolni wyłonieni w ramach „One Voice” autorskiego projektu jazzmana i dyrektora artystycznego festiwalu Sylwestra Ostrowskiego. Co to oznacza?

Przede wszystkim oznacza to ogromne muzyczne emocje, które rozpoczną się już w tym miesiącu. Nabór do projektu ruszy 3.11. i potrwa do 17.11. Dlatego wokaliści marzący o rozwinięciu skrzydeł u boku najlepszych powinni się spieszyć. Ale po kolei. „One Voice” to inicjatywa artystyczno - edukacyjna. Zgłosić się może każdy bez względu na osiągnięcia, wykształcenie czy doświadczenie. Liczy się pasja i chęci.

- Chcemy dotrzeć do ludzi z potencjałem, takich którzy z różnych powodów wciąż jeszcze czekają na odkrycie i dać im szansę - mówi Ostrowski.

- Najlepsi z najlepszych dostaną możliwość ćwiczenia pod okiem światowej renomy artystów i wezmą udział w mistrzowskich warsztatach, w próbach, w nagraniach, a nawet będą mogli wystąpić na wybranych koncertach festiwalu Szczecin Jazz.

Projekt przewiduje bezpłatny udział w zajęciach wokalnych z takimi artystkami, jak m.in. Dorrey Lin Lyles czy Dee Dee Bridgewater, a także udział w próbach, sesjach nagraniowych i koncertach zespołu Rey & Syl oraz udział w finałowym koncercie wieńczącym projekt w złotej sali Filharmonii Szczecińskiej podczas festiwalu Szczecin Jazz.

- W ramach projektu przewidziane są też honoraria artystyczne dla uczestników zakwalifikowanych do udziału w koncertach - uzupełnia Ostrowski.

Co zrobić, żeby zakwalifikować się do „One voice”?

Trzeba zacząć od zgłoszenia na:[email protected]. Zgłoszenie musi zawierać następujące elementy:

  • krótką prezentację swojej osoby z wyjaśnieniem powodu zgłoszenia,
  • 1 do 3 zdjęć, które oddają osobowość, temperament i prezencję sceniczną zgłaszanej osoby,
  • 1 - 2 linków przykładowych nagrań zgłaszanego.

Jak się dowiedzieliśmy - mogą być standardy, covery lub autorskie piosenki. Może być wykonanie to solo lub z podkładem lub z sekcją. Jak mówi organizator - wyślij, co masz i nie martw się czy nagranie jest profesjonalnie zrealizowane. Najważniejsze żebyśmy mogli posłuchać jak brzmisz.

Ważne, aby pamiętać w mailu o dopisku ze zgodą na opublikowanie i wykorzystanie wizerunku w ramach promocji projektu „One voice”.

Efekty projektu będą szeroko zaprezentowane na koncercie finałowym 13 marca 2024 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Posłuchaj zespołu Rey & Syl

od 16 lat

Posłuchaj Sylwestra Ostrowskiego

od 16 lat

Ale to nie wszystko

Festiwal Szczecin Jazz będzie też okazją dla miłośników jazzu do spotkania z wymienionym już Sylwestrem Ostrowskim. Saksofonista jazzowy, kompozytor oraz band-leader międzynarodowej formacji Jazz Brigade tradycyjnie rok rozpocznie w swoim rodzimym mieście. Artysta w ciągu roku koncertuje jeżdżąc po świecie, jednak wiosną zawsze wraca do Szczecina. - Obecnie jestem mocno skupiony na moim najnowszym projekcie, czyli zespole Rey & Syl, który współprowadzę z rewelacyjną amerykańską wokalistką Dorrey Lin Lyles - zdradza. - Szczecin Jazz na pewno bedzie okazją do poznania naszej twórczości.

Oprócz Rey & Syl będzie można też usłyszeć najlepszego „alcistę” świata, czyli Kennego Garretta, który Pomorze Zachodnie odwiedzi ze swoim najnowszym albumem. Dzięki swojemu niezwykłemu dorobkowi artystycznemu, który obejmuje współpracę z Milesem Davisem, Artem Blakeyem & The Jazz Messengers, Donaldem Byrdem, Freddiem Hubbardem, Woodym Shawem i Duke Ellington Orchestra, a także dzięki swojej ponad 30 letniej karierze solowej, Kenny Garrett uzyskał status największej gwiazdy światowego jazzu i jednocześnie najbardziej wpływowego żyjącego mistrza współczesnego jazzu. Z kolei ostatni album Sounds From The Ancestors przypomina, iż pięciokrotny zdobywca nagrody GRAMMY® Keny Garrett nie zamierza spocząć na laurach.

Najnowsza płyta Kenny’ego Garretta „Sounds From The Ancestors” to album wieloaspektowy. Muzyka nie mieści się jednak w ciasnych ramach idiomu jazzowego, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że saksofonista altowy i kompozytor uznaje takich artystów jak Aretha Franklin i Marvin Gaye za znaczące inspiracje. Podobnie jak przełomowy album Milesa Davisa „On the Corner” - Sounds From The Ancestors zajmuje własną przestrzeń z intelektualną przejrzystością, pomysłowością dźwiękową i emocjonalnym ciężarem.

Nowy album jest przepełniony brzmieniem, które zapamiętałem jako dorastające dziecko – dźwięki, które podnoszą na duchu od takich artystów jak John Coltrane, „A Love Supreme”; Aretha Franklin, „Amazing Grace”; Marvin Gaye, „What’s going on”; i duchową stronę kościoła” – wyjaśnia Garrett. „Kiedy zacząłem o nich myśleć, zdałem sobie sprawę, że to duch moich przodków”. Rzeczywiście, Sounds From The Ancestors odzwierciedla bogatą historię jazzu, R&B i muzyki gospel jego rodzinnego miasta Detroit.

Podczas koncertu w szczecińskiej filharmonii Kenny Garrett premierowa zaprezentuje Sounds From The Ancestors publiczności Szczecin Jazz

Gwiazd będzie więcej

Oprócz talentu Kenny'ego Garretta będzie można też zachwycić się głosem Dee Dee Bridgewater. Legendarny wokal zabrzmi na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie.

Przypomnijmy, że Dee Dee Bridgewater to nie tylko wielka gwiazda jazzu, ale także wszechstronna artystka, która zdobyła uznanie zarówno jako wokalistka, jak i aktorka teatralna. W swojej karierze otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym trzy nagrody Grammy i Tony Award. Jej niesamowity głos i wyjątkowy styl interpretacji sprawiają, że każdy jej koncert jest niepowtarzalnym i niezapomnianym doświadczeniem.

Bridgewater potrafi wyczarować niesamowite emocje i poruszyć najgłębsze struny duszy swoją muzyką. Jej niezwykłe aranżacje sprawiają, że każdy utwór nabiera nowego wymiaru i świeżości. Jej muzyka to połączenie jazzu, soulu, R&B, bluesa i gospel, co sprawia, że jest to nie tylko jazz, ale coś więcej niż to - to wyjątkowe dzieło sztuki.

Kolejne informacje na temat Szczecin Jazz 2024 już wkrótce!

Bądź na bieżąco i obserwuj:

FB @szczecinjazz

Producentem festiwalu Szczecin Jazz jest Szczecinska Agencja Artystyczna, a mecenat sprawuje Miasto Szczecin.

Bilety na koncerty festiwalu szukaj na portalu biletomat.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński